« پیگیری کامنت گذارهای مزاحم | صفحه اول | اخذ مجوز های لازم... »

شنبه 20 آبان 1385

وب پاکیزه فارسی...

از دیدگاه یک کارشناس فنی رقابتهای گوگل و میکروسافت همواره برای من جالب توجه بوده است و نو آوریهای شرکت گوگل را تعقیب می کرده ام ولیکن از نگاه یک ایرانی متاسفانه با هر دو اینها مشکل دارم.
تحریف نام خلیج فارس در سرویس Google Earth اولین نشانه بود. الان هم که Google Video از دیدگاه اخبار و رسانه ها مشکل دار شده است.
در کل افزایش محبوبیت گوگل بین کاربران کشورمان به گونه ای است که هر گونه فیلترینگ سرویسهای گوگل مورد اعتراض قرار می گیرد.
من با فیلترینگ و محدودیت موافق نیستم اما به عنوان یک ایرانی از هر گونه تجاوز به حریم کشورم ناراحت می شوم حالا چه این از طریق سرویسهای اینترنت باشد چه از طریق مجله نشنال جیوگرافی و چه سایر حالات. این موضوع هم فقط به ایران مربوط نیست همه کشور ها حواسشان خوب جمع است. یادم می آید که حدود ده سال پیش کشور فرانسه با رشد اینترنت انگلیسی نسبت به خط و زبان فرانسوی احساس خطر می کرد و اقدامات مختلفی در این راستا انجام داد. ما هم زمانی نگران زبان فارسی بودیم. حداقل خط فارسی در اینترنت با راه اندازی سایتها و سرویسهای وب فارسی زنده شد.
در مورد دسترسی به محتوای وب فارسی نیز به نظرم راهکاری شبیه به کشور چین در این مورد کاملا جوابگو خواهد بود.
موتور جستجوی Baidu در چین یک موتور جستجوی ملی و قدرتمند است و گوگل توان رقابت با آنرا ندارد و از طرفی حافظ منافع ملی کشور چین است.
با ارایه سرویسهای قوی و رقابتی می توان کاربران را به محیط و محتوای سالم برای استفاده از اینترنت و فضای وب فارسی سوق داد.

نوشته شده توسط: رضا هاشمی در November 11, 2006 11:38 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1413

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002669.php on line 236

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002669.php on line 236