« پول ویندوزت را بگیر | صفحه اول | چه کسی این فیلم را ساخت؟ »

دوشنبه 29 آبان 1385

خبرگزاری فارس و ضریب نفوذ اینترنت

خبرگزاری فارس علی رغم رشد نفوذ خوبی که طی سالهای اخیر به دست آورده در تنظیم اخبار دقت لازم را اعمال نمی کند. مثلا در این خبر ایران را با هفت میلیون کاربر از نظر ضریب نفوذ اینترنت در صدر کشورهای خاورمیانه معرفی کرده در حالی که دقیقا این موضوع برعکس است و ایران از نظر ضریب نفوذ جایگاه خوبی حتی در خاورمیانه ندارد. آن وقت بسیاری از این روزنامه ها هم برمی دارند چنین اخباری را بدون هیچ کم و کسری کار می کنند. دوستان ! ضریب نفوذ با تعداد کاربر متفاوت است و معنی و مفهوم آن این است که نسبت استفاده از آن ( اینترنت) در مقایسه با مجموع جمعیت کشور چقدر است. ما خیلی زور بزنیم ضریب نفوذ اینترنتمان شده 10 درصد که در مقایسه با ضریب نفوذهای همین کشورهای کوچولو موچولو خلیج فارس می بینید که چقدر عقبیم. آنچه در آمارها آمده تعداد کاربران اینترنت ما را هفت و نیم میلیون عنوان می کند اما این هفت و نیم میلیون چگونه به دست آمده است؟ مثلا کسی که ماهی یک بار به اینترنت مراجعه می کند هم در کنار کسی که روزی دوازده سیزده ساعت به اینترنت وصل است قرار داده شده؟ آیا خطوط تلفن دایال آپ اصلا می توانند معیاری برای سنجش تعداد کاربران باشند؟ آیا مخابرات در محاسبه تعداد کاربران هر بار تماس را یک کاربر در نظر گرفته و یا به تعداد تماس ها تعداد کاربران را محاسبه کرده است؟ بنابراین خیلی راحت می توان به این آمار هفت و نیم میلیون کاربر اینترنت هم خدشه وارد کرد.
دکتر علی اکبرجلالی که این روزها بیشتر از مطبوعات در صداو سیما دیده می شود چندی قبل حرف جالبی می زد. او می گفت که دیگر معیار سنجش تعداد کاربران اینترنت خطوط تلفنی نیست و تنها خطوط پرسرعت معیار جدیدی برای تعداد کاربران به حساب می آید. اگر چنین باشد ما کجای جهان و خاورمیانه ایستاده ایم؟

بعد نوشت: می خواستم به ضریب نفوذ کشورهای منطقه لینک بدهم دیدم کلا ضریب نفوذ فیلتره. لطفا یکی این را به آقای رادمان مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات اطلاع بدهد که دیروز با اطمینان می گفت هیچ سایتی اشتباهی فیلتر نمی شود.
اما از اینجا می توان ضریب نفوذ کشورهای خاورمیانه و تعداد کاربران را دید.

نوشته شده توسط: شهرام در November 20, 2006 12:01 PM | ارتباطات

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1417

:نظرها

ba salam
doste aziz az inke linke ma ra dar site vazinetan gharar dadin mamnonim
ma niz linke shoma ra be jame dostaneman ezafe kardim
ba tashakore faravan

Hossein Moslehabadi
www.IT-Info.ir

نوشته توسط: hossein moslehabadi at November 20, 2006 09:58 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002678.php on line 245

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002678.php on line 245