« دکتر اسلامبولچی و دنیای اقتصاد | صفحه اول | تغییر سیستم فیلترینگ در ایران »

دوشنبه 23 بهمن 1385

جشنواره بیست و پنجم

امسال جشنواره فیلم فجر شده بود جشنواره دفاع مقدس اما این رویکرد مجدد به این نوع سینما را لزوما نمی توان در مدح آن روزها به شمار آورد. اگر سیاست های حمایتی وزارت ارشاد را در چنن رویکردی موثر بدانیم قطعا این هل دادن ها به جای خوبی( حداقل برای حامیان این نوع سینما) نرسیده است. به نظر می رسد فراهم کردن ساده تر امکان ساخت این نوع فیلم ها از سوی دولت منجر به چنین رویکرد گسترده ای به این نوع مضامین شده ولی نتیجه کار به نظر من از یکسو برای دولت و از سوی دیگر برای تماشاگران چندان چیزی را به بار نمی آورد. حرکت به سمت ساخت قسمت های بعدی آژانس شیشه ای ( پاداش سکوت - مازیار میری) ، تکرار فیلم های قدیمی ( آنکه دریا می رود - آرش معیریان) ، تلفیق اکشن و ملودرام ( روز سوم - محمد حسین لطیفی) و بالاخره لودگی و چاقوکشی ( اخراجی ها - مسعود ده نمکی) این سوال را مطرح می کند که این فیلم ها قرار است کدام ارزش را حفظ کنند و یا چه چیزی به درک و شعور تماشاگر اضافه کنند.

سنتوری
داریوس مهرجویی آن چالاکی ده سال قبل را ندارد و از این رو "حس"های معروف فیلم های او در سنتوری که حداقل در مقایسه با میهمان مامان به پروداکشن وسیع تر و انرژی بیشتری نیاز دارد درنیامده ( یا من چنین تصور می کنم) . بازی های گلشیفته فراهانی و بهرام رادان هم یا خوب نیست یا دو بازیگر به هم مچ نمی شوند. به جز این سنتوری فیلم آشفته ای است که نوع فرم آن ( دوربین روی دست، جامپ کات ها) نیز به این آشتفگی دامن می زند. سنتوری البته ( همچنان که مهرجویی می گوید) پیش از آنکه داستان اعتیاد باشد داستان موسیقی است اما همین فیلم/موزیکال ( به دلیل همه محدودیت ها) هم به دل نمی چسبد.
نکته
چه کسی پیش می کرد روزی فیلم مهرجویی و ده نمکی با هم سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگر را کسب کنند؟

خون بازی
فیلم آموزشی/هشدار دهنده رخشان بنی اعتماد ( شاید به دلیل حضور پررنگ تر عبدالوهاب به عنوان کارگردان دوم ) شکل و شمایل سینمایی تری به خود گرفته ولی کارکردهای آن از پیام های هشدار دهنده فراتر نمی رود.

اخراجی ها
بیشتر دیالوگ های فیلم با استفاده از اس ام اس هایی که این روزها موبایل به موبایل می گردد نگاشته شده و قرار است کل بار طنز آن را همین کلام برعهده بگیرد. این نوع طنز و به بیان دیگر لودگی البته در سینما بی سابقه نیست، سه نخاله یا برخی فیلم های نورمن ویزدوم از این دسته هستند .حالا چنان شوخی هایی را بیاورید در قالب یک فیلم دفاع مقدس ببینید چه چیزی از آب در می آید. در جلسه مطبوعاتی ده نمکی به صراحت گفت که اگر اجازه ندهند در این سینما کار کند به سراغ کار قبلی خود ( نوشتن در هفته نامه ای مانند جبهه و ...) برمی گردد و عکس رزمنده ای را به همه نشان داد که ظاهرا شخصیت اول فیلم او از وی وام گرفته شده است. ده نمکی در این جلسه همچنین گفت که این فیلم را برای مردم ساخته است و جایزه سیمرغ نمی خواهد و اگر داوران آن را به وی بدهند نیز آن را نخواهد گرفت. دیشب معلوم شد هیات داوران جایزه به این کارگردان نداده ولی ده نمکی از پذیرفتن سیمرغ مردمی هم خودداری کرد


فرش ایرانی
فیلم بسیاری ارزشمندی است و جمع کردن این همه کارگردان صاحب نام در یک فیلم ارزشمندتر . به نظرم فیلم مجید مجیدی در این مجموعه از همه لطیف تر و به مضمون فیلم نزدیک تر بود.

چند روز بعد
دومین ساخته نیکی کریمی نه جذابیت فیلم نخست آن یک شب ( که ظاهرا همین روزها اکران می شود) را داشت و نه تماشاگر را با خود تا پایان فیلم می کشاند.


و
از این که فیلم اتوبوس شب کیومرث پوراحمد را ندیدم زیاد ناراضی نیستم می توانم حدس بزنم چه نوع سینمایی است اما ندیدن فیلم باز هم سیب داری بایرام فضلی خیلی حیف شد خصوصا با توجه به شرایط اکران معلوم نیست اساسا برای این فیلم جایی برای نمایش باشد. آرامش در میان مردگان مهرداد فرید ( نویسنده سینمایی ) هم شروع خوبی داشت اما پایانش راه به صحرای کربلا برد. راه های عباس کیارستمی که با عکس ها و شعرهای این کارگردان از راه ها ساخته شده بود اما خیلی دیدنی از کار درآمده بود هر چند دوپاره بودن آن به کل فیلم ضربه می زد.

توصیه
برای تفریحات سالم خود در سال آینده یک فکر دیگر بکنید.

نوشته شده توسط: شهرام در February 12, 2007 10:52 AM | سینما

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1453

:نظرها

سلام
نظر خاصی ندارم
فقط پیغام گذاشتم تا بازدیدکننده‌های وبلاگم زیاد بشه
:)

نوشته توسط: آدم at February 12, 2007 10:18 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002735.php on line 261

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002735.php on line 261