« Nostradamous | صفحه اول | سینمای دل درد و سر درد... »

پنجشنبه 17 اسفند 1385

سرویس فروکال: مقایسه قیمت از طریق موبایل


شرکت فروکال (Frucall) که از ژانویه سال 2006 شروع به فعالیت کرده است، نمونه‌ای از فعالیتهای موفق در زمینه خدمات رسانی به مصرف کنندگان از طریق تلفن همراه است. سرویس‌های جذاب این شرکت عملا دوره جدیدی از رقابتهای تجاری برای تنظیم قیمت در بازار را رقم خواهد زد و ارائه محصولات با کیفیت قابل قبول توسط تولید کنندگان را ضروری‌تر می‌سازد. با فروکال شما می‌توانید در حین خرید از یک فروشگاه، اگر با شماره 1-800-DO FRUCALL تماس بگیرید، با وارد نمودن شماره بارکد کالا توسط گوشی همراه خود، از قیمت کالای فوق بر روی فروشگاههای اینترنتی مطلع شوید. عملا هنگامی که در یک فروشگاه زنجیره‌ای قدم می‌زنید، با تلفن همراه خود در حال بررسی قیمت کالاها بر روی اینترنت هستید. در این حالت شما اگر فرضا قصد دارید کتابی را از یک کتابفروشی بخرید و قیمت آن 100 دلار است، با تماس با فروکال متوجه می‌شوید که آن کتاب را مثلا با 30 درصد تخفیف با قیمت 70 دلار می‌توانید سفارش دهید و حتی از طریق فروکال می توانید کتاب خود را سفارش دهید و نیازی به مراجعه مجدد به اینترنت نخواهید داشت. فروکال در حقیقت نسل جدیدی از m-Commerce محسوب می‌شود.

این شرکت برای سرویس خود از APIهای Yahoo Shopping و Amazon استفاده می‌کند. البته من اعتقاد دارم که مثلا Amazon پایین‌ترین قیمت‌های ممکن را نمی‌دهند ولی عملا منابع قیمتی این سایتها کاملا قابل اعتماد است. من سالها پیس از Bizrate برای جستجو و مقایسه قیمت در اینترنت استفاده می‌کردم و حتی بعدا مدتی علاقه‌‌مند به PriceGrabber بودم و به تدریج فهمیدم که استفاده از این سایتها تجربه نسبتا بالایی نیاز دارد زیرا یک خریدار آمارتور نمی‌داند که کدام فروشنده از همه قابل اعتمادتر است. البته در دو سه سال اخیر، سیستم‌های نظردهی به بلوغ رسیده‌اند و اغلب مردم نظر خود را در مورد فروشندگان ثبت می‌کنند و بدین صورت شرکتهای فروشنده دسته‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند.
شرکت فروکال هم اکنون در ایالات متحده فعالیت می‌کند و باید گفت در بازار آمریکا، داشتن اطلاعات کافی از قیمت کالا اهمیت بسزایی برای عمده مصرف‌کنندگان دارد. فروشگاههای زنجیره‌ای مانند Wal-Mart، در گوشه کنار شهرهای آمریکا مشاهده می‌شوند و گاها یک محصول در اغلب این فروشگاهها وجود دارد ولی قیمت با واریانس بالا قابل مشاهده است. اگر فروکال می‌توانست حتی به شما بگوید که مثلا کدام کالا در کدام فروشگاه زنجیره‌ای ارزان‌تر است، آنگاه شما می‌توانستید لیست خرید خود را بر اساس فروشگاه‌ها تنظیم کنید یا مثلا اگر در حین رانندگی فروکال می توانست به شما بگوید که ارزانترین فروشگاهی که در شعاع 20 مایلی شما قرار دارد و مثلا دوربین دیجیتالی Canon EOS10 را می فروشد کدام است.
برای خیلی از محصولات مردم ترجیح می‌دهند که از خرید آنلاین خودداری کنند، زیرا شاید چند دلاری بیشتر صرفه‌جویی نشود ولی در عوض باید مدت بیشتری منتظر رسیدن کالا توسط پست باشند. لذا بعید می‌دانم مشتریان برای کالاهای زیر ده دلار یا کالاهای ضروری مانند خوراکی‌ها از فروکال استفاده کنند.
شرکت فروکال مدیران موفقی را در درون خود جای داده است. ناصر منش به عنوان مدیر ارشد تکنولوژی و دکتر بهزاد ناجی به عنوان مدیر ارشد اجرایی در فروکال مشغول هستند. دکتر بهزاد ناجی، قبلا معاونت پژوهشی لابراتوار AT&T (شرکت مخابراتی آمریکایی) را بر عهده داشته است.
البته سرویسهای فروکال فعلا محدود به ایالات متحده است و هنوز بطور دقیق نمی دانم که آیا UPC که همان کد عمومی (بارکد) کالاست در تمام دنیا ارقامش برای یک محصول مشابه یکسان خواهد بود یا خیر. ولی اگر چنین باشد، حتی سایر کشورها نیز به تدریج می‌توانند از سرویسهای فروکال استفاده کنند. حداقل برای کتابها که از ISBN استفاده می‌شود باید امکان‌پذیر باشد.
در ایران متاسفانه به دلیل اینکه سیستم‌های مقایسه قیمت بر روی اینترنت معنای خاصی ندارند و هنوز فروش محصولات بر روی اینترنت هنوز به بلوغ کافی نرسیده است، سرویس‌های ارزش افزوده‌ای مانند فروکال مفهوم خاصی برای مصرف‌کنندگان ندارند. البته این منحصر به ایران نیست و حتی در بسیاری از کشورهای دیگر که حتی مدرن‌تر نیز هستند، فرهنگ خرید و فروش اینترنتی هنوز جایگاه محکمی ندارد. با اینحال اگر کمی دقت کنیم، می‌بینیم که اگر خرید و فروش اینترنتی در کشورهای جهان سوم که مردم نسبت به نوسانات قیمت حساسیت بیشتری دارند، وجود داشت آنگاه سرویسهایی مشابه فروکال بطور گسترده و محبوب مورد استفاده قرار می‌گرفت.
شما می‌توانید برای مشاهده سابت فروکال به آدرس www.frucall.com مراجعه و بطور رایگان ثبت نام کنید و دوستان خود که در ایالات متحده زندگی می‌کنند را از وجود چنین سرویسی مطلع سازید.
نکته: فروکال ترکیب Frugal + Call است.
مشاهده ویدئوهای خبری فروکال

نوشته شده توسط: علیرضا کاشیان در March 8, 2007 12:25 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1460

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002743.php on line 241

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002743.php on line 241