« سینمای دل درد و سر درد... | صفحه اول | شهر کلافه »

جمعه 25 اسفند 1385

جستجو چند رسانه‌ای در اعماق اینترنت با Divvio

سایت Divvio که بتازگی راه‌اندازی شده و چند روزی بیشتر از عمر آن نمی‌گذرد، یکی از اولین سایتهای پرقدرت جستجوی محتوای چند رسانه‌ای در اینترنت محسوب می‌شود. Divvio با دارا بودن تکنیک‌های مخصوص به خود، به جستجو در اینترنت می‌پردازد و به اصطلاح معروف ویدئوها و موزیکهای مختلف را اندیکس می‌کند. با این روش، دیگر شما نیازی ندارید که برای پیدا کردن یک ویدئو یا موزیک خاص، به ده‌ها سایت سر بزنید زیرا Divvio این جستجو را برای شما انجام می‌دهد. از آنجا که حجم فایلهای صوتی و تصویری موجود در سایتهای چند رسانه‌ای بسیار بالاست، نباید توقع داشت که Divvio در همان روز اول بتواند عمده این محتوا را پوشش دهد. من زمانی که شروع به آزمایش Divvio کردم، متوجه شدم که برای بسیاری از Keywordهای من، هنوز پاسخ مناسبی ندارد و نشان می‌دهد که هنوز Divvio در حال یادگیری است.
به گفته دکتر حسین اسلامبولچی (مدیر ارشد اجرایی این شرکت) دیویو از فناوری درک زبان طبیعی بهره برده و با بکارگیری الگوریتم‌های مخصوص، به کاربران اجازه می‌دهد تا شبکه‌های تصویری و شنیداری اختصاصی خود را راه‌اندازی کنند.
Divvio - Fresh Content Served Daily

در دیویو شما قادر خواهید بود که کانالی مخصوص بخود بسازید و سپس ویدئو‌های دلخواه خود را به آن کانال اضافه کنید. دوستان شما می‌توانند با مراجعه به کانال شما، ویدئوهای شما را تماشا کنند.
البته به نظر من مزایای نسبی دیویو همچنان پوشیده است و اگر شما از کاربران همیشگی YouTube و یا MySpace باشید، شاید پس از مراجعه به دیویو احساس کنید که هنوز فاصله زیادی با آنها دارد ولی به گفته مدیران این سایت، دیویو در حال گذر از نسخه آزمایشی است و حتی رابط کاربری آن تغییر خواهد کرد و تا آن زمان، تعداد بیشتری از فایلهای صوتی و تصویری در دیویو قابل جستجو خواهد بود. حتی دیویو امکان مشاهده کانالهای اختصاصی را بر روی گوشی موبایل فراهم خواهد کرد.
چنانچه دیویو در طول ماههای آتی، رشد مناسبی پیدا کند، باید انتظار داشت که این سایت تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مراجع جسجتوی محتوای دیجیتالی در وب خواهد شد. ناگفته نماند که دیویو نیز رقیبانی جدی را پیش رو دارد ولی با اینحال هر کدام از رقبا مزایایی خواهند داشت که بخشی از بازار را به خود اختصاص خواهند کرد.
سرویس دیویو در حال حاضر بصورت رایگان ارائه می‌شود و انتظار می‌رود که در آینده نیز به همین صورت باشد. با افزایش کاربران دیویو، شاید شانس کمتری برای ثبت نام کاربری دلخواه خود پیدا کنید. لذا ثبت نام در دیویو را پیشنهاد می‌کنم.
نکته مهم دیگر در مورد دیو، میزان استقبال آن در ایران است. به نظر می‌رسد با توجه به سرعت نسبتا پایین اینترنت در ایران و جامعه مخاطبان خانگی که معمولا اینترنت پر سرعت ندارند، جستجو و تماشای ویدئو برای ایرانیان امری پر زحمت باشد بخصوص که سایتهای ویدئویی پر طرفداری همچون YouTube نیز فیلتر شده‌اند. با اینحال پیشنهاد می‌کنم که دیویو را امتحان کنید و ببینید که کدام سایت ویدئویی هنوز شانس فیلتر شدن را از دست نداده است.
بعضی از سایتهای معروف محتوای ویدئویی عبارتند از: YouTube، Grouper، MetaCafe،Sharkle،Google Video، MySpace
یکی از بلاگهای BusinessWeek در مورد دیویو را اینجا بخوانید.

نوشته شده توسط: علیرضا کاشیان در March 16, 2007 11:02 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1462

:نظرها

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002750.php on line 240

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002750.php on line 240