« اورژانس شبانه روزی | صفحه اول | عکس بی نظیر »

چهارشنبه 5 دی 1386

آینده سازان!

"دهه‌ی شستی‌ها به طرز باورنکردنی‌ای، پیش‌بینی‌ناپذیرند و با همین خصلت، دهان دهه‌ی پنجاهی‌ها را نه یک بار که چند بار، با دقتِ کامل و در کم‌ترین زمان ممکن سرویس می‌کنند. اگر یکی از آن‌ها تا کنون چنین نکرده، منتظر بمانید، حتماً آن یکی هم خواهد کرد"
این جملات را از وبلاگ خوابگرد نقل کردم. آقای شکرللهی به نکته ظریفی اشاره کرده است که برای من و خیلی از هم سن و سالهایم ملموس است. فقط در تعجبم که از ایشان بعید بوده که اینچنین از کسی که به قول ایشان دهه شستی است ضربه ببیند چرا که نقطه ضعف های این نسل فرصت طلب و ابن الوقت بیشمار است و با کمی هوشمندی ( گاهی با یک هویج فرنگی ) به راحتی اسیر خود زرنگ بینی شان می شوند.
نکته ای که آقای شکر اللهی به آن توجه نکرده اند این است که آرمان خواهی و پایبندی به اصول اخلاقی که در نسل متولیدن اواسط و اواخر دهه پنجاه دیده می شود مانعی برای راهبری نسل های بعدی نیست.اگر می خواهید با حفظ این اصول با این گروه تعامل کنید نباید صندوقچه های اسرار خود را به روی آنها بگشایید چون این نسل عادت عجیبی به فتح کردن و پشت سر گذاشتن دارد.
شخصا معتقدم که مخترع واژه هایی چون پیچاندن ، دو در کردن و گرد کردن زیر مجموعه ای از نسل جوانان متولد اواخر دهه پنجاه و اوایل شصت هستند.این مفاهیم را از آنها یاد گرفته ام.
این گروه خاص از نسل جدید ویژگیهایی دارند که در بسیاری از مواقع موجب تاسف می شود. فرصت طلبی بدون توجه به اصول اخلاقی، رویای یک شبه پولدار شدن، موج سواری ، آدم فروشی، جنگ جویی و سطحی نگری از ویژگیهای نمادین آنهاست.
آدم هایی که درک صحیحی از آرمان خواهی و اصول اخلاقی و خواسته های خود ندارند و هر آن به رنگ جدیدی در می آیند و در عین حال هیچ حریمی را محترم نمی شمارند و بی حیایی را با شجاعت و بی ادبی را با صراحت جابجا گرفته اند و بزرگ شدن خود را در کوچک دیدن دیگران می بینند.
قدرت را در نزدیکی به مراکز قدرت ( رانت ) می دانند و ثروت را در شیوه های نوین گول مالیدن بر سر دیگران (کلاه برداری) و مهندسی و دانش را در مدرک درجه چندم برخی دانشگاههای غیر دولتی یافته اند. نسلی که خودشان، خودشان را خنثی میکنند. فقط باید پیاده های بازی را به راحتی از دست ندهی.
به نطر من این نسل بازیچه دست گروهی از فرصت طلبان دهه چهل است. به خیال خود از نسل قبلی پیشی گرفته اند و در جستجوی جهت باد به نسل دهه چهل سواری می دهند.پس بهتر است به عروسک گردانهای اصلی توجه کنی!

نوشته شده توسط: رضا هاشمی در December 26, 2007 05:15 AM | فرهنگ

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1548

:نظرها

حق با شماست ، خیلی سریع خوانده بودم به جزئیات توجه نکردم

نوشته توسط: رضوی at January 1, 2008 05:00 PM

نمی دونم با چه پیش زمینه و تجربه ای این صحبت رو می کنید من به عنوان یه دهه 60ی با نظرتون درباره نقطه ضعف نسل های جدید که مختص دهه 60 نیست موافقم ولی بهتر بود انقدر کلی قضاوت نمی کردید این مسئله در مورد همه صادق نیست

رضا:
تا حد امکان سعی کردم با اشاره به کلماتی نظیر "گروه خاص" یا "زیر مجموعه" از کلی گویی پرهیز کنم
ضمنا صحبت من اواخر دهه پنجاه را هم در بر دارد

نوشته توسط: رضوی at January 1, 2008 12:16 AM

روش خوبی برای خالی کردن عقده هایتان است. اگر به دلیل سن بیشتر احساس بزرگ تری میکنید دلیلی بر باهوش بودنتان نیست.
فقط چون کمتر هستید احساس کمبود میکنید. به هر حال همین است که میبینید. مجبورید به زندگی ادامه دهید.

یک دهه ی شصتی !

رضا :
آفرین!

نوشته توسط: Ali at December 31, 2007 12:17 PM

شما چرا گیر می دهید به دهه ی چهل. بابا به خدا ما وقتی انقلاب شد بچه بودیم.وقتی جنگ شد نوجوان.بیشتر کشته های جنگ از نسل ما بود.آلبوم عکس های یادگاری من بیشتر به درد بنیاد شهید می خورد.قطعه ی شهدا هم کلاس سوم دبیرستان من است. قرار دوستانه ی همکلاسیها. من که هنوز هم نفهمیده ام زندگی یعنی چه.سوختیم به خدا.

نوشته توسط: siavash at December 30, 2007 09:46 AM

کاملن موافقم!کاملن!

نوشته توسط: لی لی at December 26, 2007 03:24 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002891.php on line 267

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002891.php on line 267