« برف و آفتاب | صفحه اول | واکنش کاربران فلیکر به خرید یاهو توسط مایکروسافت »

جمعه 12 بهمن 1386

همدستی یاهو و میکروسافت علیه گوریلی مثل گوگل

حدود دو ساعت پیش خبر حساس پیشنهاد 46 میلارد دلاری میکروسافت برای خرید سهام یاهو، فضای بورس نییورک را به شدت تحت تاثیر قرارداد تا جایی که به محض باز شدن بورس نیویورک، سهام یاهو با 50% صعود مواجه شد که در دنیای شرکتهای کامپیوتری، یک حادثه بی نظیر محسوب می شود. خبرگزاری ها و سایتهای تحلیلی بورس در هر دقیقه در حال تولید یک خبر جدید از وضعیت بازار جدید هستند و میزان خرید فروش سهام یاهو در هر دقیقه به بالاترین رقم در طول سالهای گذشته رسیده است. در هر ثانیه صدها هزار سهم یاهو در حال تبادل است و در روبروی آن، سهام گوگل تا این لحظه به 8% سقوط مواجه بوده است. به وضوح پیداست که سهام گوگل در طول باز بودن بورس نیویورک مدام در حال کاهش خواهد بود زیرا عمده سهامداران گوگل در وحشت سقوط ارزش سهام خود، هجوم به فروش سهام آورده اند. در این حال، در خبرها آمده است که میکروسافت قیمت 31$ را برای هر سهم یاهو پیشنهاد داده است که این میزان با ازرش نرمال این شرکت (حدود 20 دلار) فاصله زیادی داشت و همین امر باعث شد که سهام یاهو ناگهان به مبلغ حدودی 28.5 دلار جهش کند و همچنان نیز روند صعودی را طی خواهد کرد.
تحلیل من از وضعیت بازار سهام شرکتهای میکروسافت، یاهو، گوگل و اپل:
خرید سهام یاهو در این لحظه به دلیل صعود بادکنکی آن همچنان منقعت زا خواهد بود زیرا اگر معامله میکروسافت قطعی شود (به احتمال 99%) رقم ارزشی سهام یاهو تا ظرفیت 35$ نیز می تواند افزایش یاید.
سهام گوگل فعلا روند نزولی خواهد داشت ولی مطمئنا مدیران گوگل تمهید جدیدی خواهند یافت و در طول هفته آینده، قطعا اخبار جدیدی از گوگل منتشر خواهد شد که اولا جلوی سقوط گوگل را خواهد گرفت و ثانیا باعث افزایش چند درصدی سهام گوگل خواهد شد. دلیل این امر، هوشمندی بالاتر مدیران گوگل نسبت به مدیران میکروسافت است که در طول سالهای اخیر به اثبات رسیده است.
سایر اطلاعات:
میکروسافت می داند که ارزش کل بازار تبلیغات اینترنتی در حال حاضر 40 میلیارد دلار است و تا 3 سال آینده به 80 میلیارد دلار خواهد رسید.
از دیدگاه میکروسافت و مدیران آن، گوگل یک تهدید و دشمن همیشگی برای آنها محسوب می شود. برای مبارزه با این گوریل 800 پوندی، قطعا همکاری میکروسافت و یاهو موثر خواهد بود.
ضربه جدید میکروسافت به گوگل با خرید یاهو، در شرایطی اتفاق می افتد که گوگل در شرایط بازاری خوبی نیز قرار ندارد و این ضربه در لحظه استراتژیک به گوگل وارد شده است.
حرف ها و احتمالاتی برای اتحادهای جدید بین شرکتهای دیگر برای غلبه بر جو فعلی بازار وجود دارد.
شرکت اپل نیز با تیزبینی در حال بررسی شرایط موجود است و احتمال دارد حرکتهای جدیدی توسط دو شرکت اپل و گوگل برای مقابله با غول میکروسافت و یاهو صورت گیرد.
منابع:
CNNMoney
MarketWatch
InformationWeek

نوشته شده توسط: علیرضا کاشیان در February 1, 2008 06:41 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1555

:نظرها

ممنون برای خبر - دو نکته قابل توجه:

*** دلیل پایین آمدن قیمت سهام گوگل کمتر بودن درآمد آنها از مقدار پیش بینی شده در سه ماه آخر سال 2007 بوده نه به دلیل پیشنهاد مایکروسافت برای خریدن یاهو. مشکل گوگل در حال حاضر کمبود درآمد حاصل از Advertising است که در واقع منبع اصلی درآمدشونه و بخشی از این مربوط به رکود اقتصادی میشه چون مردم کمتر خرید می کنن و در نتیجه کمتر روی لینک ها کلیک می کنن.

http://www.abcnews.go.com/Business/IndustryInfo/story?id=4228051&page=1

*** فکر نمی کنم که تا حالا مسابقه IQ Test بین مدیران مایکروسافت و گوگل برگزار شده باشه! روش کاری این دو شرکت با هم فرق می کنه. گوگل از راه تبلیغ پول درمیاره در حالیکه مایکروسافت از روشهای مختلف درآمدشو تامین می کنه مثل فروش Windows Server, Windows XP , Windows Vista. نرم افزارهای اداری مثل Office, SQL Server, BizTalk Server و همچنین Xbox و Windows Mobile. مایکروسافت تصمیم گرفته که بخشی از درآمدشو (البته بخش کمی) از راه تبلیغ دربیاره و برای سرعت بیشتر سال قبل یک شرکت (aQuantive) را به مبلغ 6 میلیارد دلار خرید و از همین طریق بخش قابل توجهی از بازار را به دست آورد (مثلا همه تبلیغ های Facebook در همه کشورها را).

نوشته توسط: مهران at February 3, 2008 08:01 AM

سلام
ممنون مطلب جالبي بود .. به نظر من باتجربگي مايكروسافت و سياستهاي چندين و چند ساله اش خيلي مدبرانه تر از شركت هاي تازه به دوران رسيده (البته از نگاه مايكروسافت) هست ..

نوشته توسط: فرشاد at February 2, 2008 03:06 AM

'سهام گوگل فعلا روند نزولی خواهد داشت ولی مطمئنا مدیران گوگل تمهید جدیدی خواهند یافت' و ... 'دلیل این امر، هوشمندی بالاتر مدیران گوگل نسبت به مدیران میکروسافت است که در طول سالهای اخیر به اثبات رسیده است.'

واقعا !! به نطر نمیرسد این شیوه درستی برای تحلیل شرایط پیش آمده باشد.

نوشته توسط: Reza at February 2, 2008 03:02 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002902.php on line 265

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002902.php on line 265