« علی سنتوری | صفحه اول | ستاره بی ستاره »

پنجشنبه 25 بهمن 1386

Iran.com

چند سالی است که اخبار مختلفی حول حوش دامنه Iran.com تولید می شود و این روزها با فهرست شدن نام آن در حراجی Sedo.com در کنار نامهایی چون Iraq.com و arabia.com توجه بیشتری جلب میکند.
اما واقعا ارزش Iran.com چقدر است؟ برای ارزیابی ارزش این دامنه دو جنبه ترافیک آن و ارزش اسمی و اصالت و سایر جوانب آن را در نظر می گیرم.
من صحبتم را با چند تا سوال آغاز می کنم. آیا شما برای جستجو در اینترنت آدرس search.com را وارد می کنید یا مثلا google.com ؟ آیا برای گرفتن آدرس ایمیل به email.com می روید یا مثلا yahoo.com یا gmail.com ؟ جواب این سوالها تقریبا روشن است. با این مقدمه...

می توانم نتیجه بگیرم که عموما کسانی که دامنه iran.com را در آدرس مرورگر خود وارد می کنند عموما آدمهای ناشی و تازه کار در اینترنت هستند و کاربران داخل ایران بخش عمده آنها را تشکیل می دهند و در کل ترافیک آنها خیلی کم است.
بنابراین تکلیف بخشی از ترافیک این دامنه روشن است. بخش دیگر ترافیک این سایت از موتور های جستجو تامین می شود. چون دسترسی به آمار این دامنه ندارم بر اساس ابزار های موجود و تجربه و رفتار کاربران ایرانی میتوانم این ترافیک را به دو گروه تقسیم کنم:
1- کاربران ایرانی که دنبال عکس و فیلم و داستان های مبتذل و یا دخترهای ایرانی هستند.
2- کاربران اینترنت که در موتور های جستجو کلمه iran را در کنار کلمات عمومی نظیر news, flight, bomb, war ,contra و امثال آن وارد می کنند.
برای اغلب این کلمات کلیدی سایتهای مختلفی رتبه های برتر و صفحات اول موتور های جستجو را اشغال کرده اند و ترافیک سایت iran.com درصد خیلی کمی از آنها را در بر می گیرد.
اگر نگاهی به روند جستجوی کلمه iran در سرویس Google trend بیاندازید متوجه می شوید که بیش از 90 درصد جستجو ها توسط کاربران ایرانی انجام می شود.
به نظر می رسد بیش از 90 درصد ترافیک سایت از داخل ایران هستند که بر روی لینکهای دوست دختر یابی آن کلیک می کنند.
بررسی وضعیت دامنه iran.com در سایت alexa.com هم حکایت از یک رتبه پایین 231,715 می کند و مقایسه آن با سایتهای زرد مثل niksalehi.com یا bia2.com یا سایتهای خبری نظیر irna.com و farsnews.com هم نشان می دهد که این سایت فرصتی برای عرض اندام ندارد. (لینک مقایسه)
با توجه به ترافیک ایرانی سایت راه اندازی سایت های انگلیسی و بهره مندی از در آمد متناسب با ترافیک از طریق سرویس های ppc نظیر adsense در آمد قابل توجهی نخواهد داشت (فکر می کنم حد اکثر ماهی 6 یا 7 هزار دلار آن هم با محتوای پورنو و دوست یابی) و راه اندازی سرویس فارسی هم بیشتر به نوع خدمات و موفقیت آنها بستگی دارد تا صرفا نام iran.com
در کنار این موارد باید به چهار حرفی و کوتاه بودن نام دامنه هم اشاره کرد که به ارزش و زیبایی آن می افزاید.
با در نظر گرفتن موارد فوق ارزش دامنه Iran.com را در شرایط فعلی ، با در نظر گرفتن پیش بینی در آمد سه ساله آن در حدود سیصد هزار دلار تخمین میزنم و بیش از آن از نظر اقتصادی به صرفه نیست.
ارزش معاملاتی این دامنه خیلی فراتر از این است و بسیاری از شرکتها و اشخاصی که به واسطه دامنه های اینترنتی منحصر به فرد و ترافیک های باد آورده توانسته اند در طول سالهای گذشته میلیون ها دلار پول باد آورده بدون حساب کتاب و مالیات داشته باشند می توانند بر سر این اسم با هم رقابت کنند.

اصالت Iran.com:
این دامنه در اصل متعلق به فردی بنام امیر الصدیقی ساکن قطر بود که توسط یک نوجوان ایرانی در اواخر سال 2002 تصاحب شد. (اتفاقا در همان دوران پیشنهاد خرید آنرا از وی دریافت کردم اما نخریدم.) او هم مدتی این دامنه را در اختیار داشت و ماهیانه به این و آن اجاره میداد تا اینکه پس از چندین بار تهدید و ارعاب. نهایتا در سال 2003 توسط یک ایرانی دیگر در کانادا با جعل مدارک تصاحب شد از سال 2003 به این طرف اطلاع چندانی از وضعیت آن نداشتم تا اینکه در سال 2006 و در سال 2007 دو سه بار پیشنهاد شراکت و راه اندازی سرویس فارسی از گروههای مختلف برای این نام دریافت کردم و ایمیل reza@iran.com در اختیارم بود اما ایشان نیز نهایتا پول نقد را به کار پر زحمت راه اندازی سایت ترجیح داده اند و این دامنه پر ماجرا در نهایت پس از چند بار دست به دست شدن گروه راهبران و مالک آن و عوض شدن صفحه پارکینگ آن به Rick Latona رسید که بعید می دانم زیر 550 هزار دلار آنرا بفروشد. امیدوار بودم بخشی از پول های طرح هایی مثل تکفا و تسما صرف خرید این دامنه می شد که با هزینه خیلی کم می شد آنرا به دست آورد و نیازی به تماس با ICANN و اقدام غیر معقول تصاحب آن از این طریق نمی شد.
در هر صورت فرصتها گذشت و شوراهای عالی بی بازده هم کلا منحل شدند. لطفا شما هم اگر اطلاعات خاصی دارید در بخش نظرات وارد نمایید.

نوشته شده توسط: رضا هاشمی در February 14, 2008 12:14 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1562

:نظرها

فكر كنم چند ماه قبل هم يك ايميل روي دامين ايران دات كام گرفتم، كه درخواست همكاري فروش محصولات ما به صورت آن لاين بود؟! بايد كانتكت ها را ببينم كه ايميل به نام چه كسي بود!

نوشته توسط: هادي at February 15, 2008 12:41 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002910.php on line 252

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002910.php on line 252