« تجربه سقوط | صفحه اول | نیویورک از نگاه سهراب »

چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387

مدیری علیه مدیری

"ماهنامه فیلم" در شماره اخیر خود گفت وگویی را با مهران مدیری انجام داده که بخش عمده آن به حواشی مربوط به تولید و پخش سریال مرد هزارچهره است و البته بعد از خواندن این مصاحبه مشخص می شود چرا مهران مدیری نباید رابطه مناسبی با مطبوعات داشته باشد. پیش از هر چیز از ماهنامه وزین فیلم که یکی از تاثیرگذارترین نشریات سالهای اخیر در عرصه سینما و مطبوعات سینمایی بوده انتشار چنین گفت وگویی در این سطح بعید و عجیب می نماید. صدر تا ذیل مصاحبه تمجید است از شخصیت هنری مهران مدیری و شاهکار او ( مرد هزارچهره) و این که چگونه این کارگردان توانسته به ساخت چنین اثری والا نایل شود. اما مصاحبه – خصوصا در بخش های انتهایی – به ادعانامه ای علیه مطبوعات، منتقدان، وبلاگ نویسها و ... تبدیل می شود جایی که مهران مدیری روشنفکران را افرادی بی مصرف و متوهم عنوان می کند( و البته همچون سریال خود آدرس مشخصی از این گروه روشنفکران نمی دهد) و سپس قاطبه مطبوعات را به همین ها پیوند می زند :" اینها ( مطبوعات) همان کسانی هستند که گفتم . همان حلقه روشنفکرانی که در سریال هم نشان دادیم. آدم هایی که یک گوشه نشسته اند و هیچ کاری نمی کنند اما من دارم کار میکنم، دارم می سازم و جلو می روم".


در این گفت وگوی واقعا تخصصی بحث حتی به پسرخاله آقای مدیری هم کشیده می شود و او می پرسد:" اگر پسرخاله من هم به روزنامه ای مطلب بنویسد آنها چاپ می کنند؟این کسانی که مطالب را تایید میکنند چه کسانی هستند؟ " و مصاحبه کننده که واقعا تخصص و تعهد را در تملق به حداعلای خود رسانده پاسخ می دهد:" اینها ( مطبوعاتی ها) دو سه سالی زودتر از پسرخاله شما وارد این عرصه شده اند" .
چه آقای مدیری بخواهند یا نخواهند بخش عمده ای از رونق تلویزیون و سینما که آقای مدیری به جایگاه فعلی رسانده نتیجه همین فضای مطبوعاتی و رسانه ای است. در ایام نوروز امسال هم که معدود رسانه ای منتشر می شد، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی بیشترین تبلیغ را برای این سریال انجام دادند حالا اما همه مزد توجه به این سریال و کارگردان آن را می بینند. مدیری در بخشی از مصاحبه حتی تلویحا می گوید که می خواهد اجازه ندهد از عکسش استفاده کنند و از شهرت او پول درآورند . البته او زمانی این حرف را می زند که دیگر" نمک را خورده است" و به آنچه می خواسته رسیده است.
اما به راستی توقع کسی که خود محصول بازار پاپارتزی ها و زردپسندانه است از ننوشتن و ندیدن اش متناقض نیست؟ آثاری که مهران مدیری طی این سالها ارایه داده برای مخاطب عام و در سطح وسیع صورت گرفته است، بسیاری او را از روی صفحه تلویزیون می شناسند و به همین دلیل است که او نمی تواند خود را از نقد و انتقاد عامیانه بر آثارش مبرا کند. چراکه کار همه پسند نقد عامیانه را هم به دنبال دارد. همچنانکه همین مصاحبه هم ( که در پایان مصاحبه کننده بیانه ای بلندبالا را در نکوهش منتقدان آثار مدیری و مدح وی قرائت می کند) چیزی فراتر از مصاحبه هایی نیست که نشریات زرد خواهان آنند و از قضا طرح روی جلد این شماره ماهنامه فیلم نیز ( باز در کمال تعجب) به چنان تعبیری دامن می زند.
به نظر می رسد مهران مدیری نه قدر خودش را می داند ونه فضایی را که او را به اینجا رسانده می شناسد. نقد و ارزیابی چه منصفانه و چه غیرمنصفانه بخشی از فضای جامعه ای است که در آن زندگی می کنیم، همچنانکه نگاه طنز خود آقای مدیری نیز همیشه منصفانه نبوده است همچنانکه تعبیرهای خود او از آدم ها و شخصیت ها و آثار دیگران که در همین مصاحبه مطرح می شود هم منصفانه نیست.

نوشته شده توسط: شهرام در May 14, 2008 02:04 PM | سینما

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1579

:نظرها

نوشته هزاران نقطه و همینطور آقای ناصر فکوهی رو در این زمینه بخون.

http://kambiztheone.wordpress.com/2008/05/12/mehran_modiri_stupid_remark/


و

http://kambiztheone.wordpress.com/2008/05/25/mehran_modiri_remarks_stupidity_charlatan/

قربانت

نوشته توسط: بامداد at May 27, 2008 01:29 AM

منم این مطلب رو خوندم و فکر نمکنم انقدر ها هم بزرگ نمایی کرده باشند

نوشته توسط: احسان at May 20, 2008 10:23 AM

از ماست که بر ماست. وقتی امثال سروش صحت می شوند روزنامه نگار , وقتی کسی را با افراط تفریط می کنیم بهترین طنز نگار , وقتی حد و مرز نمی شناسیم بهتر از این نمی شود

نوشته توسط: صبا at May 16, 2008 07:19 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002933.php on line 257

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002933.php on line 257