« موتور جستجوی کول آمد! | صفحه اول | تاثيرات اجتماعي فوتوشاپ »

یکشنبه 27 مرداد 1387

يك كتاب، تبليغات خلاق


بعيد مي دانم بسياري از افراد بي استعدادي كه در بدنه صنعت تبليغات ايران كار ميكنند و اين همه تبليغات بي هدف و حوصله سربر را به خورد ما مي دهند روي اين موضوع فكر نكرده باشند كه مي توان تبليغات را به گونه اي جذاب تر، مناسب تر و دلنشين تر ارايه داد. اين كه چرا چنين نمي‌كنند را بايد از خودشان پرسيد و هزار عذري كه مي‌آورند را نيز شنيد. كتاب 118 صفحه اي "تبليغات خلاق" به انبوه كساني كه در صنعت تبليغات ايران درجا مي زنند پيشنهاد مي شود تا حداقل دريابند مي توان از اين كليشه هاي سردردآور بيرون آمد . به قول لوك سوليوان نويسنده اين كتاب شما (فعالان صنعت تبليغات تلويزيوني)‌ با دو چيز به شدت در حال رقابت هستيد، اول توالت و دوم آشپزخانه چراكه بينندگان تلويزيون در هنگام آغاز تبليغ به فكر اين دو كار مي‌افتند و اگر يك آگهي مناسب نتواند در سه ثانيه اول آنها را جذب كند، عملا كار از كار گذشته است.

نوشته شده توسط: شهرام در August 17, 2008 09:48 PM | متفرقه

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1600

:نظرها

اگر من بخوام این کتاب را اینترنتی سفارش بدم چند روز طول میکشه که به دستم برسه؟من ساکن شیراز هستم.ممنون اخه از نثر روانش خوشم امد.

نوشته توسط: elahe at December 1, 2011 07:40 PM

تبلیغات شهری اکثرا در انحصار عده ای تابلوساز بی سواد است که با اوستا شاگردی و صرفا برای داشتن یک شغل برای کسب درامد همه جور ایده و نظری را به خورد ملت و مشتری میدهند. اگر تکنیک یا سواد اجرای سبک یا متدی را نداشته باشند سعی می کنند مشتری را منصرف کنند تا بجای اجرای کار جدید و خلاقانه همان چیزی را اجرا کنند که اوستا ! سالها ÷یش یادشان داده و زود تر میشود به ÷ول رسید.بیلبوردها اکثرا یکجور و یک مدل ساخته می شوند چون اوستا جوشکار و اوستا فلان و اوستا الکی مهندس فقط همان یک روش را میدانند و برای اجرای کارهای ÷یچیده تر یا ذاتا استعدادش را ندارند و یا پول بیشتری طلب میکنند که انگار هزینه ساخت ایستگاه فضایی است.هر کس CD فتوشاپ دارد پس طراح هم هست و چرا باید حماقت کند و پول بی زبان را به گرافیست بدهد. یک عکس با چندتا نوشته با انواع و اقسام فونت و افکت و یک طویله پلاگین به زور بار تصاویر کردن که کاری ندارد تا تابلو ساز سنتی و دارای سالها سابقه کار من دراوردی برود دنبال کتاب تبلیغات خلاق!نگاهی به خیابانهای شهرتان بیندازید و ببینید که خدا وکیلی از هزار مورد تابلوی سر درب مغازه و فروشگاه ها نهصد و نود موردش فاجعه است که مشتری بیچاره بابتش مبالغ هنگفتی صرف کرده اما جز یک کارت ویزیت بزرگ برای پیدا کردن ادرس مغازه عملا هیچ تاثیر گیرایی بر کسب و کارش نداشته.گرافیک - ایده پردازی - مهندسی تبلیغات - تاثیر بصری - و تبلیغات خلاق لااقل در مشهد یعنی هرآنچه تابلوساز بلد است و زودتر می شود پولش را گرفت.ایده های طراحان حرفه ای و متخصصین این رشته مثل فشفشه های شب چهارشنبه سوری شاید سالی یکبار در گوشه کنار شهر دیده می شود و متاسفانه آنقدر هم از روی آن ایده دزدی و کپی کاری میشود که بعداز مدتی حتی اگر شاهکار هنری هم باشد از فرط تکرارهای غیر حرفه ای دیگر چنگی به دل نمی زند.به امید روزی که صاحبان مشاغل به این درک برسند که تابلوساز فقط تیر و تخته سرهم میکند نه ایده و خلاقیت !!!

نوشته توسط: امید حمیدی at February 10, 2009 06:28 PM

اين چه طرز نگارشه !! اگر مخاطب معرفي كتاب سازندگان تبليغات هستند ديگه نبايد بهشون گفت بي استعداد!!
كمي توجه لطفا

شهرام: من شرمنده ام ولی مخاطب بودن این کتاب بر استعداد آنها نمی افزاید

نوشته توسط: رهگذر at October 25, 2008 02:12 PM

سلام
به نظرم تبليغات ها روز به روز بهتر و جذابتر ميشه
ولي مشكلش اينه كه هرچي جذابتر ميشه از موضوع اصلي دورتر ميشه مثلا براي اينكه جذاب بشه
دو تا مرد روي سقف راه ميرن حالا ربطش به موكت ظريف مصور چيه ؟ خدا ميدونه
من شخصا تبليغات "تاژ" رو ميپسندم !!
انشالله اين كتاب رو بخونن و شاهد تغييرات اساسي در اين زمينه باشيم

راستي من تازه اومدم وردپرس از اين بابت هم خيلي خوشحالم ولي نياز به يه سري راهنمايي هاي كوچمولو دارم!
منتظرتونم

موفق باشيد .

نوشته توسط: يك دانش آموز at August 17, 2008 10:38 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002963.php on line 260

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002963.php on line 260