« روزنامه همشهری و دزدی از عکاسان فلیکر | صفحه اول | سوراخ امنيتي بانكهاي ايراني از طريق POS و اينترنت »

یکشنبه 26 آبان 1387

سرِجدِ غیردموکراتم

یک خانم با شخصیتی که اخیرا با خوشحالی تمام به هلند رفته و کامنتی را هم در حمایت از دزدی روزنامه همشهری در کپی کردنِ عکس‌های فلیکر برای مطلب قبلی من گذاشته، ظاهرا اخیرا در گوگل ریدر و در جواب من گفته "طبق قاونین کپی رایت در بسیاری از کشورهای دموکرات صاحب رسانه های باشخصیت نیز برای استفاده از عکس فلیکر نه به اجازه گرفتن نیازی هست و نه پرداخت هیچ پولی!فقط باید نام عکاس را ذکر کرد. سر جدتان نگاهی به قوانین کپی رایت بیاندازید" . چون پای جد و آباد غیردموکراتِ ما هم به میان آمده و موضوع ناموسی شده گفتم این توضیحات را بدهم :

اولا :
تمامی عکسهای فلیکر یا ARR (‌تمامی حقوق محفوظ است) هستند یا تحت لایسنس Creative Commons که اگر نمیدانید این لایسنس یعنی چه لطفا آنها را در اینجا مطالعه کنید.

دوما:‌ عکسی که در روزنامه همشهری مورد استفاده قرار گرفته در زمان کپی شدن تحت سختگیرانه‌ترین شکل این لایسنس یعنی(by-nc-nd) بوده است که از نظر معنی و مفهوم بسیار نزدیک به ARR و معنی آن این است که کسی حقِ استفاده تجاری از این اثر را ندارد.

سوما: روزنامه همشهری نه تنها برای استفاده از این عکس اجازه ای از عکاس نگرفته بلکه حاضر نشده اسم عکاس را هم کنار آن ذکر کند.(‌خلاف اندر خلاف)

چهارم: وقتی میگویم حکمِ کلی و از سر شکم سیری صادر نکنید همین است. استفاده از بسیاری از عکسهای فلیکر برای مقاصد تجاری نیاز به اجازه عکاس دارد و تنها میتوان از آن عکسها در وبلاگها و سایت‌هایی که جنبه تجاری ندارند با ذکر نام عکاس و لینک به محل اصلی عکس استفاده کرد.

پنجم: پس در مدارسِ روزنامه نگاری کشور با شخصیت و دموکراتِ هلند چه چیزی به دانشجویان می‌آموزند؟

نوشته شده توسط: شهرام در November 16, 2008 11:11 PM | عکاسی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1619

:نظرها

حالا اینا که شما میگی درست ولی انگار همشهری حاضر شده که عذرخواهی کنه و خسارت بده و اینا:
http://www.flickr.com/groups/iranian/discuss/72157602053456548/page3/#comment72157609276925181

شهرام : اگر همانطوری که مهرداد نوشته حاضر به معذرت خواهی بشه و با توافق هم پول عکاس را بهش بده این خیلی هم خوب هست و دقیقا نشان میده اعتراض های بچه های فلیکر بی نتیجه نیست

نوشته توسط: observer at November 18, 2008 12:34 AM

جواب سوال پنجم: پررويي و جوگيري. يعني نمي داني دقيقا از چه حرف مي زني و موضوع مرتبط با تو هست يا نه، ولي حرف مي زني. چون اگه حرف نزني مردم فكر مي كنند لالي!

نوشته توسط: Rira at November 17, 2008 01:44 AM

نوشتن يک نظر




اطلاعات من را حفظ کن



 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002985.php on line 255

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002985.php on line 255