« درباره الی | صفحه اول | نوروزتان پیروز »

دوشنبه 12 اسفند 1387

شب به خیر آقای سعیدی *

1
اگر اشتباه نکنم حدود ده سال قبل نخستین بار در اولین جشنواره وبلاگ نویسی در مرکز تحقیقات مخابرات بود که آقای سعیدی ( رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای ) را زیارت کردیم. تقریبا بیشتر وبلاگ نویسان شاخص نسل اول آمده بودند. آقای سعیدی با همان هیبت همیشگی و به عنوان اسپانسر برنامه روی صحنه آمد و کلی حرف زد. برای آن گروه جوان و عمدتا جسور و منتقد، حضور چنان هیبتی چندان خوش نمی آمد از این رو یکی از آنها بعدا در وبلاگی نوشت: " این رییس انجمن شرکت های انفورماتیک به نظرم خیلی آدم جالبی است، کسی که هم ریش می گذارد و لباس ساده ای می پوشد و در سخنرانی اش به قرآن و خدا و پیغمبر متوسل می شود و بعد از مراسم سوار ماشین پژو 206 مشکی رنگ اش می شود و می رود." چند شب بعد که دوباره آقای سعیدی را دیدیم گفت می خواهد پاسخ آن وبلاگ نویس را بدهد. کاغذی آورد و از روی آن خواند. مثنوی هزار و یک من بود . گفتم حالا یک نفر چیزی نوشته، اعتقاد داشت ممکن است دست پنهانی پشت همان مطلب باشد.

2
نمایشگاه الکامپ هشتم بود یا نهم که گزارشی نوشتم در روزنامه ابرار اقتصادی از وضعیت به هم ریخته نمایشگاه که به هر چیزی می مانست جز نمایشگاه آی تی. انجمن شرکت های انفورماتیک و بهتر بگویم آقای سعیدی بسیار برآشفت. کار به شکایت رسید و حتی دستوری به تمام شرکت های عضو که آگهی های خود را به روزنامه قطع کنند. مدیر مسوول (دست بر قضا) طرف ما را گرفت. آقای سعیدی آمد روزنامه و برآیند حرفهایش این بود که پشت این مطلب کسان دیگری هستند که او می داند و سفارش دهنده اصلی آنها هستند. چند دقیقه بعد از صحبت های من پذیرفت توطئه ای در کار نبوده و همه چیز ناگهان تمام شد!

3
مطالب آقای سعیدی در سایت های اینترنتی را مرور میکنم. نامه های تند و انتقاد آمیز. مصاحبه ها. اخبار و یادداشت ها. ردپایی از توهم و فساد ، دست های پنهان و آلوده همواره ایشان را آزرده است.

4
در انتخابات نظام صنفی من دو سه یادداشت در انتقاد به نوع مدیریت سازمان نظام صنفی طی این سالها نوشتم. بحث اصلی این بود که صنف دو نفر نیست و نباید انتخابات را به انتصابات تبدیل کرد. مدیریت صنف نیز یک مدیریت پدرخوانده گی و از بالا به پایین نیست. صنف به مدیریتی همه جانبه نگر، هدایتگر و با مشارکت همه فعالان نیاز دارد و در عین حال روح حاکم بر مجموعه های صنفی با جنگ و دعوا ناهمخوان است و نتیجه ای در برندارد. در جلسه انتخابات حضور نداشتم و شنیدم که آقای سعیدی پیش از جلسه نقدها را بدین گونه پاسخ داد که بعضی افراد مشکلات خانوادگی دارند و پدرشان مریض است و مشخص است نیاز به پول دارند که چنین می نویسند. ظاهرا بیماری پدر من و طولانی شدن درمان ایشان آقای سعیدی را دچار این توهم کرد که شاید پشت این انتقادها نیز فسادی نهفته است.

5
چند ماه قبل داشتم به این فکر میکردم که این قانون ثبت دارایی های مسوولان نظام، پیش و پس از مسوولیت می تواند به بخش آی تی هم سرایت یابد. چه اشکالی دارد خود مسوولان برای مقابله با شائبه فساد و تبانی در این زمینه پیش قدم شوند و لیست قراردادها و مبالغ دریافت شده توسط شرکت های خصوصی خود را در هنگام مسوولیت جهت تنویر افکار عمومی منتشر سازند؟ مطمئنم گام نهادن در این زمینه موجب خیر و برکت بسیار خواهد بود.

6
وقتی شنیدم آقای سعیدی به عنوان مرد سال آی تی انتخاب شده اند خیلی خوشحال شدم. خوشحال تر شدم که این عنوان از طرف رسانه ها به ایشان اعطا شد، رسانه هایی که در این چند سال از هیچ کمکی برای رشد صنف آی تی فروگذار نکرده اند و در مقابل در سخت ترین شرایط و باکم ترین کمک خود را سرپا نگه داشته اند. آنها تا زمانی که علیه منافع کسی یا کسانی ننویسند مقبولند و شایسته احترام اما اگر کوچکترین انتقادی کنند و پرسش و ابهامی را مطرح کنند، یا آلوده اند یا ملعبه دست دشمنان. سخنان آقای جهانگرد در این جلسه به نظرم کاملا پرمصداق و بی نیاز از توضیح است. ایشان گفته:" در اين دوران خشكسالي فناوری اطلاعات نشريات اين حوزه مي‌توانند چهره‌ سال باشند".

7
آقای سعیدی! پشت این مطلب هیچ توطئه ای نیست. هیچ فشار و فسادی نیز. باور کنید گاهی می شود اینگونه باشد. راستی حال پدرم هم خوب است. شب به خیر.

در همین باره بخوانید:
دموکراسی معلق
پایان پدرخوانده

* این مطلب را برای روزنامه فناوران نوشته بودم و چند دلیل داشت یکی این که آغاز موضوع و بسط آن با یادداشت ها در این روزنامه آغاز شد، دوم این که فناوران به نظرم یک روزنامه کاملا صنفی است ( روزنامه رسمی سازمان نظام صنفی نیز هست) و مخاطب این یادداشت نیز مخاطبان فناوران بودند و سوم این که این روزنامه طی چند روز اخیر نظرات افرادمختلف درباره آقای سعیدی و عنوان چهره سال ایشان منتشر کرده بود. به هر حال به دلایلی انتشار این مطلب در فناوران مقدور نشد.

بعد نوشت:
روزنامه فناوران این یادداشت را با یک روز تاخیر منتشر کرد. لینک

نوشته شده توسط: شهرام در March 2, 2009 12:24 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1629

:نظرها

سلام

کی و چی سر جاشه که شما حرف از این ادم میزنی

راستی خودرویی که امروز سوار میشن از چه نوعیه؟؟؟ فکر نمیکنم هنوز همون 206 مشکی باشه

بهروز باشید

نوشته توسط: حمید رضا at March 15, 2009 06:45 AM

http://giganews.ir/Pages/News-150.html

سلام جناب شريف
در سايت گيگانيوز مقاله شما را گذاشتم.
مرسي

نوشته توسط: zamani at March 12, 2009 11:39 PM

شب شما هم بخير آقاي شريف. مسواك و بوس و . . . فراموش نشود:D

نوشته توسط: م.ر.بهنام رئوف at March 2, 2009 04:52 PM

شهرام جان، کی گفت چاپ در فناوران مقدور نیست؟ منتها با یکی دو مطلب مرتبط برای فردا برنامه ریزی شد.
ممنون

شهرام: ممنون ایمان جان

نوشته توسط: ایمان بیک at March 2, 2009 04:38 PM

جالب بود، و جالب تر این که در همام جلسه هم از کم قرار بودن آقای سعیدی به عنوان صفت منفی ایشان صحبت شد. که ایشان زود چوش می آورند.

نوشته توسط: شایان شلیله at March 2, 2009 01:34 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002997.php on line 291

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/002997.php on line 291