« تویتر توسط هکرهای ایرانی هک شد | صفحه اول | بسته های رویایی همراه اول »

یکشنبه 12 اردیبهشت 1389

عکس های رختخوابی


عکس از : DIDEHMAG

به طور پیش فرض برای همه ما تصور عکاسی اجتماعی با حضور مستقیم عناصر انسانی عجین شده است. اما محدودیت ها و حذف ها همیشه هم بد نیست.
عکس های زینب سالاروند در مجله الکترونیکی دیده نمونه از اجرای خوب یک ایده عالی است. در موقعیتی که عکاسی به شکل یک فعالیت ممنوعه یا دست کم بسیار حساسیت برانگیز در جامعه ایرانی در آمده (تابلوهای عکاسی ممنوع را در اطرافتان بشمارید) عکاسی از رخت خواب بدون پیش زمینه موضوعی بسیار مجادله آمیز به نظر می آید اما با ایده حذف آدم ها از رخت خواب هایشان نه تنها این مشکل حل شده بلکه تعبیرهای جدیدتری به وجود آمده.

- عکس ها عمدتا زاویه دیدی از بالا دارند که با ترکیب عکس هوایی گوگل بسیار همخوان می نمایند( هر چند به نظرم به جای ترکیب هر عکس با عکس هوایی محله مورد نظر یک نمای کلی از تهران از بالا هم برای کل مجموعه کافی بود) اما این زاویه دید جذاب ، که عمدتا در سینما هم بسیار از آن می بینیم، همخوانی و توالی مناسبی را برای مجموعه فراهم می کنند.

- اصولا زیر نویس و یا توصیف برای عکس را دوست ندارم. ( آنچنان که یادداشت های کنار و همراه عکس را نیز) عکس باید خود به اندازه کافی گویا باشد اما در این مجموعه زیر نویس نه از سر تحمیل که از پی تکمیل اطلاعات عکس است.

- چینش فضای درون عکس ها بسیار ساده و بدور از تکلف و اغراق است و همین به تصور واقعی بودن آنها اعتباربخشیده است.

- اما ورای همه اینها جذاب ترین بخش این مجموعه به چالش کشیدن تخیل بیننده است. بیننده باید آدم های هر عکس را در ذهنش تصور کند،رفتارشان، خوی و زندگی شان و این ترکیب دوگانه اثر عکاس و تخیل بیننده است که این مجموعه را می سازد.

نوشته شده توسط: شهرام در May 2, 2010 04:55 PM | عکاسی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/1644

:نظرها

یه جایی باز کن برای پیغام گذاشتن برا خودت نه فقط نظر دادن درباره مطالبت!

نوشته توسط: un noune at May 30, 2010 11:56 AM

سلام
وبلاگتون جالبه راستی شما همونی هستید که کتابی درباره پول در اوردن نوشته؟ من به دنبال همون آقای شریف هستم که ازش راهنمایی بگیرم ممنون میشم اگه جواب بدین

شهرام: سلام نه من در زمینه پول در آوردن تخصصی ندارم که کتاب بنویسم

نوشته توسط: لطفی at May 3, 2010 06:51 PM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/003022.php on line 254

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/003022.php on line 254