ارتباطات

شنبه 23 بهمن 1389

اپل چه بر سر نوکیا آورده؟

این نمودار اکونومیست به خوبی نشان میدهد که چرا استفان الوپ اینگونه تن به مایکروسافت داده تا فضایی برای رقابت با اپل و بعد گوگل بیابد


از اینجا

نويسنده: شهرام | 02:50 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

چهارشنبه 9 تیر 1389

بسته های رویایی همراه اول

دیشب یک اس ام اس رویایی دریافت کردم با این مضمون: "مشترک گرامی اعتبار بسته شماره ۳ به پایان رسیده است." اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود "اینکه همش قطع بود."
با وجودیکه ظرفیت نقد پذیری کم شده اما در راستای همین رویا پردازی که همراه اول همه ما را به آن دعوت کرده است خواستم تجربیاتمو در این یادداشت بنویسم.

من از سرویس GPRS همراه اول راضی نیستم. با اینکه با شوق و ذوق همون روز های اول بسته های اشتراک جدید اینترنت نا محدود ماهانه را خریداری کردم اما در روز های اول در اغلب مواقع قطع بود بعدا هم که گفتند مشکلاتش رفع شده در برخی از نقاط تهران باز هم در دسترس نبود.

بعدا متوجه شدم که هر بار می خواهم از این سرویس استفاده کنم بهتره که یک بار گوشی را ریست کنم. (airplane mode on and off) چون از یک سلول به سلول دیگه سرویس از بین میره (فکر می کنم مشکل handover نشدن GPRS داره).

شماره تلفن پشتیبانی یا همون ۰۹۹۹۰ هر وقت زنگ زدم نهایتا رفت روی پیغام گیر.البته پیغام گذاشتم و برخی مشکلاتش را مطرح کردم و شماره هم دادم اما کسی تماسی هم نگرفت و حتی یک اس ام اس تایید هم نیامد که اقلا دلمان را خوش کنیم که حرفمان شنیده شد.

نکته دیگری که قابل ذکره همین اثر قطع و وصل شدن های این سرویس است که کلا کارایی این سرویس را زیر سوال می برد. من روی خیلی ازابزار های گوشی (آیفون) از push notification استفاده میکردم تا از خیلی اتفاقات وalert ها بصورت آنی مطلع بشم. متاسفانه این کاربرد real time سرویسGPRS هم درحد همون رویا پردازی بود و اغلب پیغام ها با تاخیر به دستم میرسید.(مثلا اغلب گل های جام جهانی)

یک بار کار فوری و ضروری برام پیش آمد و مجبور شدم با GPRS به یکی از سرور هام root login کنم و دو روز بعدش یک هکر ناشناس با آی پی لبنان مستفیما با داشتن پسورد به همان سرورroot login کرد و خوشبختانه همون موقع آنلاین بودم و مچشو گرفتم. نمی خواهم اتهامی بزنم اما هر چه ردیابی کردم نتونستم ته و توی این قضیه را در بیارم و از اون روزمجبور شدم در این موارد از SSL وVPN روی GPRS استفاده کنم که خودش موجب کندی و یا عدم دسترسی می شد.

موضوع دیگری که می خواستم بگم بحث پولیه که برای یک ماه خدمات نامحدود اینترنت پرداخت شد. این سرویس رسما در بعضی روز های خرداد قطع بود. از طرفی خود مهندسین همراه اول هم باید آماری از کیفیت دسترسی به اینترنت در تهران داشته باشند و با توجه به کیفیت پایین آن بهتر بود برای جبران خسارتهایی که به مشترکین وارد میشه دوره اشتراکشان را تمدید کنند یا پولشان را بر گردانند.

امیدوارم وضعیت این سرویس بهتر بشه و اگر شرایطش بهتر شد به منم خبر بدید که دوباره آزمایشش کنم.

تجربه و نظر شما چیست؟


نويسنده: رضا هاشمی | 06:20 AM | نظرها 18 | دنبالک 0

پنجشنبه 24 اردیبهشت 1388

زنگ های پیاپی تلفن همراه در جلسه مطبوعاتی


در یک جلسه مطبوعاتی در کاخ سفید زنگ های پی در پی خبرنگاران باعث شد تا برای دقایقی جلسه مطبوعاتی به هم بریزد. فیلم بامزه ای است ببینید.

نويسنده: شهرام | 11:37 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 1 بهمن 1387

برنامه نود!

امشب در برنامه ی نود اختلال در سیستم مخابرات باعث شد تا هیچ پیام کوتاهی به این برنامه نرسد. خوشبختانه اختلالاتی در سیستم برق دیده نشد. اما جای آن دارد دلایل ضعف شبکه پیام کوتاه کشور مورد بررسی قرار بگیرد. پول اس ام اس که از جیب ما رفته است امیدوارم این هدیه ناقابل میلیونها ایرانی صرف مهندسی و توسعه شبکه پیام کوتاه کشور شود تا بیش از این شاهد اینگونه اختلالات نباشیم.

نويسنده: رضا هاشمی | 02:12 AM | نظرها 7 | دنبالک 0

یکشنبه 5 اسفند 1386

دانشمندان وزارت ارتباطات و قیمت پیام کوتاه

وزارت ارتباطات آمد مثلا قیمت پیامک را ارزان کند بدتر گران اش کرد. عجیب است که وزارت ارتباطات تصور می کند مردم متوجه این موضوع نمی شوند و به ظاهر با دستاویز قرار دادن تشویق به ارسال پیام فارسی عملا پیام انگلیسی را به 222 ریال افزایش داده و قیمت پیامک فارسی نیز ( علی رغم آنکه می گویند به 89 ریال کاهش یافته) به دلیل دوبرابر شدن تعداد کاراکترها به 178 ریال رسیده است. این در حالی است که قیمت فعلی پیامک تلفن همراه 142 ریال است. حالا با چه فرمولی قیمت پیامک کاهش یافته ، لطفا این را از "دانشمندان" وزارت ارتباطات بپرسید.

در همین زمینه:
دو نرخی کردن پیام کوتاه
مصاحبه مطبوعاتی وزیر در اعلام این خبر خوش!

نويسنده: شهرام | 12:01 PM | نظرها 6 | دنبالک 0

دوشنبه 19 آذر 1386

از این پس ...

فرهنگستان زبان فارسی به جای واژه نامانوس GPRS یک معادل فارسی و مانوس انتخاب کرده است: "سامانه رادیویی بسته ای GSM"!

نويسنده: شهرام | 01:39 AM | نظرها 3 | دنبالک 0

چهارشنبه 17 مرداد 1386

تبریک شرکت دخانیات به خبرنگاران

چند دقیقه قبل شرکت دخانیات با ارسال فاکسی به رسانه ها ضمن تبریک سالروز خبرنگار برای همه آنها آرزوی سلامت و بهروزی کرد. دخانیاتی ها خوب مشتریان پروپاقرص شان را می شناسند.

نويسنده: شهرام | 02:11 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 15 مرداد 1386

راه حل

بهترین تاکتیک جهت توقیف نشدن مطبوعات این است که ترتیبی اتخاذ شود تا مطالب پیش از چاپ در روزنامه ها جهت استعلام وکسب گواهی عدم سوءپیشینه افراد مصاحبه شونده به این روزنامه ارسال و پس از تایید با مهر و امضای مدیرمسوول آن مجموعه با احتیاظ فراوان منتشر گردد.

نويسنده: شهرام | 10:42 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

شنبه 22 اردیبهشت 1386

از کدام مالزی جلو زدیم؟

وزیر ارتباطات اخیرا در اظهار نظری به رشد 60 درصدی ضریب نفوذ اینترنت در ایران اشاره کرده و گفته که ایران از نظر ضریب نفوذ مالزی را پشت سر گذاشته است. راستش برای دیدن ضریب نفوذ اینترنت کشورهای مختلف لازم نیست خیلی تلاش کنیم هر چند penetration را فیلتر کرده اند ( احتمالا به دلایل نفوذگرانه! ) ولی همین internetworldstats هم احتمالا منبع ماست هم آقای وزیر. برا اساس این منبع ضریب نفوذ مالزی بر اساس آخرین آمارارایه شده بالغ بر 47.6 درصد است در حالی که ضریب نفوذ ایران بر اساس همین منبع 10.6 درصد بیش نیست. حال اگر 60 درصد ادعایی را ( نه بگو 100 درصد) به این اضافه کنیم می شود 16 ( نه بگو 20 درصد) آن وقت هنوز بیست و هفت درصد کمتر از مالزی داریم! این تازه در حالتی است که ما رشد نفوذ اینترنت در مالزی را در حد صفر بدانیم.
حالا یک نفر بگوید ما از کدام مالزی جلو زدیم ؟

نويسنده: شهرام | 04:11 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

شنبه 8 اردیبهشت 1386

خبرگزاری فارس مارادونا را کشت و زنده کرد!

خبرگزاری فارس امروز در عرض 45 دقیقه دیه گو مارادونا را کشت و زنده کرد! هر چند این خبرگزاری در خبرهای تکذیبی( خصوصا با منابع آگاه ) و یا تغییر اخبار یدی طولانی دارد ولی به هر حال ما در این دو ساعت هر چه اینترنت را گشتیم یک خبر هم در مورد مرگ مارادونا پیدا نکردیم. به حمدالله این دفعه هم به خیر گذشت مگر این که دوستان منبع آگاهی در دیار باقی هم داشته باشند :)

1- دیه گو مارادونا در گذشت ساعت: 12:01
2- شبکه ملی تلویزیون آرژانتین از مرگ مارادونا خبر داد ساعت : 12:30
3- مارادونا زنده است ساعت: 12:46

نويسنده: شهرام | 03:01 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 27 فروردین 1386

ایرانسل: ثانیه یا دقیقه

مطلبی در یکی از روزنامه های صبح خواندم به نقل از یک وبلاگ خبری که با حمایت همه جانبه از ایران سل مدعی بود که اپراتورهای موبایل نظیر SFR ،Vodafone ، Megafon ، Vimpelcom، HI3G ، Batelco CAMGSM ، Vodacom ، MTN ، Fascel همگی صورتحساب مشترکین خود را همانند ایرانسل بر اساس دوره های یک دقیقه ای محاسبه میکنند.
اشکال اینگونه مطالب که با ظاهر بی طرفانه و خبری یا پژوهشی و علمی ارایه می شونده اینجاست که همه مردم هر چیزی را که می خوانند باور نمی کنند و در نهایت تاثیر معکوس دارد. من تعدادی از اپراتور های نام برده شده و خود MTN را نگاه کردم و خدمات بر اساس ثانیه یا محاسبه بر اساس ثانیه هم دارند.
وقتی خود شرکت MTN پیشگام در ارایه خدمات موبایل و محاسبه بر اساس ثانیه در آفریقا جنوبی است و رقبای خود نظیر Virgin Mobile را به این شیوه به رقابت می طلبد. و یا در سایت رسمی MTN انواع و اقسام خدمات بر اساس ثانیه وجود دارد اینکه بگوییم که همه جای دنیا بر اساس دقیقه حساب می کنند کار غیر کارشناسانه ای است.
دفاع بد از بدترین حملات موثر تر است و جای تاسف دارد که برخی رسانه ها به جای واقع نگری و همه جانیه نگری به دفاع بد از ایران سل می پردازند.
به نظرم بهترین کار را خود مدیر عامل ایران سل انجام داده بود که پیشنهاد دو نرخی شدن خدمات را داده بود. ایرانسل بهتر است به جای اینکه موضع خود را با این حمایتهای عوامانه ضعیف کند و جنجال به رسانه ها بکشد در سطح بالا به مذاکره و حل مشکل بپردازد چون موضع آن قابل دفاع است.
ایران سل تحول بزرگی برای کاربران موبایل محسوب می شود و حضور و عمکرد حرفه ای آن برای من قابل ستایش است و بهتر است دفاع از نام و موقعیت خوب خود را به دست دیگران نسپارد.

نويسنده: رضا هاشمی | 12:29 PM | نظرها 22 | دنبالک 0

سه شنبه 5 دی 1385

وزارت ارتباطات خبرنگاران را بیکار می کند؟

محمد سلیمانی وزیر ارتباطات که به دلیل برخی از رفتارهای خود با روزنامه نگاران در جلسات مطبوعاتی و همچنین برخی موضوعات چون کپی سیم کارت این روزها زیر انتقاد قرار دارد حمله متقابلی را علیه رسانه ها تدارک دیده و گفته هر کس به وزارت ارتباطات انتقاد کند علیه امنیت ملی سخن گفته است. او در جمع مدیران روابط عمومی اش موج منتقد علیه وزارتش را" سد بتونی" عنوان کرده که باید شکسته شود. برخی از مطالب قابل اهمیت وزیر به اختصار :
- دولت نهم بلندگویی ندارد که بتواند صحبت های خود را بیان کند
- دولت نهم شیوه نگرش به جهان را تغییر می دهد
- بنده نيم ساعت در زمينه توليد داخل و دست‌‏يابي به فناوري‌‏هاي نوين صحبت مي‌‏كنم, رسانه‌‏ها اين را پخش نمي‌‏كنند
- فقط مي‌‏گويند چرا اينترنت قطع شد؟ اين چه ربطي به وزارت ارتباطات دارد؟
- روابط عمومي‌‏ها نبايد در اتاقشان بنشينند و عكس العمل نشان ندهند.
- عناصري كه در اين رسانه‌‏ها قرار دارند, به تخريب افكار عمومي مي‌‏پردازند.

در مورد این حرفها نظری نمی دهم که خود کاملا گویاست. اما بر حسب اخباری که رسیده وزارت ارتباطات مشغول تماس با برخی مدیران رسانه های منتقد است تا خبرنگاران منتقد آن مجموعه را کنار بگذارند. این شیوه به نظر من بسیار خطرناک و تهدید کننده امنیت شغلی روزنامه نگاران این حوزه است که نمی خواهند فقط خبرنویس یا خبربیار باشند. شکی نیست که رابطه وزیر ارتباطات با رسانه ها به مشکل برخورده اما اگر قرار باشد خبرنگاران همان چیزی را بنویسند که مسوولان دولتی می خواهند که اسم نشریه باید گذاشت بولتن فلان وزارتخانه و ... پس آن شعارها که ما طرفدار انتقاد هستیم و از انتقاداستقبال می کنیم کجا رفت؟ برادران گرامی حتی اگر شما بتوانید به زور تهدید و پول ( آگهی و ...) خبرنگاران از کار بیکار کنید نمی توانید کم کاری ها و ضعف های خود را بپوشانید. چنین روش هایی اتفاقا نتیجه معکوس می دهد باور ندارید امتحان کنید.

مرتبط:
- ركوردشكني وزير ICT
- عصبانی نشوید آقای وزیر!
- ویران کردن سد بتونی

نويسنده: شهرام | 08:05 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

چهارشنبه 8 آذر 1385

خدا را شکر می کنیم

خدا را شکر می‌کنیم
خدا را شکر می‌کنیم
خدا را شکر می‌کنیم
خدا را شکر می‌کنیم

مفتخریم که اعلام کنیم
مفتخریم که اعلام کنیم
مفتخریم که اعلام کنیم
مفتخریم که اعلام کنیم

سال گذشته افسوس می‌خوردیم
سال گذشته افسوس می‌خوردیم
سال گذشته افسوس می‌خوردیم
سال گذشته افسوس می‌خوردیم

بخشی از مصاحبه مطبوعاتی امروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات. ( متن کامل)

نويسنده: شهرام | 09:50 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 29 آبان 1385

خبرگزاری فارس و ضریب نفوذ اینترنت

خبرگزاری فارس علی رغم رشد نفوذ خوبی که طی سالهای اخیر به دست آورده در تنظیم اخبار دقت لازم را اعمال نمی کند. مثلا در این خبر ایران را با هفت میلیون کاربر از نظر ضریب نفوذ اینترنت در صدر کشورهای خاورمیانه معرفی کرده در حالی که دقیقا این موضوع برعکس است و ایران از نظر ضریب نفوذ جایگاه خوبی حتی در خاورمیانه ندارد. آن وقت بسیاری از این روزنامه ها هم برمی دارند چنین اخباری را بدون هیچ کم و کسری کار می کنند. دوستان ! ضریب نفوذ با تعداد کاربر متفاوت است و معنی و مفهوم آن این است که نسبت استفاده از آن ( اینترنت) در مقایسه با مجموع جمعیت کشور چقدر است. ما خیلی زور بزنیم ضریب نفوذ اینترنتمان شده 10 درصد که در مقایسه با ضریب نفوذهای همین کشورهای کوچولو موچولو خلیج فارس می بینید که چقدر عقبیم. آنچه در آمارها آمده تعداد کاربران اینترنت ما را هفت و نیم میلیون عنوان می کند اما این هفت و نیم میلیون چگونه به دست آمده است؟ مثلا کسی که ماهی یک بار به اینترنت مراجعه می کند هم در کنار کسی که روزی دوازده سیزده ساعت به اینترنت وصل است قرار داده شده؟ آیا خطوط تلفن دایال آپ اصلا می توانند معیاری برای سنجش تعداد کاربران باشند؟ آیا مخابرات در محاسبه تعداد کاربران هر بار تماس را یک کاربر در نظر گرفته و یا به تعداد تماس ها تعداد کاربران را محاسبه کرده است؟ بنابراین خیلی راحت می توان به این آمار هفت و نیم میلیون کاربر اینترنت هم خدشه وارد کرد.
دکتر علی اکبرجلالی که این روزها بیشتر از مطبوعات در صداو سیما دیده می شود چندی قبل حرف جالبی می زد. او می گفت که دیگر معیار سنجش تعداد کاربران اینترنت خطوط تلفنی نیست و تنها خطوط پرسرعت معیار جدیدی برای تعداد کاربران به حساب می آید. اگر چنین باشد ما کجای جهان و خاورمیانه ایستاده ایم؟

بعد نوشت: می خواستم به ضریب نفوذ کشورهای منطقه لینک بدهم دیدم کلا ضریب نفوذ فیلتره. لطفا یکی این را به آقای رادمان مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات اطلاع بدهد که دیروز با اطمینان می گفت هیچ سایتی اشتباهی فیلتر نمی شود.
اما از اینجا می توان ضریب نفوذ کشورهای خاورمیانه و تعداد کاربران را دید.

نويسنده: شهرام | 12:01 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 16 آبان 1385

ای ول کاهش اینترنت پرسرعت

اگر به همه چیز مثبت نگاه کنیم دستور کاهش سرعت اینترنت پرسرعت باعث رشد اینترنت پرسرعت می شود قبول ندارید؟
ما که بالاخره نفهمیدیم کی و با چه هدفی رفت زیراب این اینترنت پرسرعت را زد اما می شد پیش بینی کرد که چیزی را که دادند نمی شود پس گرفت. حالا ظاهرا کمی کوتاه آمده اند به طوری که مدیرعامل پارس آنلاین می گوید اگر کاربر شخصی اینترنت بالای 128 می خواهد به شرکت ها اعلام کند و این هم یعنی همه آزادند دیگر.
نکته دیگر این همه فکر می کردند که کم کردن سرعت اینترنت بیشترین ضربه را به شرکت های اینترنتی می زند اما حالا با این وضعیت به نظر می رسد که برای شرکت های اینترنتی خیلی هم بد نشده و در این یک ماه هم کلی تبلیغ اینترنت بالای 128 شده چراکه حالا خیلی ها که اینترنت 64 هم داشته اند می آیند ببیند این اینترنت بالای 128 کیلوبیت ( ببین دوست من این کیلوبیت است نه بایت) چیست که این همه سرش جنجال به پا شده. خدایی بد می گم؟

نويسنده: شهرام | 08:40 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دو پرسش از دبیرشورای عالی اطلاع رسانی

دبیر شورای عالی اطلاع رسانی درباره فوروم راهبری اینترنت گفت: :ما نتوانستيم با تيمي ‌قوي به لحاظ كمي ‌و كيفي در اين نشست شركت داشته باشيم؛ زيرا امكانات لازم براي اين حضور در اختيارمان نبود.

پرسش
: سال گذشته چه کسی امکانات لازم برای این حضور را فراهم کرده بود؟ غیر از این بود که دبیرشورای عالی اطلاع رسانی سابق این کار را کرده بود. اگر جواب این است راهبری اینترنت مثل گذشته در حوزه فعالیت های شورای عالی اطلاع رسانی نیست پس بی زحمت این را هم بپرسید که دبیرشورای عالی اطلاع رسانی فعلی چرا در این نشست شرکت کرده بود؟

نويسنده: شهرام | 07:55 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 15 آبان 1385

مسابقه اس ام اس بزرگراه فناوری

هفته نامه بزرگراه فناوری از این هفته مسابقه اس ام اس برگزار می کند و مسابقه این هفته نیز درباره تعداد کاراکترهای موجود در یک پیام متنی است.
نحوه و شرایط شرکت در مسابقه

نويسنده: شهرام | 05:30 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

یکشنبه 14 آبان 1385

راهبری اینترنت از نگاه پیمان سعادت

ماجرای راهبری اینترنت و مدل های مختلفی که در طی این چندسال برای آن تعریف شده همواره از نگاه کارشناسی و یا دولتی بوده است. پیمان سعادت از آن دسته دیپلمات هایی است که همواره در متن مذاکرات راهبری اینترنت قرار داشته و موضوع را از منظر دیپلماسی به طور دقیق پیگیری کرده است. مسلط ترین فردی که می توانست حداقل از دستاوردهای ایران در اجلاس آتن دفاع کند و یا مسیری را که ایران در طی این چند سال پیموده را آنالیز کرده و یک تحیل کاربردی ارایه دهد همین سعادت بود که سفر او به آتن جور نشد. یادداشت او درباره راهبری اینترنت از آغاز تا اجلاس آتن نگاه متفاوتی( حداقل در عرصه نگاه رسانه ای به این موضوع) است.

متن کامل در هفته نامه بزرگراه فناوری

نويسنده: شهرام | 03:11 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 12 آبان 1385

شبکه هوشمند رسپینا

پایین کارت اینترنتی باران نوشته شده :نام تجاری کارت اینترنتی باران با شماره ثبت ... به شرکت داده پردازی رسپینا بوده و کلیه حقوق آن برای شرکت محفوظ بوده و هرگونه استفاده غیر مجاز از این نام تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.
مشترکی که با این کارت به اینترنت متصل می شود در تمامی صفحات سایت گوگل با تبلیغ زورچپان شبکه هوشمند رسپینا مواجه می شود که در برخی از سایت های گوگل حتی دگمه های گوگل را هم پوشانده است. به راستی این کار دزدی و تجاوز به حقوق کاربران ( حالا گوگل هیچ) نیست و پیگرد قانونی ندارد؟

نويسنده: شهرام | 05:08 PM | نظرها 2 | دنبالک 0

سه شنبه 9 آبان 1385

پرسش ریاضی در آتن

عبدالمجید ریاضی نماینده کشور ما در اجلاس آتن در جلسه اصلی روز نخست پرسشی را مطرح کرده است. نظر شما را به متن کامل پرسش و پاسخ ایشان جلب می کنیم:

KEN CUKIER: Okay. Let me turn to the audience again for another question.
This question comes from Dr. Riazi, the deputy Minister of ICTs from Iran.

>>DR. RIAZI: Good afternoon. Dr. Riazi from Iran. And the question of the
Internet Governance at the top of the list, during WSIS admitted at the later
stage by the WGIG in its list of priority issues related to IG there was and
remains still exists the questions related to governing roots and files and
system, DNS and IP addresses. It is unfortunate that such priority issues, due
to the politics of the Internet Governance did not explicitly framed the way in
the Tunis documents. Yet to achieve an international management of the
Internet which should be multilateral, democratic, and transparent IGF and
other follow-up mechanisms need to examine these core questions. Thank you.

>> KEN CUKIER: Okay. Thank you. Let me ask this issue of the -- the
management of the domain name resources is a vast subject and as you know the
Internet Governance Forum is created to talk about many, many topics, of which
one may or may not be this one particular issue, to have anything to say on the
topic as to Dr. Riazi's question. Well, this might be a sign, a good sign, or
it might be a bad sign, I think it might be a good sign and why that is is
because I'll speak personally maybe for this kind of -- the thoughts that are
unspoken in the room and maybe on the panel that if we have learned anything
from the last four years of these discussions, it's that the idea that Internet
Governance is a lot broader and a lot more than just that one issue. And that
we have all talked about that issue and we kind of recognize it is the gorilla
in the room that's far away. But there's other issues that we want to talk
about that we feel that are just as pressing, such as security, openness,
access, and diversity. And it might be a sign of the health of the dialogue
that we actually remain mute on this one topic but actually have a lot to say
on the others. So with that, allow me to then, with your consent from my fellow
panelists, turn to another question. Okay. [ Applause ]


link:http://www.intgovforum.org/IGF-Panel1-301006.txt

نويسنده: شهرام | 01:53 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

شنبه 6 آبان 1385

به طرف آتن

فوروم راهبری اینترنت از روز دوشنبه در آتن یونان آغاز به کار می کند. این فوروم در واقع دنباله بحث مربوط به راهبری اینترنت است که در اجلاس تونس هم بی نتیجه به پایان رسید و البته به نظر نمی رسد که این نشست و نشست های بعدی هم به تصمیم گیری خاصی برسد و شاید تنها فایده آن بازکردن موضوع و مطرح شدن آن باشد. حداقل چیزی که از پیگیری موضوع راهبری اینترنت در نشست ها و اجلاس های جامعه اطلاعاتی حاصل شد این موضوع بود که دیدگاه های ذینفعان در این بحث آنقدر عمیق است که مشخص است به هیج حاصلی نمی رسد. این موضوع خصوصا با ورود بخش های خصوصی و جامعه مدنی به این اجلاس سازمان مللی رنگ بیشتری گرفت. در اجلاس آتن که بیل تامسون آن را کم بنیه و نه چندان پرحاصل خوانده هم چنین موضوعاتی ادامه خواهد داشت. مثلا دولت هایی چون ایران تلاش می کنند ادامه خارج کردن کنترل اینترنت از سیطره شرکت های وابسته به دولت ایالات متحده را پیگیری کنند در حالی که خود از طرف گروه های فعال حقوق بشر نیز تحت فشار قرار دارند. مثلا عفو بین الملل با انتشار فراخوانی از وبلاگ نویسان خواسته تا برای آزادی اینترنتی تلاش کنند و به سانسور شرکت هایی چون یاهو و گوگل و یا بازداشت برخی وبلاگ نویسان از جمله در ایران اشاره کرده است. در این وضعیت دستور کار اجلاس نیز با اعتراض دولت ها مواجه شده است. در واقع دستور کار عملا وضعیت را از حالت نگاه انتقادی به راهبری فعلی اینترنت خارج کرده و به سطح بسیار پایین ترین تنزل داده به طوری که حتی صدای روسیه هم درآمده و خواستار وارد شدن بحث مدیریت آدرس های آی پی و اینترنتی ( یا باز کردن پرونده آیکان) شده است. با این همه به نظر نمی رسد نهادهایی چون آیکان چندان نگران خروجی این اجلاس باشند چه حتی رییس هیات مدیره آیکان جزو یکی از سخنرانان افتتاحیه است. ایران که در یک سال گذشته در زمینه راهبری اینترنت عملا هیچ کاری انجام نداده و خیلی از پست هایی را که طی چندسال اخیر در نهادهای اینترنتی به دست آورده بود را نیز خالی گذاشته( بی جهت نیست با وجود آن همه سروصدای خبری در اجلاس تونس از ایران هیچ نماینده ای حتی در گروه مشورتی مجمع راهبری اینترنت قرا ندارد ) . ایران به هر حال تصمیم گرفته در این اجلاس شرکت کندو ظاهرا آقای ریاضی دبیرشورای عالی آی تی و پیمان سعادت گروه ایرانی را تشکیل می دهند.بیل تامپسون در بی بی سی می نویسد در این اجلاس همه حرف می زنند و کسی گوش نمی دهد بر این اساس آنچه مشخص است ایران اگر دنبال خواندن بیانیه و نقطه نظرات و سیاست های خود درباره اینترنت باشد کسی چندان توجهی نخواهد کرد اما اگر همچون گروه راهبری اینترنت سازمان ملل و اجلاس دوم ( حداقل تا شب آخر) به دنبال دیپلماسی همراه کردن منافع کشورهای نزدیک به هم باشد می تواند به تاثیرگذاری در این بخش ( که من آن را امتیازگیری - مثلا در عرصه منابع اینترنتی و یا مقابله با تحریم های اینترنتی - می نامم) امیدوار باشد. ایران می توانست حداقل در مورد تحریم های اینترنتی که دامن کاربران این کشور را گرفته یک ورک شاپ در این اجلاس برگزار کند.

مرتبط:
برنامه کل نشست ها و ورک شاپهای اجلاس آتن
ایران و مجمع راهبری اینترنت
ورک شاپ ها و کارگاه های آموزشی آتن
فراموشی خاطره های تلخ تونس

نويسنده: شهرام | 11:32 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

جمعه 5 آبان 1385

باد تلکام را با خود برد

نمایشگاه تلکام امسال بدجور سرد بود، هنوز پاییز خودش را نشان نداده یخ زدیم. تعطیلی های ناخواسته آخر هفته ( عجیبه هیچ کس از این تعطیلی ها خشنود نیست) بدجور کاسبی به هم زده بود و دو روز نخست نمایشگاه را عملا تعطیل کرده بود. در کل سه سالن با غرفه های دراندشت و وسیع، غرفه داران نالان و بی حوصله و بازدیدکنندگان بی رمق. هنگام بیرون رفتن رعدی زد و باد آمد و اندک تراکت ها را نیز به زمین ریخت و تگرگ. همه بیرون آمدند برای تماشا، برای ده دقیقه اندک بازدیدکنندگان تلکام امسال نمایش مطبوعی را شاهد بودند.

نويسنده: شهرام | 10:36 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

دوشنبه 24 مهر 1385

درآمد میلیاردی مخابرات از شماره های رند

براساس اعداد و ارقام ارایه شده در اولین دوره مزایده‌های سیم کارت‌های رند، شرکت ارتباطات سیار برای فروش 500 سیم کارت رند آن‌هم با حداقل قیمت‌های اعلام شده بالغ بر 670 میلیون تومان درآمد کسب خواهد کرد. با توجه به اینکه 400 هزار شماره رند قرار است به مزایده گذاشته شوند با در نظر گرفتن یک تناسب ساده به این نتیجه خواهیم رسید که مخابرات در ازای فروش این سیم کارت‌ها آن‌هم با حداقل قیمت تصویب شده از سوی هیات مدیره 537 میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که برای شرکت در جریان مزایده هر فرد باید 5 هزار تومان بابت دریافت اسناد مناقصه بپردازد. با فرض اینکه برای هر شماره 5 متقاضی وجود داشته باشد پس باید 10 میلیارد تومان دیگر نیز به درآمد خالص سیم کارت‌ها اضافه کرد که با این حساب درآمد حداقلی مخابرات از محل فروش سیم‌کارت‌های رند 547 میلیارد تومان خواهد شد. اگر میانگین ثبت‌نام‌های صورت گرفته از ابتدا تاکنون را 440 هزار تومان فرض کنیم در آمد حاصل از 400 هزار سیم کارت رند برابر خواهد بود با یک میلیون 200 هزار خط عادی.

متن کامل در هفته نامه بزرگراه فناوری

نويسنده: شهرام | 12:22 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

چهارشنبه 19 مهر 1385

با تشکر از رگولاتوری...

خوب! به سلامتی!
از بس به ساپورت شرکت داتک زنگ زدم خسته شدم!
زنگ زدم میگم چرا اینترنت من 128K شده! ؟؟ میگه مودمتون چیه؟ قبلا چند بودید؟ مطمینید ؟ و .... نهایتا بعد از اینکه کامل متوجه جریان میشه ! میگه که براتون ارجاع کار میزنم فردا کارشناسانمون میان بررسی میکنند! :)
توی مسنجر برام یکی دو تا لینک اومد از سایت ictna و todaylink حدسم این بود که احتمالا خبر دروغ باشه و یا شایعه پراکنی باشه، با این حال با یکی دو تا دوستان مشورت کردم گفتند که اطلاع داشتند اما چون نامه محرمانه بوده آنرا منتشر نکردند. در هر صورت حالا که راست یا دروغ خبرش در آمده و برخی سایتهای دیگر هم منعکس کرده اند.
اگر خبر ممنوعیت اینترنت با سرعت بیش از 128K برای اشخاص درست باشه ، مشکل من حل میشه و نیازی به کارشناسی شرکت داتک نیست!
من حدس میزنم این تصمیم بسیار منطقی رگولاتوری با پست قبلی آی تی ایران در مورد محرومیت های جدید ایران از طرف گوگل و همچنین با خرید شرکت YouTUBE توسط گوگل و شاید گردش سماوات بی ربط نیست.
مثلا حالا که قراره گوگل توی YouTUBE تبلیغات پخش کنه و سودی هم به ما نمیرسه و از طرفی گوگل هم ما را محدود کرده ما هم آنها را محدود می کنیم! :) چقدر منطقی بود نه؟!

تذکر:
نوشته من در پست اخیر صرفا از دیدگاه کارشناسی و فنی در مورد سرویس پر سرعت شرکت داتک است که مرتبط با تخصص و حرفه من است و لینک دادن تحت عناوین مختلف از طرف سایتهایی که رنگ و بوی سیاسی دارند و در جهت اخبار سایتهای سیاسی اقدام به خبر، دروغ و شایعه پراکنی با اسامی مستعار و بصورت ناشناس می نمایند (مشخصا سایت todaylink) مورد تایید اینجانب نیست.

نويسنده: رضا هاشمی | 11:46 PM | نظرها 20 | دنبالک 0

شنبه 15 مهر 1385

سهم مخابرات از زندگی ما

سهم مخابرات از تنها دو ماه اینترنت هوشمند شده است 780 میلیون تومان. مخابرات بر اساس قرارداد 30 درصد از درآمد اینترنت هوشمند را از آن خود می‌کند در حالی که پول ارایه پهنای باند آن را جداگانه از شرکت‌های اینترنتی( و البته از جیب من و شما) و پول خدمات تلفنی خود را نیز باز جداگانه از من و شما دریافت می‌کند. همین مورد اینترنت هوشمند ثابت می‌کند که حضور یک شرکت دولتی مابین خدمات دهنده اینترنت و مشتری تا چه اندازه به ضرر مشتری و شرکت‌هاست. آیا ارایه طرح هایی چون اینترنت ارزان و رایگان و وعده هایی از این دست با منافع دولتی شرکت های مخابراتی کاملا در تضاد نیست؟

نويسنده: شهرام | 11:00 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

سه شنبه 11 مهر 1385

IPV9 چینی در راه است

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چینی‌ها قبل از آنکه کار آماده‌سازی IPV6 را به پایان ببرند IPV9 را برای مصارف خاص نظامی و تحقیقاتی آماده کرده‌بودند. چندی قبل سمیناری با عنوان "توسعه و صنعتی‌سازی شبکه نسل جدید 10 رقمی اینترنت" در دانشگاه Zhejian چین برگزار و در همین زمان اعلام شد که IPV9 به‌طور رسمی آماده استفاده است. چینی‌ها مدعی هستند که طراحی IPV9 10 سال زمان برده است و از آن برای پیشبرد طرح‌هایی که مربوط به سیستم ملی دفاع امنیتی هستند، استفاده خواهد شد. شبکه ملی تلویزیون دیجیتال چین، برخی بخش‌های صنعتی و تحقیقاتی مهم نیز از جمله مشتریان IPV9 اعلام شدند. IPV9 که مبتنی بر روش محاسباتی(Computing) 10 رقمی است از پروتکل آدرس، پروتکل name plate، پروتکل انتقالی و استانداردها و قوانین اسامی دامنه دیجیتال به‌طور اختصاصی بهره‌مند است. متن کامل

نويسنده: شهرام | 12:46 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

شنبه 8 مهر 1385

کپی‌برداری ممنوع،‌ اصرار نفرمایید

1- خدا را شکر این وبلاگ و وبلاگ‌نویسی هم راه افتاد تا بعضی از این شیفتگان تحصیلات خارجه بتوانند روی این رسانه هم ( و در اینجا درباره جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی وبلاگ‌های ایرانی) کلی تز و نکته به خورد خلق الله بدهند.
خانم شادی ضابط که ظاهرا در دانشگاه استاندال گرونوبل مشغول تحصیل‌اند و یک سالی هم هست که وبلاگ‌نویس شده اند انتقاد دارند که چرا کسی بالای سر آی تی ایران نیست که منبع نوشته‌هایشان را بخواهد. سپس در اواخر این مطلب کشف کرده اند مطلب آی تی ایران ظاهرا کپی برداری از یادداشتی است که مهدی جامی نامی در یک گوشه پرتی آن را نگاشته است و گریه و شیون که آی دزد آی دزد. خانم سال دوم دکتری ظاهرا آنقدر سواد نداشته اند که ببینند در ابتدای مطلب آی تی ایران منبع مطلب ذکر شده است و خدا رحم کند به آن تز دکترا با این نگاه تیزبین.

2- هر دو مطلب( 1 - وبلاگ، معمار دنیایی که آرزویش را داشتیم 2 - وبلاگ، کارخانه مفهوم سازی )
را خواندم و دریغ از یک تشابه مفهومی و جالب آن که در پایین مطلب خانم دکتر به چند لینک دیگر برخورده ام که چشم بسته به همین مطلب لینک داده اند که ای وای و فغان از دزدی و کپی رایت. و فهرست مطالب دزدیده شده ردیف کرده اند و ... حیران مانده ام چگونه یک مطلب را پیرهن عثمان می کنند بی آنکه آن را بخوانند و خواهشمندم شما قضاوت کنید که بین این دو مطلب چه شباهتی هست و مراهم ازگمراهی نجات دهید.

3 - برخی از وبلاگ‌نویسان خودشیفته تصور می‌کنند که هر قلمی که روی وب می‌نگارند یک اثر تاریخی، ثبت شدنی و ماندگار است که بسیاری در پی فرصت‌اند که آن مطالب را سریعا کپی و منتشر کرده و این افتخار را از آنان دریغ کنند. در مورد این مطلب مهدی جامی(که ظاهرا شاهکارشان رادیوی اینترنتی زمانه است و در واقع خود کپی برداری ناقصی از رادیو فرداست که البته با پول پارلمان هلند و در جهت تربیت بی اجر و مزد! روزنامه نگاران ایرانی راه اندازی شده است) باید بگویم که به عنوان یک سردبیر اگر با چنین مطلبی روبه رو می‌شدم به هیچ وجه حاضر به انتشار اصل آن هم نبودم چه برسد به کپی آن چرا که تصور می کنم نویسنده اش نمیدانسته چه می خواهد درباره وبلاگ بگوید، لطفا این را بخوانید:
راه حل اتخاذ يک ايستار نقشگرايانه است. وبلاگ تا اينجا نقش های مهمی بازی کرده و دوره های چندی را پشت سر گذاشته است. بهترين راه معاينه وبلاگ روش بالينی است. بايد ديد امروز درد وبلاگ چيست.
من البته روش طب سوزنی را ترجیح می دهم چون فکر می کنم درد بی درمان وبلاگ این‌است که نویسنده هایی از آن‌گونه آن را این گونه نقد می کنند. جهت اطلاع صاحب این وبلاگ که برای چند کپی از مطالبش در ایسنا و یکی دو سایت و وبلاگ ناراحت شده بگویم که کلی از مطالب خود من و نشریاتی که در آن کار می کنم بارها در وبلاگ‌ها و سایت‌ها و حتی بسیاری از پایان‌نامه ها و مقالات دانشگاهی بدون ذکر منبع چاپ شد و هیچ نگفتم و لبخند زدم. همواره طرفدار حفظ حقوق مولف بوده ام اما این فضایی است که در آن دارید زندگی می‌کنید؛ هشتاد درصد از نرم افزارهای روی سیستم خود شما بدون حق کپی رایت نصب شده است. در ضمن مگر فکر می کنید در این وبلاگ‌ها چه اثر هنری خلق می‌کنید که برای یک نقل ساده این همه برآشفته می‌شوید.

4- هر گونه استفاده از این مطلب برای هر نوع تز دکترا بدون یک ایستار نقش‌گرایانه ممنوع است.

نويسنده: شهرام | 10:16 PM | نظرها 17 | دنبالک 0

چهارشنبه 8 شهریور 1385

شاخص مدیران موفق

همزمان با هفته دولت، در سمينار مديران استاني شركت مخابرات ، به چاق‌‏ترين ، لاغرترين ، كوتاه‌‏ترين و بلندترين مدير جوايزي اهداء شده است.
ایلنا

نويسنده: شهرام | 11:58 AM | نظرها 3 | دنبالک 0

دوشنبه 16 مرداد 1385

بن بست اپراتور دوم

در طی ماه‌های گذشته مسوولان اپراتور دوم تلفن‌همراه عملا در ‌پشت اظهارنظرهای مدیران مخابراتی کشور خود را پنهان کرده و از پاسخگویی به رسانه‌ها خودداری کرده‌اند. در این میان عدم برخورد قاطع با تاخیرهای صورت گرفته و برخی کاستی‌ها در انجام این پروژه نیز موقعیت وزارت ارتباطات را به عنوان ناظر اصلی این پروژه زیر سوال برده است. مسوولان این پروژه و مقامات مخابرات به سادگی از تاخیر در ارائه سیم‌کارت‌های 120‌هزار تومانی سخن می‌گویند بی‌آنکه کسی از میزان جریمه و خسارتی که بابت این دیرکرد انجام داده‌اند، سخنی به میان آورد - کامل

نويسنده: شهرام | 10:56 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 12 تیر 1385

سایت اینترنت ملی تکذیب و down شد!

ماجرای سایت اینترنت ملی با تکذیبیه روابط عمومی وزارت ICT به جای جالبی رسید. این وزارتخانه وجود چنین سایتی را برای پروژه اینترنت ملی تکذیب کرده و می گوید اساسا پروژه اینترنت ملی چنین سایتی ندارد. حال این سوال پیش می آید که اگر این سایت اینترنت ملی نیست پس چه کسی آن را راه اندازی کرده است. در whois دامنه ini.ir آدرس و تلفن مرکز تحقیقات مخابرات به عنوان ثبت کننده دامنه اعلام شده است. از طرفی نامی تحت عنوان "کرمانی" به عنوان ثبت کننده دامنه در مشخصات دامنه وجود دارد که اتفاقا در خود سایت نیز فایل تصویری از شخصی به همین نام وجود دارد.
پرسش این است که چگونه این سایت رسمی اینترنت ملی نیست ولی مرکز تحقیقات ( که اتفاقا مجری تحقیق پروژه معرفی شده) چنین سایتی را راه اندازی کرده است؟ چگونه سایتی که توسط بخشی از وزارت ICT راه اندازی شده و نام یک پروژه تحت اختیار این وزارتخانه را برخود دارد تکذیب می شود؟

بعد نوشت: سایت اینترنت ملی از امروز و همزمان با تکذیب آن پایین کشیده شده هر چند این کار ظاهرا صرفا در مورد صفحه اصلی آن صورت گرفته ولی صفحه های دیگر آن هنوز دیده می شود. آقا بد نبود اول سایت را down و بعد تکذیب می کردید :)

نويسنده: شهرام | 02:45 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

جمعه 9 تیر 1385

سایت اینترنت ملی

سایت اینترنتی پروژه اینترنت ملی = موسیقی جذاب + ایمیل فارسی رایگان.

بعد نوشت: سایت اینترنت ملی ایران در آمریکا میزبانی می شود!

نويسنده: شهرام | 12:33 PM | نظرها 6 | دنبالک 0

جمعه 2 تیر 1385

50 سالگی استاد سربه زیر

shokrkhah50.jpg
دکتر یونس شکرخواه هر چند هیچ گاه به طور مستقیم استاد من نبوده اما همواره یکی از افراد قابل احترام و محبوب من به حساب می آمده. از این گونه فکر می کنم دایره شاگردان استاد بسیار فراتر از شاگردان ایشان است و حالا او در 50 سالگی خود ایستاده است. برای شناسایی شخصیت وی لازم نیست خیلی دور برویم، دات نمونه ای بارز از شخصیت اوست بی لحن پرخاشگرانه، فارغ از دعواهای روزمره و صرفا با نگاه علمی. حتی دیده ایم که در مقابل بی لطفی ها و عنادهایی که عمدتا از روی حسادت به وی می شود نیز سکوت را ترجیح داده است.یادم می آید در تونس در دیدار اتفاقی با وبلاگ نویس از آسمان فرو افتاده ای که پیش تر هر چه توانسته بود به دکتر تاخته بود، چنان گرم گرفت که طرف حسابی شرمگین شد و من فکر می کنم آنچه دکتر را بالا کشیده همین سربه زیری صادقانه اش بوده ، آنچه دیگران را نیز به آن تشویق می کند.
آقای دکتر تولدت مبارک.
راستی امروز ساعت هفت بعدازظهر جشن پنجاه سالگی ایشان در کافه تیتربرگزار می شود.

مرتبط: احمد یوسفی و همکارانش چند هفته ای هست که روی پورتال دکتر کار می کنند احمد این پورتال را به عنوان هدیه تولد به استاد ارایه کرده که هم اکنون یادداشت سید محمد خاتمی درباره دکتر هم در صفحه نخست آن قرار دارد.

نويسنده: شهرام | 11:03 AM | نظرها 5 | دنبالک 0

شنبه 27 خرداد 1385

پشت پرده ای از بزرگراه فناوری

من امروز که دیدم شهرام مطلبی در مورد بزگراه فناوری در این وبلاگ زده، بالاخره پیش خودم مجوز لازم را پیدا کردم تا از زحمات شهرام عزیز تشکر کنم که در راستای فعالیتهای رسانه ای با اینکه مسوولیت های سنگینی را بر دوش داشت، دوباره یک حرکت نو را آغاز کرد. شهرام علاوه بر بروز رسانی دو سایت خبری و کارهای روزنامه ای، به ناگهان وارد عرصه حرفه ای تر چاپ یک هفته نام فناوری اطلاعات شد و به نظر من این دور از ذهن نبود. من از ابتدا خوشحال شدم و از شهرام حمایت کردم. شهرام تجربه بالا و اطلاعات گسترده ای در حوزه فناری اطلاعات دارد و در طول سه سال گذشته، با همکاریهای کوچکی که با او داشتم، متوجه شدم که به این کار عشق می ورزد و تنها به دلیل پولزایی در این فضا توقف نکرده. است. حضور آقای دکتر شکرخواه و همچنین دوست عزیزم آقای علی شمیرانی در این هفته نامه، وزن و رنگ قابل توجهی به آن خواهد داد. من هم جسته گریخته با مشغله های تحصیلی و کاری خودم دارم سعی می کنم در صفحه جامعه اطلاعاتی این هفته نامه بطور مرتب مطالبی بنویسم. اگر این هفته نامه را هنوز در باجه های مطبوعاتی تهران و شهرستان ندیده اید، حتما در اینجا کامنت بگذارید تا تیم توزیع از نظرات شما برای پخش بهتر استفاده کنند. فکر کنم مشترک هم می توانید بشوید ولی باید از شهرام مسیر دقیق و اطلاعات اشتراک را جویا شوم و در بخش کامنتها وارد کنم.
شهرام دستت درد نکنه و خدا قوت.

نويسنده: علیرضا کاشیان | 07:39 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

از ماشین لباس شویی تا موبایل

چه می کنه این افزایش تعرفه! حالا سازنده ماشین لباسشویی حایر هم به فکر تولید گوشی موبایل افتاده و این اتفاقا خیلی چیز عجیبی نیست در کشوری که هر کس در پست غیر تخصصی اش بازی می کند. وقتی صاایران با همه رانت هایش ادعای تولید گوشی نمی کند حالا سازندگان ماشین لباسشویی و سرخ کن و بخار پز به فکر ساخت گوشی افتاده اند. به قول یک از دوستان فردا نوبت امرسان است که یک سری گوشی زیبا جا دار مطمئن تحویل مردم بدهد . در یک سیستم فرامنطقی معجزه نگرمطمئن به نفس( به به چه اصطلاحی شد) چندان تعجب نمی کنم امروز از پرتغال ببریم و فردا این سیم کارت های نیک کالا باشد که به عنوان اپراتور سوم تحویل مردم شود. هر چه باشد اجاق گاز از لحاظ صنعتی به تکنولوژی موبایل نزدیک تر است تا باغ های پسته :)

نويسنده: شهرام | 10:54 AM | نظرها 3 | دنبالک 0

جمعه 26 خرداد 1385

هفته نامه بزرگراه فناوری

fannavari.JPG
خب با گذشت چهار شماره حالا می شود درباره اش حرف زد. هفته نامه بزرگراه فناوری که از موقع تولدش تا حالا خواب به چشم ما نگذاشته و هنوز نیامده کلی ایده و طرح ( چندبرابر هیکل و وزن اش) را به دوش می کشد. شاید برای تخمین موفقیتش الان خیلی زود باشد اما نمی دانم چرا این یک کار نسبت به بقیه بیشتر به دلم نشسته شاید به خاطر اینکه همه کسانی که در اون کار میکنن یک جورهایی دوستش دارن و شاید به خاطر اینکه بعضی وقت ها همه چیز جور می شه تا یک کار جمعی به دل آدم بنشیند . نمیدونم چرا در این دو ماه هیچ وقت ازش در اینجا ننوشتم ولی می دونم دلیل اصلی ننوشتن زیاد در اینجا همین بچه بود. در مورد آینده اش هیچ قولی نمی دم تنها قولی که می تونم بدم اینه که مطمئن باشید در اون با خودم مصاحبه نمی کنم. :)

نويسنده: شهرام | 10:00 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 9 خرداد 1385

ساده

اول تعرفه واردات موبایل از 5 به 60 درصد افزایش پیدا می کند و بعد چند شرکت ایرانی برای واردات گوشی ( به صورت SKD ) با وزارت صنایع قرارداد امضا میکنند. به همین سادگی

نويسنده: شهرام | 11:21 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

شنبه 2 اردیبهشت 1385

ای ول اینترنت پرسرعت

نيمي از شهروندان تهراني به اينترنت پرسرعت دسترسي دارند! ( ایرنا )

نکته:‌ کل جمعیت تهران بر اساس سرشماری آقای فاتح عضو هیات مدیره شرکت مشهور پارس آنلاین احتمالا 200 هزار نفر است .

نويسنده: شهرام | 01:22 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

یکشنبه 27 فروردین 1385

فقط ما هستیم

Picture 055.jpg
در تنها نقطه جهان که تلفن همراه را با قرعه کشی و طی یک مراسم مفصل به صورت اولویت تعیین و به مشترکان واگذار می کنند.

نويسنده: شهرام | 07:40 AM | نظرها 8 | دنبالک 0

جمعه 25 فروردین 1385

یک اظهار نظر تازه

در تازه ترین اظهار نظر در مورد اینترنت ملی هموطن سلام خبر داده که وزیر ارتباطات گفته است راه اندازی شبکه اینترنت ملی 12 سال قبل از سوی مقام معظم رهبری عنوان شده است. وزیر ارتباطات همچنین گفته است که ما آماده ایم با تکمیل زیرساخت ها در استان ها نسبت به راه اندازی آن اقدام کنیم.
این برای نخستین بار است که موضوع اینترنت ملی به رهبری نسبت داده می شود. پیشتر مجلس شورای اسلامی این طرح را به دلیل عدم توجیه آن را رد کرد ولی شورای عالی فناوری اطلاعات آن را با حمایت رییس جمهور به تصویب رساند و منابع آن نیز قرار است از محل بودجه وزارت آی سی تی تامین شود.

نويسنده: شهرام | 01:50 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

یکشنبه 20 فروردین 1385

ورق ...

DSCN0084.jpg
ورق ... قتل، مرگ، خفگی ... ورق ... تصادف، واژگون، خونریزی ... ورق ... سرقت، انفجار، سوختگی... ورق ... کشتار، پرونده، شلیک... ورق... ورق ... ورق
از خواندن روزنامه بیزار شده‌ام از خواندن خبر، از خواندن این همه منفی و هر چه منفی تر مهم تر هر چه مهم‌تر بالاتر و درشت‌تر.
چندسال قبل لابه لای سفری با یک اتوبوس لکنته از میان کوه‌هایی شبیه همین عکس از دوست روزنامه‌نگاری پرسیدم حاضری در چنین جایی زندگی کنی؟ گفت همه آرزوم اینه .. یک خونه... یک باغ ...یک سگ ... سکوت و ... یک خط اینترنت!
لعنت به تو اینترنت که همه جا هستی. لعنت برپدر و مادر هر خبر بد. لعنت به من که بعد از این پست هم دوباره به سراغ نیوزگوگل می‌روم.

نويسنده: شهرام | 07:59 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

دوشنبه 24 بهمن 1384

مشکل فنی راهگشای فیلترینگ

ظاهرا بلایی سر فیلترینگ آمده که دیروز تعدادی از سایت ها از جمله بی بی سی باز شده و این بازشده گی حداقل از جایی که ما به آن متصل هستیم( پارس آنلاین) همچنان برقرار است. با این حال مسعود فاتح تایید کرده که رفع فیلترینگ دیروز ناشی از یک مشکل فنی بوده و دستور کمیته سه نفره نبوده است. از سوی دیگر فاتح گفته که بی بی سی شکایتی را تسلیم مقامات ایران کرده و خواستار رفع فیلتر از این سایت شده است.

بعد نوشت: آقا نخواستیم ، جست و جوی تصویر گوگل و کل بلاگفا هم فیلتر شده .این کاوه برهمند معتقده اینها زمینه سازی برای جلب توجه به اینترنت ملی است :)

نويسنده: شهرام | 02:06 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 7 بهمن 1384

زنده باد بومی کردن اینترنت

... نماينده‌ي مردم سبزوار در مجلس، خبر از راه‌اندازي اينترانت ملي در سال 85 داد و گفت: يكي از سياست‌هايي كه در سال آينده دنبال خواهيم كرد، راه‌اندازي «اينترانت ملي» يا «اينترنت بومي» است كه در صورت اجراي طرح ديگر از وابستگي به كشورهاي ديگر قطع نياز مي‌كنيم زيرا ارتباطات ما بايد ابتدا وارد شركتهاي بزرگ آمريكايي شده و از طريق ماهواره بازگردد كه اين هزينه‌هاي زيادي را براي ما دارد، ولي در صورت راه‌اندازي اينترانت ملي اين وابستگي از بين مي‌رود. ( ایسنا)

در همین زمینه بخوانید:
- دبير شورای عالی فناوری اطلاعات: ضعف اصلی آی تی در ايران نبود شبکه اينترنت ملی است
- کدام کشور جهان اینترنت را بومی و ملی کرده است؟

نويسنده: شهرام | 02:54 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 30 آبان 1384

مراقب حرفهایمان باشیم

آقاي رياضي معاون وزير ارتباطات در گفت و گو با ايسنا گفته است که سخنان وزير ارتباطات باورهاي ديني ما را به دنيا نشان داد.
من تصور نمي کنم سخنان وزير ارتباطات در اجلاس تونس و اساسا وظيفه وزير ارتباطات تبليغ دين و باورهاي ديني باشد. اين موضوع که اين کار برعهده کسان ديگري است و وظيفه وزير ارتباطات هم هنگام شرکت در چنين اجلاسي چيز ديگري است و تا آنجا که من این سخنان را بارها خوانده ام چيزي از دين در آن نديده ام


اما در مورد سخنان وزير در اجلاس حداقل تصور مي کنم يک نکته خیلی مهم غافل ماند و آن اینکه در شرایطی که جهان پس از دو سال مذاکره و نشست های مداوم در مورد راهکارهای راهبری اینترنت به نتیجه رسیده ( مثبت یا منفی) بازگشت به نقطه آغاز بحث چه معنی می تواند داشته باشد. دکتر سلیمانی در پایان سخنان خود و در یکی از چهاربخش نتیجه گیری سخنانش می گوید: "تغيير در ساختار حاکميت اينترنت در جهت ايجادِ نظامي مشارکتيِ مشروع و پاسخگو تحتِ نظارتِ بين المللي ضروري مي نمايد."این سخنان در واقع نشانی از دوگانگی در نمایش سیاست های برون مرزی ارتباطی ایران را دارد. کسانی که از بیرون به سیاست های ارتباطی ایران می نگرند با خود می گویند اینها از یک طرف در موضوع حاکمیت اینترنت مشارکت فعالی داشته اند و تا آخرین لحظه برای گنجاندن بندهای مورد نظرشان برای ادامه بحث درباره راهبری اینترنت جنگیده اند و حالا دوباره دارند بحث هایی را مطرح می کنند که برخی از نمایندگان در اجلاس نخست جامعه اطلاعاتی در سوییس طرح می کردند.
تصور می کنم یا آقای سلیمانی نمی دانسته که ایران در متن کامل مذاکرات مربوط به حاکمیت اینترنت حضور داشته و حتی توافقنامه پایانی را امضا کرده و یا تصور می کرده می توان یک تنه کل مذاکرات را نادیده گرفت و شکل جدید دلخواهی را به جهان دیکته کرد.
نمونه چنین برخوردی را ما در مورد خانم شیرین عبادی هم در تونس شاهد بودیم. مثلا وقتی در مصاحبه مطبوعاتی از او در مورد موضوع تحریم اطلاعاتی علیه مردم برخی کشورها مانند ایران پرسیدم و ارجاع آن را به نمونه ای از محدودیت های اعمال شده علیه سایت های ایرانی روی وب هاست های آمریکایی دادم خانم عبادی گفت:" سازمان ملل باید کنترل وب هاستینگ ها را در دست بگیرد! ". یا " این نمی شود که چند کشور دنیا تمامی وب هاستینگ های جهان را در اختیار داشته باشند و بقیه هیچ نصیبی نبرند!".
در واقع خانم عبادی یا نمی دانست وب هاستینگ چیست، یا وظایف سازمان ملل را نمی دانست و یا موضوع راهبری اینترنت را با کنترل هاستینگ اشتباه گرفته بود. وب هاستینگ ها نمونه ای ابزارهای تکنولوژیکی هستندکه در اختیار کشورهای قدرتمند قرار گرفته اند راه برخورد با این موضوع این نیست که از آنها بخواهیم چیزی را که آنها به آن دست پیداکرده اند را به ما بدهند راه برخورد این است که یا خودمان وب هاستینگ ایجاد کنیم و همزمان موضوع عدم تبعیض ارایه سرویس های فناوری اطلاعات اشاره کنیم.

نويسنده: شهرام | 03:08 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

جمعه 27 آبان 1384

روزی که همه رییس شدند


این برادران و آن خانم نه رییس اجلاس هستند و نه مسئولیت مهمی دارند. آنها پس از مراسم اختتامیه تنها این فرصت را یافته اند که برای چند دقیقه جای رییس اجلاس و دیگرانی بنشینند که طی سه روز گذشته چشم ها به سوی آنان خیره بود. حالا همه می توانند رییس باشند.این هم از مزایای جامعه اطلاعاتی

نويسنده: شهرام | 11:20 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

چهارشنبه 25 آبان 1384

شیرین عبادی پنجمین سخنران افتتاحیه اجلاس

شیرین عبادی پنجمین سخنران افتتاحیه اجلاس جامعه اطلاعاتی بود. سخنرانان پیش از او کوفی عنان، اتسومی، رییس جمهور تونس و رییس جمهور تونس بودند. و پس از او نیز رییس هیات مدیره اینتل به سخنرانی پرداخت.

متن سخنرانی شیرین عبادی

نويسنده: شهرام | 03:03 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

سه شنبه 24 آبان 1384

وبلاگ نویسی روی اجلاس جامعه اطلاعاتی تونس

من الان در تونس هستم در مدیا سنتر نه چندان بزرگ کرم پالکسپو محل برگزاری اجلاس سران جامعه اطلاعاتی. اجلاس از فردا و به مدت سه روز و باحضور تقریبا 17 هزارشرکت کننده و به خصوص سران بیش از 50 کشور جهان در این مکان برگزار می شود.سعی می کنم ( به همراه دوستانم ایمان و علی ) وقایع و اتفاقات روزانه اجلاس را در این وبلاگ http://wsis.blogfa.com منعکس کنیم . عکس های اجلاس را هم می توانید در فلیکر ببینید . همچنین اخبار و گزارش های رسمی مربوطه را نیز در www.itiran.com می توانید دنبال کنید. علی شمیرانی نیز در آِی تی آنالایز از اجلاس می نویسد.

بیشتر:
دکتر یونس شکرخواه هم از تونس در وبلاگش می نویسد.

نويسنده: شهرام | 07:30 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

پنجشنبه 12 آبان 1384

کاهش تعداد کاربران ايراني به 500 هزارنفر !

بر اساس آخرين آمار ارايه شده توسط ITU تعداد کاربران اينترنت در ايران از پنج ميليون به 550 هزارنفر کاهش پيدا کرده! و به همين دليل رتبه ايران در زمينه ضريب نفوذ اينترنت در منطقه از جايگاه دوم به پايين جدول سقوط کرده است. حالا اين آمار در تمامي متون و پروژه هاي تحقيقاتي مورد استناد قرار مي گيرد. اين اشتباه از کجاست و چه کسي پاسخ گوي هزينه چنين اشتباهي است؟ عليرضا کاشيان در اين زمينه توضيح مي دهد

نويسنده: شهرام | 12:34 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

چهارشنبه 11 آبان 1384

گفت وگوی زنده درباره حاکمیت اینترنت

همان طور که پيشتردر اینجا اشاره شدبا نزدیک شدن به زمان اجلاس WSIS ديويد گراس نماینده ویژه موضوعات اقتصادی و تجارت ایالات متحده در یک Chat کنترل شده به سوالات مختلف در زمینه حاکمیت اینترنت پاسخ می دهد . گراس هم اکنون مشغول پاسخ دادن به سوالات است البته سوالات پیشتر توسط اداره کنندگان این جلسه مجازی مورد بازبینی قرار می گیرند و تعداد سوالات نیز بسیار زیاد است اما علاقه مندان هنوز هم فرصت دارند در این چت چندساعته که از یک ساعت قبل( هشت شب به وقت تهران) شروع شده شرکت کنند.

نويسنده: شهرام | 08:14 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 9 آبان 1384

وبلاگ فاز دوم اجلاس wsis

فاز دوم اجلاس سران جامعه اطلاعاتی - WSIS - از 16 تا 18 نوامبر (25 تا 27 آبان) در تونس برگزار می شود...، وبلاگ به عنوان یک سلول کوچک جامعه اطلاعاتی می تواند نمادی از مزایای یک جامعه اطلاعاتی بزرگ باشد، با اين تصور که اساسا رويدادي از نوع WSIS به خودي خود قابليت هاي فراواني براي وبلاگ نويسي دارد عليرضا شيرازي و من اين وبلاگ http://wsis.blogfa.com را ایجاد کرده ایم تا اين رويداد را کمي اختصاصي تر دنبال کنيم.

نويسنده: شهرام | 04:53 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

جمعه 29 مهر 1384

تلفن همراه در خدمت ترور

نتايج تحقيق به دست آمده از ترور رفيق حريري نخست وزير سابق لبنان که امروز توسط گروه تحقيق سازمان ملل منتشر شده نشان مي دهد که تلفن همراه در متن اين سوقصد قرار دارد. هم تلفن همراه رفيق حريري توسط گروه هاي اطلاعاتي لبنان و سوريه کنترل مي شده و مسيرهاي رفت و آمد او از اين طريق لو رفته و هم ده شماره موبايل اعتباري (احتمالا از سوي ترور کنندگان وي ) در متن اين سوقصد دخالت داشته اند و هم چاشني بمب که تصور مي رود از راه دور منفجر شده به وسيله تماس تلفني از با يک سيم کارت ماهواره ثريا( احتمالا متصل به مواد انفجاري) فعال شده است.جالب آنکه مخابرات لبنان گزارش داده که در ساعاتي که سوقصد روي داده امواجي مزاحم بي تي اس پوشش دهنده محل را از کار انداخته است. اين شايد يکي از شاخص ترين ترورهايي باشد که تکنولوژي هاي ارتباطي در متن آن قرار دارند .

نويسنده: شهرام | 10:24 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

پنجشنبه 21 مهر 1384

صدای سایت خدمت هم درباره وزارت ICT درآمده است!

یادداشت سایت خدمت وابسته به احمدی نژاد در خصوص وزارت ICT اطلاعات جالب و افشاگری های کوچولویی دارد.
انتصاب آقاي «ش ب»،ابقاي آقاي «ق»،شخصي بنام «ظ ط»،جعل اسناد دولتي و اختلاس،سوء سابقه در مراكز قضايي،صاایرانی ها و ...
کوتاه است، اما قابل تامل است. شاید هم مشتی است نمونه خروار!

نويسنده: محمد میثاقی | 02:48 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

یکشنبه 17 مهر 1384

سربازان خبر رسانی آن لاین

چندی پیش دو یادداشت در همین سایت داشتم درباب نهضت خبر رسانی آن لاین و ورود رسمی و نهادینه بخش های مطبوعاتی آی تی در جشنوارها و مسابقات مطبوعاتی.
معتقدم که یکی از اصلی ترین نیازهای مطبوعاتی و صنعت آی تی ما این نوع فعالیت هایی است که باعث می شود تا نسبت به گسترش بیش از پیش آن کمک کند.
امروز که می بینم آقای دکتر شکر خواه استاد خوب و توانمند ارتباطات با نگاهی علمی و دقیق به این موضوع می پردازد و ندا دهقانی خبرنگار نکته سنج نیز آن را قلمی میکند، خوشحالم که شاید تا چندی دیگر شاهد نشانه هایی از این نوع خلاقیت ها باشیم.
اما باید توجه داشت که اشارت استاد شکر خواه را به عنوان یک فرمانده باید خبرنگاران جوان و فعال ما سربازی کنند و پیگیرش باشند.


" تولد آی تی ایران" عزیز و مدیر مسئول خلاقش نیز مبارک باد. شاید 3 سال زمان خوبی باشد که بتوان ارزیابی از گذشته کرد و طرح هایی نو برای تحول این رسانه در انداخت.

نويسنده: محمد میثاقی | 01:02 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 15 مهر 1384

کوتوله هاي تبليغاتي

علي شميراني در حال بازگو کردن روش هايي است که برخي کوتوله هاي تبليغاتي در عرصه روزنامه نگاري امروز ايران به آن متوسل مي شوند.چنين روش هايي عمدتا از سوي غيرروزنامه نگاراني صورت می گیرد که همواره خود را روزنامه نگار جا مي زنند و اعتبار روزنامه نگاري را به يک آگهي ارزان مي فروشند و کار را براي يک روزنامه نگاري عادي و بدون دريافت کارمزد مشکل مي سازند.

بخش اول - بخش دوم - بخش سوم

نويسنده: شهرام | 03:13 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 8 مهر 1384

يک گزارش ،دو ترجمه

ترک سل از مجلس ايران شکايت کرد
ترک سل به مجلس ايران شکايت برد
تفاوت این دو از ترجمه گزارش بيزنس ريپورت و ديدگاه مفصل دو طرف مدعي در اين باره يک نمونه مثال زدني از وضعيت و دشواري هاي کار روزنامه نگاري ماست که نتايج يک کارش گاه مي تواند نتايجي به مراتب حساس را به دنبال داشته باشد.

نويسنده: شهرام | 09:39 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

یکشنبه 27 شهریور 1384

پايان ماجراي لپ تاپ ها: عذرخواهي انجمن، ادعاي خسارت شرکت گسترش

ماجراي لپ تاپ هاي رياست جمهوري يک سال و اندي پس از آغاز سرانجام بدون نتيجه به پايان رسيد و انجمن روزنامه نگاران ايران با صدور اطلاعيه اي از روزنامه نگاران بابت اين که نتوانست از هديه رييس جمهور چيزي براي آنان تهيه کند معذرت خواست. نکته مهم حالا اينجا اين است که شرکت گسترش انفورماتيک که براي خريد هديه رييس جمهوري طرف انجمن بود( که اساسا انتخاب آن از سوي انجمن جاي پرسش فراوان دارد) طي نامه اي به انجمن برای مسدود شدن LC و همچنين تامين خسارت هاي وارد شده به اين شرکت مدعي هم شده است. اين شرکت تهديد کرده يا از روزنامه نگاران با استفاده از مابه ازاي ريالي LC مربوطه از سبدکالاهاي اين شرکت بايد خريد کنند و يا اين شرکت حق شکايت را براي خود محفوظ مي داند.
عجب وضعيت جالبي است! حالا شرکتي که همه در مورد عملکرد آن انتقاد دارند مدعي هم شده است واقعا بايد به اين انتخاب آقاي مزروعي آفرين گفت.

نويسنده: شهرام | 09:18 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 25 شهریور 1384

وبلاگ نويسي جسورانه ، خاطره نويسي آنلاين

خاطره نويسي نيک آهنگ کوثر کاريکاتوريست کوچ کرده به بلاد خارجه از وضعيت روزنامه هاي دوم خردادي سروصداي زيادي به پاکرده که البته بخش عمده توجه و شايد هم جنجال نسبت به آن به خاطر بيان مواردي از شيوه هاي جنسي و غيرمتعارف برخي همکاران براي رشد در اين حوزه است که به هر حال - به شيوه هر نوع افشاگري جنسي- اعتراض هايي را با خود به همراه داشته اما در واقع اين خاطره نويسي بخشي از مناسبات مشکل دار درون روزنامه هاي اين چندساله را به نمايش مي گذارد. خصوصا در اين زمينه من موضوع برخورد کارفرماهاي مطبوعاتي با روزنامه نگاران را به مراتب مهمتر سايرموضوعات مي دانم، موضوعي که به واقع به هيچ رو در هيچ مطبوعه اي - مگر با اغراض سياسي - قابل انتشار نيست،( به همين دليل وبلاگ يک امکان خوب براي نشر چنين مواردي است) تصور هم نمي کنم اين کار باعث بسط نگاه منفي به روزنامه نگاري ايران شود چراکه اين پرسش وجود دارد وقتي روزنامه نگاران حق دارند درباره هر قشر و مجموعه اي بنويسند چرا نتوانند به خود نگاهي بيندازند؟ در اين زمينه نيکان در خاطرات خود اشاره هاي صريحي را به برخي مديران مطبوعاتي همراه با نمونه هاي مشخصي از شکل فعاليت آنها مي کند که پيش از اين تنها در کتاب با روزنامه نگاران ژيلا بني يعقوب - بنا بر مصلحت با اشاره هاي مبهم - شاهد آن بوديم.
بي شک نگاه نيک آهنگ صرفا يک نگاه است و همه واقعيت نيست و نوع انتخاب سوژه ها و زاويه ديد نيز بيشتر متکي بر شنيده ها و در واقع دنياي شفاهي اطراف راوي است.اما شايد نکته قابل اشاره اين است که نيکان مي خواهد به شکلي بداخلاقانه بداخلاقي هاي اين گستره را نمايان کند، اشاره هاي واضح او در برخي موارد براي مخاطب ايراني - حداقل - کمي خارج عرف به شمار مي آيد ( هر چند ديدم برخي پاسخ گويان محترمه صريح تر از نيکان در اين زمينه نگاشته اند)فکر مي کنم البته اين شيوه همان روزنامه هايي بود که خودمان در آنها کار مي کرديم : صريح ، جسور و کم ملاحظه.

نويسنده: شهرام | 09:49 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

یکشنبه 20 شهریور 1384

اپراتور دوم: هر روز بدتر از ديروز

بدبختي هاي اپراتور دوم تمامي ندارد.بعد از آنکه وزارت آي سي تي آن را تصويب کرد مجلس به آن گير داد و بعد از مجلس هم حالا نوبت خود شرکا است که اين پروژه را به زمين بزنند.امروز شرکت دينگ دينگ! يکي از شرکاي ايراني پروژه اپراتور دوم به همراه بنياد شريک بعدي، ترک سل را از پروژه اپراتور دوم کنار گذاشتند تا خيال همه راحت شود و حالا رفته اند سراغ MTN اپراتور آفريقاي جنوبي که پيش از اين در کشورهاي گابن، اوگاندا، کامرون و نيجر تجربيات! موفقي را داشته. امروز سوالات زيادي از آقاي محمود زاده مديرعامل صاايران در مورد ترک سل و دلايل کنار گذاشتن آن مطرح شد اما يک سوال باقي ماند و آن اينکه چرا کنار گذاشتن ترک سل مصادف شده با تغييرات در وزارت آي سي تي و ورود برخي از چهره هاي صاايراني به بدنه مخابرات هر چند البته گفته مي شود وزير جديد - دکتر سليماني - خود مدتي در صا ايران معاون آقاي محمودزاده بوده و چنين تغييراتي در وزارت طبيعي به نظر مي رسد اما اين که موضع وزارت آي سي تي در مقابل يک شرکت خارجي و يک پروژه که به عنوان بزرگترين پروژه ارتباطي کشور را به دوش مي کشد، به سرعت تغيير مي کند جاي پرسش دارد.
با اين شکل نگاه به سرمايه گذاري خارجي فکر نمي کنم نه تنها MTN بلکه حتي اپراتورهاي درب و داغون زامبيا، نيجر ، گابن و ديگرکشورهاي دوست و برادر هم حاضر باشند در پروژه اپراتور دوم کاري بکنند. به نظر من مشکل اپراتور دوم به جز بروکراسي شديد و مقاومت هاي مافيايي عليه خصوصي شدن اين صنعت اين بود که مجلس سهام طرف خارجي را از 70 به 49 درصد کاهش داد اما درآن مصوبه ذکر نکرد که سهام باقيمانده را شرکت هاي خصوصي ايراني بايد در اختيار بگيرند، خب اگر قرار بود از اول اپراتور را به دولت بدهند ديگر چه نيازي به حضور بخش خصوصي بود ؟ و اصلا چه نيازي به اپراتور دوم بود اپراتور اول که هست دولتي هم هست .

نويسنده: شهرام | 09:28 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 14 شهریور 1384

حکايت ناتمام ترک سل ، شرکا و مقامات مخابرات

ماجراي اپراتور دوم حکايت جالبي پيدا کرده، بعد از آنکه مجلس هفتم جلوي اين پروژه را گرفت و سهام طرف خارجي را در اين پروژه از 70 به 49 درصد تقليل داد همگان تصور مي کردند که ترک سل اين پروژه را ترک مي کند و با شکايت در يک دادگاه بين المللي و دريافت غرامت ناشي از نقض مناقصه ( عبارت بهتر مزايده است) ماجراي اپراتور دوم در اين زمينه فيصله مي يابد.ترک سل کنار نکشيد و به همان 49 درصد قانع شد اما حالا به نظر مي رسد دو شريک ايراني ( صا ايران و بنياد مستضعفان)که هر کدام فقط 15 درصد سهم ايرانسل را در اختيار دارند( بقيه سهام به جز سهام ترک ها متعلق به پست بانک و بانک ملي است) راضي نيستند چون شرايط را به گونه اي پيش برده اند که صداي ترک سل بلند شده است. چندي قبل دو شرکت گسترش الکترونيک ايران و شرکت پرمان ارتباط که نمايندگان صاايران و بنياد در اين پروژه هستند شرکت ايرانسل را با سهامي که صرفا به خود اين دو شرکت تعلق داشت ثبت کرده وهيات مديره و رييس هيات مديره تعيين کرده اند بدون آنکه حتي از ترک سل در هيات مديره خود کسي را جاي بدهند. آنها بلافاصله ثبت شرکت و مدارک آن را به وزارت آي سي تي تحويل دادند و سريعا از ترک سل هم خواستند که سهم خود را به بانک واريز کند و تا 13 شهريور هم به اين شرکت مهلت دادند در غير اين صورت شرکت MTN آفريقاي جنوبي جايگزين آن ها خواهد شد.
اين توضيحات را - البته مختصر - دادم که بگويم آقايان ترک ها آنقدرها احمق نيستند که که پولشان را بدهند دست يک هيات مديره کاملا ايراني. اولا بخش عمده سهام شرکت ترک سل متعلق به سونراي فنلاند و اريکسون سوئد است و اينها خودشان ختم روزگار مخابرات هستند و فکر مي کنم دليل اصلي ماندن آنها تا به حال به دليل اولا خرجي بوده که در اين زمينه کرده اند ودوما بازار مملو از تقاضاي تلفن همراه ايران است. MTN نه به اندازه ترک سل سابقه و مشترک دارد و نه حتي بين کشورهاي افريقايي چندان مطرح است به نظرم اگر ترک ها اين پروژه را ترک کنند هم ايران بايد خسارت به آنها بپردازد و هم پروسه تعيين شريک جديد براي ايرانسل به آن سادگي نخواهد بود که همه فکر مي کنند.
نکته جالب در اين ميان تغيير موضع مقامات مخابراتي خصوصا آقايان مقدس و فرديس است که بعد از معرفي وزير جديد کاملا به نفع شرکاي ايراني ترک سل تغيير مشي داده اند البته من هم شنيده ام که محمد سليماني وزير ارتباطات قبلا معاون يکي از طرف هاي ايراني ايرانسل بوده ولي بعيد مي دانم اين تغيير مشي سريع به آن موضوع ارتباطي داشته باشد يعني واقعا آن يک پست براي آقايان اين قدر ارزش دارد که حاضرند يک پروژه را که به قول خودشان بزرگترين سرمايه گذاري خارجي در تاريخ ارتباطات کشور است به آن بفروشند؟

مرتبط:
* ترک سل تنها پیش قرارداد لایسنس را امضا کرده است ! (ICTNA)
* رييس هيات مديره ايرانسل:قرارداد اپراتور دوم امضا نشده است خبرگزاري شهر
* مقدس:ترک سل بايد نظر طرف ايراني را جلب کند - خبرگزاري شهر

نويسنده: شهرام | 07:59 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 31 تیر 1384

درباره همایش روابط عمومی الکترونیک

ایده برگزاری همایش روابط عمومی الکترونیک درتهران ایده خوب و هوشمندانه ای است که می تواند در فرهنگ سازی و بسط جریان سریع،آزاد و بدون واسطه اطلاعات سازمان های دولتی و خصوصی در کشور موثر باشد.
واقعیت آنست که در این سال ها اینترنت به نشر اخبار و اطلاعات کمک زیادی کرده و در عین حال ظرفیت های بسیار بیشتری را نیز دارد.
کاش در این همایش به موضوع روابط عمومی الکترونیک در سازمان ها و نهادهایی که به لحاظ کاری و موضوعی ارتباط بیشتری با فناوری اطلاعات و ارتباطات دارند بیشتر پرداخته شود. مجموعه هایی مانند انجمن شرکت های انفورماتیک که وب سایت بسیار ضعیف و سختی دارد و یا شورای عالی اطلاع رسانی و شورای عالی انفورماتیک در این بخش ضعف کار دارند.

به راحتی نمی توان به اخبار مرکز تحقیقات مخابرات دست یافت و برای اطلاع از فعالیت کمیسیون های تخصصی نهاد ریاست جمهوری و یا دپارتمان های IT سازمان های دولتی نباید به یافتن این اطلاعات در اینترنت و وب سایت های آن ها دل خوش داشت.
وجود نگاه صرفا تبلیغاتی و آگهی به انتشار اخبار و رویدادهای یک شرکت خصوصی عملا مقوله روابط عمومی را صرفا برای دولتی ها در اذهان جای داده است و باعث شده است تا ارتباط شرکت های ما با افکار عمومی تنها در قالب ارائه آگهی های تبلیغاتی محدود و تعریف گردد.

امیدوارم این همایش گام مهمی در تقویت پاسخ گویی به مردم، ترویج و بسط چامعه اطلاعاتی در کشور و گامی در جهت شفاف سازی فعالیت های تخصصی و عمومی در کشور باشد.

نويسنده: محمد میثاقی | 05:15 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

شنبه 7 خرداد 1384

باز هم درباره کنفرانس تهران

بعد از مطلبي که اينجا درمورد کنفرانس جامعه اطلاعاتي تهران ( آسيا -پاسيفيک) نوشته شد و ظاهرا بازتابي هم ميان هيات اجرايي کنفرانس داشت تغييراتي در سايت اين اجلاس به وجود آمد و بخش فارسي نيز در آن گنجانده شد، ديروز براي ديدن آقاي صفايي هماهنگ کننده برنامه اجلاس به شوراي عالي اطلاع رساني رفتم متوجه شدم تلاش هاي بسياري را براي برگزاري اين اجلاس متحمل شده اند البته متوجه هم شدم که دوستان برگزار کننده کنفرانس هر قدر در زمينه کار ديپلماتيک ( به ضرورت کارشان در وزارت خارجه) صاحب تبحر هستند در برگزاري يک کنفرانس آن هم در سطح نشست منطقه اي که بيش از هشتاد ميهمان خارجي دارد تجربه اي ندارند.نمونه کار ضعيف اطلاع رساني که در مطبوعات و در عرصه فضاي جامعه صورت گرفته اين را نشان مي هد که دوستان ما نتوانسته اند حداقل به اندازه زحمتي که کشيده اند و ظرفيتي که خود اجلاس دارد،آن را در عرصه عمومي نيز عرضه کنند. طبيعي است محدوديت هاي چنين کارهاي اجرايي کم نيست اما واقعيت اين است که انتظار از کنفرانسي در سطح جامعه اطلاعاتي که اهميت آن براي ايران کم نيست و انتظار بيش از مثلا کنفرانس IKT ( فناوري اطلاعات و دانش) است که حداقل بازتاب خبري را داشت. قصد من خدشه به کار روابط عمومي اجلاس هم نيست به نظر مشکل در همان بي تجربگي دوستان است و فرصت کم برنامه ريزي براي برگزاري کنفرانس.
يکي دو مورد ديگر هم الان به ذهنم رسيد: در صفحه نخست سايت از اين کنفرانس به عنوان کنفرانس سطح بالا (High level ) نام برده شده که (اگر اشتباه نکنم) کنفرانس سطح بالا به کنفرانسي اطلاق مي شود که در سطح وزرا به بالا برگزار مي شود اما در کنفرانس تهران مقامات کشورهاي اسکاپ در سطح پايين تر از وزير خواهند آمد چراکه همزمان وزراي اسکاپ در جاي ديگري جلسه دارند.در ضمن برنامه سخنراني ها تا الان که سه روز به برگزاري کنفرانس مانده هنوز مشخص نيست و روي سايت قرار نگرفته در حالي که چنين برنامه اي حداقل از يک تا چند ماه قبل بايد مشخص باشد.نکته ديگر اينکه چندين شخصيت مهم طي يک ماه گذشته از حضور در کنفرانس انصراف داده اند از جمله يوشيو اتسومي دبيرکل اتحاديه بين المللي مخابرات در مقابل البته به جز نيتين دساي يک شخصيت مهم ديگر هم به درخواست خود به ايران خواهد آمد که او پل ورهوف معاون آيکان است. حضور ورهوف از اين نظر براي ايران مهم است که براي نخستين بار يک مقام اين سازمان آمريکايي مديريت کننده آدرسها و نام هاي اينترني به کشورمان سفر مي کند.

نويسنده: شهرام | 12:52 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

چهارشنبه 7 اردیبهشت 1384

جوابيه


روابط عمومي فقط جوابيه نيست : اين را ما سه سال است داريم داد مي زنيم و اين که ماشين جوابيه نويسي مخابرات کي تعطيل مي شود؟

نويسنده: شهرام | 02:39 PM | نظرها 2 | دنبالک 0

سه شنبه 16 فروردین 1384

pulitzer goes to


ليست برندگان جوايز امسال پوليتزر هم اعلام شد . هر چند گفته مي شود پوليتزر ديگر اعتبار گذشته خود را ندارد اما هنوز هم هستند کساني که معتقدند پولتيتز اسکار "نويسندگي" محسوب مي شود. اين جايزه خصوصا براي روزنامه نگاران خيلي اهميت دارد هر چند درست مانند اسکار تقريباهمه جوايز به نوشته هاي منتشر شده در آمريکا تعلق مي گيرد. امسال لوس آنجلس تايمز و وال استريت ژورنال هر کدام دو جايزه به خود اختصاص دادند.نيويورک تايمز، بوستون گلاب، شيکاگو تريبيون، آسوشيتدپرس هم از جمله رسانه هايي هستند که هر کدام يک جايزه را به خود اختصاص داده اند.(واشنگتن پست بيچاره)
نکته جالب در جوايز امسال دنبال کردن رسوايي هاي غير اخلاقي است که ظاهرا خيلي به مذاق داوران پوليتز خوش مي آمده که دو جايزه در اين زمينه اهدا کرده اند نخست به Nigel Jaquiss از Willamette Week در بخش گزارش تحقيقي و ديگري به John Patrick Shanley براي کتاب ترديد (DOUBT) که نمايشنامه اي است که به ماجراي رسوايي تجاوز به يک پسر در کليساي کاتوليک رم مي پردازد . جايزه اين دومي از آن نظر با اهميت تر است که هنوز دو روز از مرگ پاپ نمي گذرد و ان موضوع مي تواند براي هيات داوران پوليتزر دردسر ساز شود.

در زمينه عکس خبري فوري ( نمي دانم مي توان به جاي breaking news از اين معادل استفاه کرد يانه) جايزه به گروه خبري AP براي سري عکس هاي جنگ عراق داده شده که همه عکس ها را در اين آدرس مي توانيد ببينيد.
در بخش عکاسي چهره نيز جايزه به Deanne Fitzmaurice از سانفرانسيسکو کرونيکل تعلق گرفت که عکس هاي او هم در اينجاست .
هيات مديره يا در واقع داوران پوليتزر امسال اينها هستند.درباره اين جايزه هم مي توانيد از اين صفحه اطلاعات بگيريد.

نويسنده: شهرام | 08:56 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

شنبه 6 فروردین 1384

اسپم تبريک سال نو

عيد امسال که گذشت اما تو رو به خدا از سال ديگر يا به هر مناسبت ديگر از فرستادن اسپم گروهي تبريک، تسليت و ... جدا خودداري کنيد. آخر اين جور تبريک عيد گفتن گروهي آن هم با نوشتن تنها يک پيغام تکراري و ارسال آن براي دهها نفر دوست و آشنا که شماره شان روي تلفن همراه شما ذخيره شده واقعا جز اسپم و پيام ناخواسته نيست. هر وقت يکي از اين پيام هاي تبريک امسال به دستم مي رسيد به خودم مي گفتم صاحبش حتي آنقدر براي من و ديگران ارزش قايل نيست که بخواهد جداگانه عيد را تبريک بگويد براي همين معمولا اين جور پيامها حتي اگر از طرف نام نزديک و آشنايي هم بود بلافاصله از تلفن همراهم حذف مي شد.
البته بعضي هم در اين ميان زرنگي کرده بودند و اين پيام ها را با فعل مفرد مي فرستاندند بدون نام بردن از تو.
خيلي کم اسپم دريافت مي کنيم ،فقط همين مانده بود که خودمان هم اسپمر بشويم.

نويسنده: شهرام | 07:47 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

جمعه 28 اسفند 1383

با اجازه آی تی ايرانی ها!

حوصله توضيح دادن در مورد اينکه چه شد در اين مدت ننوشتم و تمام يادداشت هايم در آی تی ايران دات نت, محدود شد به نوشته های پی در پی ابتدايی ام, را ندارم و تازه فکر نمی کنم ربطی هم به کسی, از جمله عليرضا خان شيرازی داشته باشد.
از حرفهای عليرضا هم دلخور نيستم و فکر می کنم حق دارد از همکارانش در يک وبلاگ گروهی انتظار بيشتر نوشتن داشته باشد, چون خودش حتی اگر شده با مطالب خيلی ادبی وبلاگ «آی تی ايران» را به روز نگه می دارد و ...
اما اين وسط عليرضا يکی دو تير اساسی طرف من شليک کرده که ترجيح می دهم ساکت نمانم و جوابش را بدهم.
عليرضا جان! من صاحب يکی از پربيننده ترين وبلاگ های سال های اول و دومی که وبلاگ نويسی فارسی شروع شد بودم,و لينک وبلاگم هنوز مدتها بعد از ديليت شدن, در خيلی از وبلاگ ها هست...پس من برای رفتن ره چند ساله در يک شب به آی تی ايران نپيوستم...
مورد دوم هم اينکه کی گفته اين يکی دو مطلبی که من توی آی تی ايران نوشتم تبليغ برای خودم بوده؟ يه کمی انصاف هم خوب چيزی است بابا...
سوم هم اينکه...راستش دليل زياد دارم برای اينکه عليرضا با اينکه حق هم دارد, مثل هميشه زياده روی کرده و پياز داغ زياد می کند, اما به هر حال به شهرام حق می دهم برای اينکه هوای پيگيرترين همکارش را در اين وبلاگ داشته باشد, نه به من, که به هيچ نويسنده گذری ديگری, مثل من, اجازه نوشتن ندهد...هر جور ميل شما است بچه ها!

نويسنده: نيما رسول زاده | 11:46 PM | نظرها 6 | دنبالک 0

همشهری روزنامه ای با يک نويسنده!

حالم اصلا خوش نيست.
يک بيمار روانی ابله, با گزارشی که برای چاپ در همشهری ماه نوشته بودم, هر کاری دوست داشته کرده و هر جا که لازم بوده برای حفظ منافع هم پالکی هايش مطلب مرا دستکاری کرده و تغيير داده...
غير از تمام حذف هايی که از ب بسم الله مطلبم شروع شده, يک پاراگراف اساسی و بامزه هم به مطلبم اضافه کرده اند که در نوع خودش خيلی باحال است!
می دانم اينها را شيخ عطار خودش اضافه نکرده ( اين را حدس می زنم) و دلم فقط برای آن احمقی می سوزد که احتمالا از سر پاچه خواری به دستور رييس اش اين مزخرفات را به جای کلمات من نوشته, حيف نان واقعا!
آن جمله ها را اينجا نقل می کنم فقط برای اينکه بدانيد من ننوشتم شان, بقيه گندهايی که زده اند بماند فعلا:
...
در بخش امنيتي منتقدان مي گفتند كه شركت خارجي مي تواند مكالمات حساس را شنود كند كه سعي كردند اين نگراني را با افزودن يك بند به قانون رفع كنند. اما نگراني ديگر ناشي از گلايه هاي سازندگان داخلي بود كه چرا به جاي ايشان از كارآفرينان كشوري چون تركيه استفاده مي شود كه خيلي بهتر از آنها نيستند. اين نگراني هم با گنجاندن الزام ساخت بخش داخلي مهمي از پروژه سعي شد. گرچه بسياري از جمله مديران مخابرات و سفير ايران در آنكارا معتقدند كه اولا قسمت اعظم ظرفيت ساخت داخل مشغول است، ثانياً توانايي هاي فني تركيه در زمينه مخابرات بيش از توانايي ايرانيان است اما در زمينه اقتصادي بخصوص روند ناسالم مناقصه كه بحث بسياري در مورد آن شد ظاهراً مجلس به نكته خاصي نرسيد. اما هنوز هم شركتهاي رقيب كه مهمترين آنها يك شركت آفريقاي جنوبي با همكاري مرحوم رفيق حريري نخست وزير ملياردر اسبق و ترورشده لبنان است. از طريق واسطه هاي خود اين ايراد را مرتبا مطرح مي سازند و برخي از دولتي ها نيز نسبت به اين شبهه عكس العمل مثبت نشان مي دهند...

حيف همشهری که افتاده دست اينها...يک تنه هر چی می خواهند می نويسند و به اسم ديگران به خورد ملت می دهند...حيف!

پی نوشت 1 : از ديدن گزارش ام که با اين وضع چاپ شده واقعا عصبانی شدم و برای همين اصلا يادم رفت بگويم مطلب راجع به چيست, گزارش رويای ناتمام آقای وزير, قرار بود نگاهی باشد به عملکرد معتمدی در مورد تلفن همراه در سال 83 و خب طبيعتا بيشتر آن حول ايرانسل می گشت...گزارشم حالا ديگر آنقدر عوض شده که به جرات می توانم بگويم, غير از ريتم و لحن, حتی کلمات اش هم برای من نيست.

نويسنده: نيما رسول زاده | 03:40 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 25 اسفند 1383

روزنامه نگاري فناوري اطلاعات

محمود اروج زاده : تور سبيت خوب پوشش خبري داده نشده چون مرا با خودشان نبردند:)

نويسنده: شهرام | 04:24 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

جمعه 14 اسفند 1383

عصر ارتباط

امروز به طور اتفاقي ويژه نامه سالگرد انتشار هفته نامه عصر ارتباط به دستم رسيد، اولا از اين که يک نشريه اين طور از روزنامه نگارها و کارمندانش حمايت و تقدير مي کند واقعا خوشحالم و مهمتر اينکه تنها هفته نامه آي تي به دومين سال انتشار رسيد هم قطعا جاي خوشحالي دارد. ولي اي کاش در اين مراسم که ظاهرا خيلي هم باشکوه بود يادي هم از همکاران قبلي عصر ارتباط مي شد و نه حتي فقط ياد که اي کاش آنها هم به اين جشن دعوت مي شدند و تقدير مناسبي هم از ايشان به عمل مي آمد که همه ما مي دانيم راه اندازي يک نشريه چقدر سخت است و عصر ارتباط انصافا با همکاران نخست خود شروع خوبي داشت و به نظر من الان اگر موفقيتي براي اين نشريه هست ( که قطعا هست)بخشي هم مديون همان دوستان است.
البته ديدم که نيمارسولزاده( که انصافا اين روزها خوب هفته نامه را سردبيري مي کند) در يادداشت خود به آنها اشاره کرده بود اما دريغ از بردن نامي. ياد جشن سالگرد نخست عصر ارتباط افتادم و فضاي صميمانه اي که بي توجه به اتفاق ها و رخدادهاي پيش آمده مي توانست تکرار شود.

نويسنده: شهرام | 04:40 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 7 اسفند 1383

ديتا در لهستان

تقريبا بيشتر مديران ارشد شرکت ديتاي مخابرات در حدود يک هفته است که در سفر لهستان به سر مي برند. بر اساس خبر ايسنا پروژه 5 ميلياردي مرکز عمليات متمرکز شبکه اي ديتا ( ناک) توسط شرکت پرورش داده ها با شراکت خارجي شرکت لهستاني comarch انجام مي گيرد.
من متوجه نمي شوم پروژه توسط يک شرکت ايراني انجام مي شود چرا مديران شرکت ديتا بايد به لهستان لشکرکشي کنند؟ البته تا آنجا که به خاطر دارم لهستاني ها در زمينه فيلترينگ هم تا چند ماه قبل داشتند در ايران کاري انجام مي دادند.دشوار تر از همه پيدا کردن رابطه اين قضيه با انصراف رييس هيات مديره ديتا است.
و يک پرسش: از لهستان بهتر براي توسعه مخابرات ايران پيدا نمي شد؟

نويسنده: شهرام | 03:19 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 4 اسفند 1383

رئيس تلگرافخانه بخواند

یکی از دوستان اصفهانی نامه ای در اعتراض به سیاستهای مخابرات (بخصوص اصفهان) برایم ارسال کرده است که خواندن آن خالی از لطف نیست . بدلیل حجم بالای نامه اشاره شده متن آن در ادامه مطلب این پست درج خواهد شد.لازم به ذکر است که متن زیر تنها نقطه نظرات نویسنده نامه میباشد و درج آن در این وبلاگ به معنای تایید یا رد آن نیست.

رئيس تلگرافخانه بخواندحضور محترم رئيس تلگرافخانه قريه اطلاع آباد
سلام عليکم
غرض از مزاحمت اينکه می خواستم از زحمات جنابعالی در طی دوران رياست جنابعالی و همکاران گرامتان که در صنعت داده اين وادی متحمل گرديده ايد تشکر فراوان بنمايم.
هر کس نداند اينجانب بخوبی می دانم که جنابعالی با چه مصيبتی اين صندلی رياست را نگه داشته تا بواسطه آن به خدمات روزافزون خود ادامه دهيد.
و اما نمونه هايي از زحمات تابناک جنابعالی در بخش داده و اطلاع رسانی اين قريه که اجنبيان به آن ديتا اطلاق می نمايند که ما کمال تشکر را از شما داريم.
از شما متشکريم که بخش اينترنت را طی يک مجوز سر تا پا اشکال (ICP)بدست گروه خاصی که اکثرا تخصصی در اين زمينه نداشته اند طی رابطه هایی خاص سپرديد و دست گروه بسياری از فارغ التحصيلان و جوانان متخصص بدون پارتی را در اين زمينه کوتاه نموديد.
از شما متشکريم که حتی از همين گروه ICPحمايت هم ننموديد و نتيجه اين شد که اکنون بطور مثال در شهری بمانند اصفهان با قابليت بالا و تعداد جوانان مستعد بسيار فقط به دو ICP مجوز داده شود که يکی بواسطه اختلاف در اعضا هنوز راه نيفتاده و ديگری با پهنای باند بسيار ناچيز و کيفيت پايين به کار خود مشغول است، حال اگر در اين شهر شخص سومی بخواهد تحولی در بخش IT و اينترنت ارائه دهد فلان مسئول کم سواد مخابرات اين شهر که شما بر سر کار گمارده ايد خواهد گفت برای اصفهان دو ICP کافی است و يا خود همان دو ICP به جای اينکه کيفيت خود را بالا ببرند به سان پليسی جهت لو دادن نوآوريها و جلوگيری از رقابت عمل می نمايند. بيچاره جوانان و فارغ التحصيلان دانشگاه در اين رشته که بايد تخصص خود را در کوزه گذاشته و آبش رابخورند و شاهد عقب افتادگی روزافزون اين وادی در بخش اينترنت باشند.

از شما متشکريم که تا توانستيد در اين مملکت کابل نوری کشيديد.
کل عباس می گفت از آقای رئيس تشکر کن که برای من و عده زيادی از چاه کنان اين وادی کار طولانی مدت ايجاد نمودند، ما مدتهای زيادی هی می کنديم و برخی هی کابل می انداختند حال برای کجا و چرا بماند ولی تشکر کن که هر چه باشد ما به آب و نانی رسيديم.
بيچاره کل عباس نميدانست که کندن و انداختن را هر کسی می تواند انجام دهد. مهمترين بخش، برنامه ريزی و بهره برداری از اين زيرساخت می باشد که هنوز وجود ندارد.
بهر حال از شما تشکر می کنيم که هر گاه يکی از متخصصين داخلی در زمينه حل مشکل ديتای اين قريه پا پيش مینهد به کارگزاران خود همه جا سپرده ايد که طوطی وار بگويند ما کابل نوری داريم و به خدمات جنابعالی هم احتياجی نداريم. البته اين را هم شنيده ايم که جنابعالی برای متخصصين اجنبی ارزش قابل ملاحظه ای قائل هستيد.(اپراتور دوم و ...)
از شما متشکريم که در امر فيلترينگ بسيار قوی و محکم عمل می نماييد. یعنی زيادی قوی و محکم عمل می نماييد و اين امانتی که ملت بدست شما سپرده است بخوبی پاس می داريد بطوريکه مطابق ذائقه شخصی به عمل فيلترينگ ادامه می دهيد.
جناب آقای رئيس در اين مورد شما با زياده روی باعث ورود ديشهای ارسال و دريافت خانگی بسياری با قيمتهای ارزان به کشور شده ايد کسی که از اينترنت استفاده می نمايد دارای عقل و هوش و درايت خاص می باشد. در اين قريه نخبگان از اينترنت استفاده می نمايند. آنها فيلترينگ را تا حدی که باعث حفاظت از دين و شرف و اخلاقشان شود تحمل می نمايند ولی وقتی که اين ابزار بدست برخی افراد و کارگزاران نالايق جنابعالی میافتد که از روی شکمشان هر چيزی را که خود نمی پسندند فيلتر کنند،اين ديگر خيانت در امانت است و حال نتيجه چه می شود؟ هيچ ،سبز شدن ديشهای ارسال و دريافت ارزان قيمت اينترنت بالای پشت بامهای مردم که که ديگر نمی شود حتی سايتهای اخلاقی را کنترل کرد. حال شما برويد و هی قانون ICP وضع نماييد. جناب رئيس نميدانم اين را متوجه شده ايد يا نه؟ "تکنولوژی بسيار جلوتر از فکر شما و همکارانتان حرکت می کند و جوانان اين مملکت بهمراه تکنولوژی حرکت می نمايند نه قوانين غير مستند جنابعالی"
جناب آقای رئيس حرف برای گفتن بسيار است و بسيار می شود از جنابعالی که در اين سمت نيز به سان سمتهای قبلی خود موفق بوده ايد تشکر نمود من در اين بخش سواد داشته و تشکر نمودم،بقيه تشکرها را به صاحبنظران ديگر میسپارم ولی اين را به صراحت بازگو می نمايم درصورتيکه شخصی بعد از اين کارنامه درخشان دوباره از شما و رياست جنابعالی حمايت نمايد، اينجانب و جوانان و همچنين متخصصين به دلسوزی و درايت اين شخص شک خواهيم نمود.

نويسنده: | 05:06 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

سه شنبه 20 بهمن 1383

تیریپ روزنامه نگار

از آنجا که تا چیزی می گوییم بلافاصله به همه برمی خورد تصمیم گرفتیم یک طنز درباره تیپ روزنامه نگارن بنویسیم( آخر خودزني!) ایده این قضیه زمانی ایجاد شد که پارسال یک نفر در ترکیه به من گفت تو روزنامه نگاری و خیلی تعجب کردم چون روی پیشانی ام قطعا چیزی ننوشته بود. حالا بعد از یک سال به این فکر افتاده ام که می توان روزنامه نگاران را از روی تیپ یا شخصیت و رفتارشان شناسایی کرد .

روزنامه نگار سینمایی
تیپ: ریش ، مو ، پالتو و بند کیف بلند، آرام و با وقار راه می رود. به روی کیک و چایی سینمای مطبوعات حمله نمي برد، خود را به تمامی بر آن می افکند.
کتاب همراه:صد سال سینمای ایران ، صد و پنجاه سال فیلمفارسی
تکیه کلام: سینمای روایتگرانه، دکوپاژ، هرمنوتیک ، امسال همه فیلمها مزخرفه، تا الان پیش ابراهیم بودم.

روزنامه نگار سیاسی
تیپ: یقه بسته ، آستین بالا زده ، بند عینک دار
کتاب همراه: هایدگر و چالش های بنیادین
تکیه کلام: اوضاع خراب تر هم می شه ، دارن می گیرن، ماجرا پیچیده تر از اینهاست که فکر میکنی، حمله رو شاخشه

روزنامه نگار اقتصادی
تیپ :کت و شلوار
کتاب همراه: ده روش برای آنکه بازاریاب موفقی هم باشید
تکیه کلام: نرخ بهره ، مسافرت را کی بره؟، بانک جهانی ، سکه می دن، فردا تيترش مي کنيم.

روزنامه نگار ورزشی
تیپ: کفش کتانی، شلوار لی روغنی، زنجیر طلا
کتاب همراه: قصه های خوب برای بچه های خوب
تکیه کلام: سلطان، حق کشی، ناداوری

و بالاخره روزنامه نگار آی تی
تیپ: لپ تاپ به دوش ، packet pc به دست .
کتاب همراه:خود آموز ویندوز 98، موج سوم الوین تافلر
تکیه کلام: تکفا، ترمینیشن، سیم کارت اعتباری ، دیروز وزیر بهم زنگ زد.

نويسنده: شهرام | 03:46 PM | نظرها 9 | دنبالک 0

پنجشنبه 15 بهمن 1383

اپراتور دوم: دوباره از اول

کميسيون ويژه مجلس لايحه اپراتور دوم را به گونه اي تغيير داده که معني و مفهوم آن جز اين نيست که ترک سل نبايد در کنسرسيوم ايرانسل حضور داشته باشد. به نظر ميرسد نظر کميسيون مورد تصويب خود مجلس هم واقع شود و در حقيقت از هم اکنون مي توان گفت اپراتور دوم يک سال پس از امضاي قرارداد ( بهمن 1382 ) دقيقا به نقطه پيش از آغاز برگشته است. تلفن همراه حالا به عنوان يک وسيله ضروري براي شهروندان ايران به شمار مي آيد چنانچه مسير توسعه آن نيز در مناسبات اقتصادي سهم قابل توجهي را ايفا مي کند. در سرمقاله امروز روزنامه دنياي اقتصاد تلاش کرده ام تا اندازه اي وضعيت رخ داده را براي اپراتور دوم تشريح کنم.

نويسنده: شهرام | 11:48 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

یکشنبه 27 دی 1383

آفتاب آمد دلیل ...

AftabNews.ir
سایت خبری آفتاب فعالیت خود را آغاز کرد.نکات جالبی در مورد این سایت وجود دارد. اول اینکه جام جم آنلاین در خبری با ذکر لینک این سایت را معرفی کرده است که برای یک روزنامه نسبتا محافظه کار کمی عجیب است.
دوم اینکه آدرس صفحات آنرا نگاهی بیاندازید . مثلا لینک صفحه درباره سایت
http://www.aftabnews.ir/vsdhinkabbmaao
dppogoinlnmnpooldmmnhocnpnkjmnkoeldnhniofolok
nfolojjmnjocldfgpbbhgn.html

و در آخر اینکه به نظر میرسد تغییراتی در حال وقع است پس از راه اندازی سرویس عبری (زبان رسمی اسرائیل) صدا وسیما، در سایت آفتاب نیز در فهرست کشورها به جای فلسطین اشغالی که کلمه ای متداول در ایران هست کلمه اسرائیل در کنار فهرست دیگر کشورهای البته به رسمیت شناخته شده درج شده است و حتی در متن خبرها نیز از کلمه کشور اسرائیل نام برده شده است.

نويسنده: | 01:42 PM | نظرها 4 | دنبالک 0

خود تبليغ فروشي


اين مرد آمريکايي پيشاني خود را براي درج آگهي و بنر تبليغاتي در ebay به حراج گذاشته است. قيمت پيشنهادي 30 هزار دلار( بي بي سي)

نويسنده: شهرام | 12:07 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

توهم را ول کن ، بنکیو را بچسب

وقتی بسیاری از خبرنگاران برای هر خبر خود سه یا چهار هزار تومان میگیرند و وقتی بسیاری از آنها حتی مطالعاتی نیز در زمینه خبرنگاری ندارند.وقتی برای نوشتن یک صفحه مقاله (و نه ترجمه) پنج هزار تومان پرداخت میشود بعید نیست که خبرنگاران برای با یک ربع سکه و یک تجربه خوب در هتل و همچنین دریافت جایزه نفیس خبر هم تنظیم کنند.حتی اگر این خبر یک ستون کامل شود.وقتی جوان وبلاگ نویسی (همراه با یک دوربین دیجیتال) میشود خبرنگار فعال یک خبرگزاری! باید هم آن خبرگزاری بولتن یک سایتمشخص شود و دور از انتظار نیست که آن خبرگزاری خبری در حمایت از یک مشکل اقتصادی مانند گلد کویست بزند.چه کسی میتواند خبرنگاران را به خاطر رفتن به یک نمایش تبلیغاتی سرزنش کند؟ یا چه کسی میتواند خبرنگاری را به خاطر تبلیغ یک سایت یا محصول مشخص توبیخ کند؟ چه کسانی میتواند از یک شبهه خبرنگار بخواهد که درباره شعارها و ادعاهای تبلیغاتی قبل از تیتر زدن کمی فکر کند؟ اصولا در اینجا تنها کسانی را سرزنش میکنند که چنین نکنند.گاهی که خبرهای را میخوانم متعجب می شوم که آیا براستی تهیه کننده خبر از انچه نوشته سر در میاورد که مثلا بعد از سه یا چهار سال از تجربه فروشگاهای اینترنتی ایرانی خبر راه اندازی اولین فروشگاه اینترنتی را تیتر میزند و یا از یک جلسه به اصلاح علمی تیتر و لید خبر آنرا میکند ادعای تبلیغاتی یکی از حاضرین!

نويسنده: | 01:36 AM | نظرها 6 | دنبالک 0

جمعه 27 آذر 1383

شرايط خريد لپ تاپ هاي اهدايي خاتمي!

خبر لپ تاپ هاي اهدايي رييس جمهور به روزنامه نگاران که حالا بعد از چند ماه ظاهرا تازه به جايي رسيده از چند نظر جالب توجه است.البته من تصور مي کنم اين لپ تاپ ها با آنچه انجمن صنفي در پي اعطاي آن بود متفاوت است ضمن اين که در متن خبر ايرنا اشاره شده که اين ها مربوط به استان هاست اما به هر حال در نتيجه گيري فرقي نمي کند.
در متن خبر آمده است کساني که بيشترين امتياز را از شرايط اعلام شده کسب کنند در اولويت قرار دارند اما شرايط چيست؟
1 - ارايه گواهى اشتغال در تحريريه روزنامه ها به مدت حداقل سه سال ( تقريبا بخش عمده روزنامه نگاراني که نشرياتشان در اين مدت يک يا چندبار تعطيل شده اند و به طور پيوسته سابقه سه سال کار در يک روزنامه را ندارند از دور خارج مي شوند).
2 - امضاى مديرمسوول همراه با مهر موسسه رسيده باشد،شرط نخست ثبت نام براى خريد رايانه دستى است ( باز هم کارفرمايان روزنامه نگاران وارد تصميم گيري مي شوند مديران مسئول حالا مي توانند هر کس را که بخواهند معرفي کنند)
3 - ارايه مدرک پرداخت حق بيمه به مدت سه سال متوالى( همان موضوع بند يک با تاکيد بيشتر ضمن اين که با اين بند عملا بخش عمده روزنامه نگاراني که هم اکنون در روزنامه ها بدون بيمه در حال کار کردن هستند نيز غربال مي شوند)
4 - گواهى پايان دوره آموزش روزنامه نگارى از مرکز مطالعات و
تحقيقات رسانه ها( چون وابسته به وزارت ارشاد است البته )
5 - عضويت در هيات علمى دانشگاهها( اين شاهکار است من نمي دانم کدام روزنامه نگار به معناي واقعي کلمه، عضو هيات علمي است و اساسا کسي که عضو هيات علمي است راچه نياز به لپ تاپ اهدايي - شرايطي وزارت ارشاد؟ و اصلا چرا روزنامه نگاري که عضو هيات علمي باشد بايد در اولويت قرار داشته باشد؟)
6- فعاليت درعرصه روزنامه نگارى دفاع مقدس باگواهي انجمن نويسندگان و روزنامه - نگاران دفاع مقدس ( گذاشتن اين بند البته با توجه به شرايط پيش آمده براي جشنواره تئاتر در خوزستان قابل درک است)
7- تاليف کتاب ياانجام پژوهش هاى مرتبط با روزنامه نگارى ( تاکيد دو قبضه روي همان اعضاي هيات علمي)
و چندين شرايط ديگر .
نکته : روزنامه نگاران روزنامه هايي مثل کيهان، همشهري، اطلاعات و ... از وزارت ارشاد کمال تشکر را دارند.
فقط جهت اطلاع مسئولان اين امر خطير بگويم که هر چيزي که در دست مي گيرند لزوما "دستي" هم نمي نامند معادل کلمه لپ تاپ ، رايانه قابل حمل
(portable computer) است نه رايانه دستي (hand held).

نويسنده: شهرام | 03:55 PM | نظرها 5 | دنبالک 0

پنجشنبه 7 آبان 1383

ایسنا چگونه بازی خورد؟

همانطور که می دانيد مصطفي محمدي رييس انجمن صنفي کارفرمايان اينترنتي توسط سه تن از اعضای هیات مدیره کنار گذاشته شد تا بار ديگر مشخص شود صنف آي اس پي داران نه تنها از کمترين هماهنگي صنفي و گروهي برخوردار نيستند

بلکه اختلافات درون آن به حدي ريشه دار است که حتي حاضرند دو ماه قبل از انتخابات با برکناري رييس خود عملا چالش دروني خود را به سطح رسانه ها و فضاي عام فناوري اطلاعات کشورکشاندند. براي آنکه بدانيم حداقل سه عضو هيات مديره براي چه محمدي را برکنار کردند مي توان به فاکس ارسالي به رسانه ها نگاهي انداخت جايي که در آن نوشته شده به خاطر مسايل اخير و اين مسايل اخير چيزي نيست جز پوشش خبري خبرگزاري ايسنا در مورد بسته شدن قرارداد شرکت کي تي کره با آسيا تک که مديرعاملي آن با مصطفي محمدي است.نگاهي به اخبار منتشر شده در اين باره نشان مي دهد که مسعود فاتح دوست و همکار ما در ايسنا سعي کرده با چند مصاحبه فضا را به گونه اي نشان دهد که اعضاي انجمن از انعقاد اين قرارداد با آسياتک ناراحت هستند البته خود مسعود در صحبت تلفني با من از وجود تخلفات محمدي نام برد که نه به من در آن مورد توضيح بيشتري داد و نه اخباري که در اين باره منتشر کرده حتي به يک مورد تخلف اشاره کرده است. شايد تنها ايرادي که توانست به مصطفي محمدي (و نه قرارداد )بگيرد اين بود که منتقد صاحب نام وزير چگونه با وزير به کره رفت موضوعي که از قضا خود من به آن انتقاد داشتم و در همان زمان عقد قرارداد در همين وبلاگ نوشتم که چگونه محمدي و معتمدي که سايه يکديگر را با تير مي زدند با هم سر يک قرارداد نشستند و امضا کردند . در حقيقت تلقي ما و هر ناظر عادي ديگري از بيرون مي توانست اين باشد که بين آن انتقاد ها و اين قرارداد نوعي رابطه وجود دارد.
در طي دو روز گذشته با تعدادي از اعضاي هيات مديره و عادي انجمن و همچنين با خود مصطفي محمدي مفصلا در اين مورد صحبت کردم و برآيند حرفها اين بود که حداقل همان سه عضو هيات مديره ( شيخ عطار، رياضيات و پارسا) به اين نتيجه گيري رسيده اند محمدي بايد آنها را در جريان مفاد اين قرارداد و يا شايد مناسبات ديگر قرار مي داده است. همچنين به اين نتيجه رسيدم که اعضا از عملکرد محمدي در چند ماهه اخير راضي نبوده اند و البته برخي دلايلي آوردند که خودشان بايد اعلام کنند نه من. بالاخره اين موضوع برايم روشن شد که خبرگزاري ايسنا ( برخلاف تصور مسعود) محمدي را برکنار نکرد بلکه نقش کاتاليزور را براي برکناري بازي کرد و به کمک فرد و يا افرادي در آمد که مي خواستند محمدي را کنار بگذارند ولي بهانه لازم را نداشتند.
توقع از خبرگزاري ايسنا که 4 شنبه هم به عنوان خبرگزاري برتر حوزه آي تي انتخاب شد بيش از اين است که در جريان يک اختلاف دروني انجمن صنفي آي اس پي ها بخواهد نقش اهرم را بازي کند من مطمئنم اگر مسعود مي دانست که او را جلو انداخته اند که با محمدي سرشاخ شود و در نهايت وانمود کنند محمدي در حال ايجاد نتش در انجمن است و صلاح نيست در اين موقعيت باشد، اصلا وارد اين بازي نمي شد. همچنين مطمئنم مسعود هيچ مدرکي مبني بر تخللف محمدي در عقد اين قرارداد ندارد وگرنه آن را منتشر مي کرد چه ديگر همه ما مي دانيم محمدي با نام انجمن به سراغ شرکت کره اي نرفت و خودش هم به من گفت که به درخواست کره اي ها وزراي ارتباطات دو کشور که در نمايشگاه حضور داشتند، معتمدي و وزير آي سي تي کره قرارداد را امضا کردند.
به نظرم دلايل ديگري هم براي کنار گذاشتن محمدي وجود داشت مثلا يکي از اعضاي هيآت مديره گفت که مرکز پژوهش هاي مجلس از امضاي قرارداد محمدي و کي تي آن هم در بحبوحه ماجراي اپراتور دوم ناراحت هستند ( موضع گيري آقاي محمدخاني دبيرسنديکاي مخابرات و از نزديکان مرکز پژوهش ها هم مويد اين نکته است) در حقيقت قرارداد در زماني بسته شد که مرکز پژوهش ها روي اپراتور دوم داشت کار مي کرد و از قضا ايسنا روي اپراتور دوم هم سياست هاي مرکز پژوهش هاي مجلس را که نگرش سياسي راست گرايانه شان بر کسي پوشيده نيست را ترجيح داد.
من از محمدي و مديريت او در انجمن دفاع نمي کنم اما چون مسعود ناراحت بود که چرا ما روي جرياني که راه انداخته بود کاري نکرده ايم اين را بهش گفتم که من تا از صحت چيزي مطمئن نشم روي آن مانور نمي کنم الان هم خوشحالم که بازيچه دست نشدم و بازي نخوردم، بيشترين مصاحبه را طي يکي دو سال گذشته ايسنا با محمدي انجام داده بود و حالا هم بيشترين مطلب را ايسنا عليه آن نوشت. ما رسانه ها به گستره اي که در آن کار مي کنيم و افرادي که در آن حضور دارند وابسته ايم بايد توجه کنيم چه کساني از روي دوش ما بالا مي روند و به چه جاهايي مي رسند.

نويسنده: شهرام | 06:43 PM

جمعه 1 آبان 1383

بازگشت سلطان آگهيان

روزنامه آسيا بعد از حدود 500 روز توقيف از فردا دوباره منتشر مي شود تا بار ديگر سلطان آگهي هاي مطبوعاتي به دنيايي که خود 500 روز قبل آن را ساخته بود پا بگذارد. در غياب سلطان رهروان و شاگردانش در روزنامه هاي اقتصادي کار او را به خوبي ادامه دادند و حالا آگهي به بخش جدايي ناپذير تحريريه هاي اقتصادي تبديل شده و روزنامه هاي اقتصادي نيزحالا به فکر جذب بازارياباني هستند که کمي از خبر هم سر در بياورند و در کنار آگهي يکي دو خبر هم کار کنند.
در گسترده سلطنت آگهيان، بازاريايان قبل از روزنامه نگاران کارت خبرنگاري دريافت مي کنند و فاکس ها نيز ابتدا به رويت بخش تبليغات مي رسد و تلفن ها را ابتدا آنها پاسخ مي گويند. مانيفست آگهيان اين است که روزنامه بنگاهي اقتصادي است که هدف اصلي آن دريافت آگهي با تمهيد انتشار روزنامه است. در قاموس آگهيان افراد نه از بابت تخصص و کارکردشان بلکه به اندازه درجه خم و راست شدن ارزيابي مي شوند و روزنامه نگاري تابلوي خوش خط و خالي است که روي ديوار مي چسبانند.
ميراث بزرگ آگهيان در سالهاي گذشته روزنامه هاي بي بنيه، دست به عصا و مقهوري بوده که شرکت هايي چون سامسونگ و ال جي مي توانند تيترهاي آنها را به هر گونه که بخواهند بچرخانند.
بدين شيوه روزنامه هاي متعددي طي ماههاي گذشته منتشر شده اند اما تيراژ همه آنها روي هم هيچ نيست و عملا خوانندگان چنداني ندارند چراکه شيوه تلفيق آگهي و محتوا شيوه اي نيست که خواننده را در دراز مدت بتواند جذب کند.
نميدانم شايد اشتباه مي کنم شايد خيلي آرمانگرا شده ام ولي به هر حال به نظرم رسيد علي رغم همه حرفهايي که اين روزها در مورد انتشار روزنامه آسيا و تغييرات گسترده فکري و محتوايي آن گفته مي شود سلطان نميتواند از حوزه سلطنت خود چندان بيرون بزند و بايد در همين فضايي تنفس کند که خود آن را غيرقابل تنفس کرده است.

نويسنده: شهرام | 06:49 PM

چهارشنبه 29 مهر 1383

جدي نمي گيرند چون جدي نشده ايم

بي بي سي خبر داده ميزان درج اگهي در بازي هاي کامپيوتري و ويدويي رو به افزايش است. قابل توجه شرکت هاي ايراني که هنوز رسانه هاي ديجيتالي را براي تبليغ و معرفي ( نه لزوما آگهي دادن ) جدي نگرفته اند. اين البته يک رابطه متقابل هم هست که رسانه هاي ديجيتالي ما هنوز جدي نشده اند.

نويسنده: شهرام | 06:50 PM

جمعه 24 مهر 1383

من در ادامه گفت!

گفت و گو درباره سبك هاي مختلف خبري اين روزها در ايسنا بالاگرفته اما خبري كه من امروز در اين خبرگزاري به آن برخوردم به نظرم در هيچكدام از سبك هاي خبري نمي گنجد:

محمد حسين حيدري“ خبرنگار سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار داشت: امروز سيم كارت صفر تلفن همراه، 900 هزار تومان و سيم‌كارت كار كرده با قيمت 880 هزار تومان، خريد و فروش شده است كه قيمت‌هاي مذكور ...

شايد اين سبك را بتوان "خبروارونه خودروايتگر" ناميد كه سوم شخص در گفت و گو با اول شخص به بيان خبر مي پردازد. احتمالا با همه گير شدن اين سبك به زودي با چنين جملاتي روبه رو خواهيم شد: من در گفت و گو با نشريه خود مي افزايم ، من خاطرنشان ساخت، مي بايستي اظهار داشته باشم، من در ادامه گفت ، خبرنگار ما تصريح مي كند و ...

دو ساعت بعد: بابا شوخي کردم، احتمالا به قول پرستو اشتباه تايپي بوده

نويسنده: شهرام | 06:53 PM

جمعه 3 مهر 1383

اپراتور سوم رسيد

همين الان از خانم Jeniffer Kabila يک ايميل دريافت کردم که مي گفت او و برادرش مي خواهند 9 ميليون دلار در کشور ما سرمايه گذاري کنند و جالب بود که گفته بود اولويت هم در بخش مخابرات است و از من خواسته بودن پول شان را ترنسفر کنم. من تصور مي کنم مي شود با اين پول اپراتور سوم را راه انداخت چون ما توانش را داريم. البته قبلش بايد قرارداد را ببرم مجلس . واي چقدر فردا کار دارم.

نويسنده: شهرام | 06:57 PM

پنجشنبه 12 شهریور 1383

تفکيک مخاطب اينترنت و تلويزيون

در جنگ رقابت ميان رسانه هاي سنتي مثل تلويزيون و اينترنت حالا اينترنت مي تواند عضلات پرورده اش را به رخ بکشد: در خبر نخست امروز نيويورک تايمز که درباره صحبت هاي جرج بوش در کنگره جمهوري خواهان است لينکي به متن کامل سخنراني هاي انجام شده در اين گنگره به صورت TEXT قرار دارد. متن به اضافه عکس و فيلم کامل اين مراسم را اضافه کنيد به تحليل نويسندگان رسانه تا برتري هاي اينترنت را دريابيد.
اينترنت حالا آنقدر قوي هست که بتواند به نوعي به تفکيک مخاطب بپردازد: مخاطبي که مي خواهد سريع تر و سرهم بندي شده تر ماجرا را دريابد به تلويزيون مراجعه مي کند و مخاطبي که مي خواهد دقيق تر و موشکافانه تر موضوع را بررسي کند به سراغ اينترنت مي آيد.

نويسنده: شهرام | 11:36 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 26 مرداد 1383

حرف و عمل

در اين سه مجلسي که طي چند سال اخير بر سر کار آمده اند مجلس پنجم از همه بيشتر حرف و عمل يکساني داشت. فضاي بسته فرهنگي و اقتصاد دولتي. مجلس ششم مي خواست حرف و عملش يکي باشد اما زورش نمي رسيد ولي اين يکي آخري نمي دانم چرا وقتي زورشان هم مي رسد حرفشان را با عملشان يکي نمي کنند. رييس کميته مخابرات در گفت و گو با ايسنا گفته که
بخش‌هاي زيادي در انحصار وزارت فناوري اطلاعات و شركت مخابرات ايران است و در همين روز خبر رسيده که مجلس اجازه واگذاري حمل و نقل و ارتباطات و فناوري اطلاعات به بخش خصوصي را نداد

نويسنده: شهرام | 09:23 AM | نظرها 2 | دنبالک 0

یکشنبه 25 مرداد 1383

تيتر امروز

دستگيري خاله شمسي و هشت زن و مرد فاسد - نداي ايران
تيتر به اندازه کافي جذاب هست نه؟ تاکيدات جنسي اين روزها نقل و نبات مجلات زرد است.

نويسنده: شهرام | 11:51 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

شنبه 24 مرداد 1383

اينترنت قاتل

تيتر يك روزنامه هموطن سلام: عشق خونين آرش و رامك با اينترنت شروع شد.!

از اين به بعد سعي مي كنم هر روز يك تيتر از نشريات زرد را در اينجا بياورم چون احساس مي كنم بعضي از اين تيترها حتا تكرارشان هم جالب و آموزنده است . در ماجراي آرش و رامك اينترنت به شكلي بستري براي آشنايي اين دو نفر معرفي مي شود:" ...مامک و آرش از طریق اینترنت با هم در تماس بودند..." و يا " ...اما او خودش مرتب به من ایمیل می‏زد باهم و چت می‏کردیم ... " اما نه اختلاف و نه ديگر مسايل پيش آمده بين قاتل و مقتول ربطي به اينترنت ندارد. يعني حتي در خبر مثلا به اين موضوع اشاره مي شد كه آرش به دليل استفاده نامناسب از اينترنت (دليل غيرمستقيم) رامك را كشته است باز مي توانستيم ارتباط اينترنت را با آن درك كنيم. براي همين نقش معمول اينترنت در اينجا مثل نقش هر ابزار اطلاع رساني ديگر است كه به صرف كشته شدن نمي توان آن را به اينترنت چسباند. انگار كه مثلا بگوييم: "قاتل قبل از وقوع جنايت با تلفن همراه به مقتول زنگ زده بود !" يا " زني كه ديشب به قتل رسيد در حال تماشاي تلويزيون بود. "
البته اگر شما بدانيد روزنامه سلام هموطن با همان سرمايه صدا و سيما منتشر مي شود كه در 24 ساعت شبانه روز يك برنامه براي نحوه استفاده از اينترنت ندارد چندان تعجب نمي كنيد. من البته فكر ميكنم عداوت صدا و سيما با اينترنت را بايد در جاهاي ديگري جست و جو كرد و از قضا چندان هم اتفاقي نيست كه مثلا امروز در اخبار اين خبر را شنيدم: " متخصصان هشدار مي دهند به هر ميزان بر زمان آنلاين بودن كاربران اضافه مي شود احتمال هك شدن آن ها توسط هكرها نيز افزايش مي يابد...."
اين هم درست مثل اين است كه بگوييم : كارشناسان معتقدند هر قدر عابران پياده در شهر بيشتر گردش كنند احتمال دزديده شدن پولهايشان بيشتر است .

نويسنده: شهرام | 11:43 PM | نظرها 4 | دنبالک 0

پنجشنبه 22 مرداد 1383

جشنواره مطبوعات : افتخار فرو ريخته

من اعتقاد دارم ديگر جشنواره مطبوعات محل مناسبي براي ارزيابي مطبوعات ما نيست.چند سالي هست که بسياري از روزنامه نگاران قديمي ديگر جشنواره مطبوعات را محل داوري مناسبي براي آثار خود نمي دانند. نخست آنکه اين جشنواره همچنان دولتي است و نمي توان از آن انتظار داوري مستقل آثار را داشت و علي رغم تمام تلاشي که مسئولان وزارت ارشاد براي مستقل نشان دادن آن مي کنند همچنان دبيرخانه جشنواره در يکي از ساختمان هاي معاونت مطبوعاتي قرار دارد.

نکته بعد که مهمتر از دليل قبلي است موضوع داوري ها و انتخاب داوران است. متاسفانه مسئولان جشنواره و وزارت ارشاد چشم شان را بر اين موضوع بسته اند که داوران نبايد در جشنواره شرکت کنند و گرنه آخر آن جايزه اي که مي گيرند مشخص است که از کجا آب مي خورد! من در ميان داوران امسال و سال قبل نامهايي را ديدم که کل عمر روزنامه نگاري شان به سه چهارسال نمي رسيد و بعضي هايشان را که مي شناسم علي رغم داشتن سواد خوب و نثر متناسب از نوشتن خبر ، گزارش خبري و حتي يک مصاحبه عاجزند. آخر هر کس که اسمش در روزنامه چاپ شد که روزنامه نگار نيست.

موضوع ديگر در ناداوري هايي است که در جشنواره مطبوعات انجام مي گيرد موضوع رسيدگي به آثار است که در اين ميان نام مطبوعه بر خود آثار مقدم قرار مي گيرد چنين است که بهترين مطلب شما در مثلا يک روزنامه نه چندان مطرح مورد توجه قرار نمي گيرد اما مطلبي به مراتب ضعيف تر در يک روزنامه پرسرو صدا و شناخته شده تر رتبه بالايي کسب مي کند.

با چنين حقيقتي بدون آنکه بخواهم ارزش کار دوستانم را که در جشنواره امسال به دريافت قلم بلورين( که به زودي متوجه مي شوند به هيچ کار نمي آيد) نايل آمده اند را زير پابگذارم بايد بگويم جشنواره مطبوعات چيزي در حد و اندازه جشنواره هاي مطبوعاتي شده که وزارت خانه ها و نهادهاي مختلف در طول سال برگزار مي کنند و به مطالب مورد علاقه شان در بخش هاي مختلف جايزه مي دهند. چيزي مثلا جشنواره نفت و يا امثال آن .

يکي از دوستان مي گفت وقتي متوجه شدم آثارم را اشتباهي به جشنواره فرستادم با آنها تماس گرفتم تا بتوانم رشته ام را تغيير دهم اما علي رغم اصرارم مبني بر انجام اشتباه کسي حاضر به اين تغيير نشد در آخر وقتي جايزه جشنواره را به من دادند فهميدم رشته شرکت کننده مشکل نداشته اين خود جشنواره است که در مسيرنادرست قرار دارد.

نويسنده: شهرام | 12:10 AM | نظرها 7 | دنبالک 0

شنبه 10 مرداد 1383

و پرده فروافتاد

رک گويي دبيرسنديکاي مخابرات بي نظير است ، حالا که قرارداد با کنسرسيوم ايران سل امضا نشده پيشنهاد ايشان کنسرسيوم پرمند است. خوشبختانه خطر رژيم غاصب و مشکلات امنيتي ديگر رفع شده و حالا بايد دل نيروهاي انقلاب ( به تعبير خود او ) را شاد کرد و بهترين هديه امضاي قرارداد با آنهاست.
راستش را بخواهيد از اولش هم مي دانستم پشت همه اين مصاحبه ها و جارو جنجال ها منافع اقتصادي يک کنسرسيوم ديگر خوابيده است.

نويسنده: شهرام | 07:32 PM | نظرها 7 | دنبالک 0

چهارشنبه 7 مرداد 1383

حرف ديروز امروز تکذيب شد

ديروز وزارت ارتباطات خواستار تعقيب قضايي گوينده اين مطلب شد که" ترک سل وابسته به اسراييل است" آقاي محمدخاني دبيرسنديکاي صنعت مخابرات که گوينده اين مطلب عنوان شده بود امروز صحبت هاي خود در اين زمينه را تکذيب کرد و گفت اين موضوع را يک خبرنگار در جريان ميزگرد درخبرگزاري فارس مطرح کرد و من نگفتم. آقاي محمدخاني احتمالا يادش نبوده که در مصاحبه با ايسنا هم همين حرف را زده است.

نويسنده: شهرام | 04:43 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

دوشنبه 5 مرداد 1383

اعتراف به ناتواني مرگ نيست

خبرگزاري فارس با گرفتن درس تاريخي ازواقعه فرودگاه امام مي خواهد موضوع اپراتور دوم تلفن همراه را هم به سرنوشت مشابهي دچار کند. مي دانم مشکل نه از بابت امنيتي و حتي يهودي بودن احتمالي سهامداران يهودی و حتي حمايت از سرمايه گذاران داخلي که از همان مشکلات مشابهي است که با کمي رايزني!( مثلا از همان نوع مشکلات امنيتي که مخابرات در مورد مشکلات ترمينشن و اورجينشن به کار مي بردو آخر سر خودش آيين نامه آن را نوشت!) قابل حل است.

اما سياست اين که مي توان جهان را براي خود و بدون نياز به جهانيان ساخت سالهاست در جهان منسوخ شده است، اگر ايران يا شرکت هاي ايراني مي توانستند شبکه تلفن همراه خوبي در کشور طراحي و اجرا کنند قطعا تا به حال کرده بودند و اگر شرکتي مي توانست کاري را که اپراتور دوم مطابق برنامه سوم توسعه بايد انجام دهد را ، سروشکل دهد قطعا از ابتدا اين کار را کرده بود. وزنه اي که اپراتور دوم ( حالا ترک سل يا هر شرکت ديگر) بايد در طول يک سال يکضرب بزند را مخابرات ما در طول سالها و به لطف ميليون ها دلار کمک و انحصار و رانت نتوانسته بزند. بسياري از کشورهاي در حال توسعه جلوتر از ما اين راه را رفته اند حالا ترک سل يا اپراتور ديگر فرقي نمي کند مهم اين است که ما بايد قبول کنيم توانايي بعضی کارها را نداريم و حداقل از مشاور خارجي، مديريت و سرمايه گذار خارجي بايد استفاده کنيم. اين نه وطن فروشي است و نه هيچ خيانت ديگر.

خبرگزاري فارس آنقدر از ماجراي اپراتور دوم پرت است که ديروز در مصاحبه با الياس نادران ( نماينده وابسته به آبادگران در مجلس) پرسيده بود که نظرش در مورد قرارداد ترک سل چيست و اين نماينده مطلع هم گفته بود که به خاطر ترک سل وزير راه را استيضاح مي کنيم! و کسي نبود بپرسد آخر وزيرراه چه ربطي به مخابرات دارد که البته ظاهرا يک نفر پيدا شد که اين را بگويد تا امروز آن قسمت ترک سل را از مصاحبه نماينده مجلس حذف کنند.

نويسنده: شهرام | 04:25 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

تبريک به مسعود فاتح و يک انتقاد

با خبر شدم که مسعود فاتح دبير سرويس جامعه اطلاعاتي ايسنا مسئوليت بخش خبر هفته نام عصر ارتباط را پذيرفته است ضمن تبريک به مسعود به نظرم بعد از رفتن ايمان بيک و علي شميراني سردبير و دبيرتحريريه سابق و ديگر اعضاي تحريريه اين هفته نامه کيفيت آن تقريبا افت کرده بود که اميدوارم حضور مسعود فاتح به ارتقاي اين تنها هفته نامه ي آي سي تي در کشور و بازگشت به روزهاي خوب گذشته کمک کند.راستي مسعود جان يک انتقاد هم دارم ما همه از سياست هاي مخابراتي کشور به راحتي انتقاد کرده ايم و حتي تا مرز شکايت هم پيش رفته ايم اما همه ما که از نگاه تخصصي به موضوع نگاه مي کنيم خوب مي دانيم که موضوع اپراتور دوم تلفن همراه چقدر براي بخش ارتباطي کشور حياتي است، من از خبرگزاري نورسيده فارس انتظار ندارم که در دقيقه 90 بخواهد کل ماجراي اپراتور دوم را درست مثل فرودگاه امام روي هوا بفرستد اما از خبرگزاري ايسنا هم انتظار ندارم اينچنين روي سياستي که فارسي ها به کاربرده اند بازي بخورد و دنبال آنها راه بيفتد.

نويسنده: شهرام | 01:45 AM | نظرها 6 | دنبالک 0

چهارشنبه 3 تیر 1383

افسوس براي عصر ارتباط ، اندوه بر اين روزنامه نگاري

يک هفته بعد از پايان ماجراي بچه هاي تحريريه عصر ارتباط با مديريت اين مجله حالا کمي راحت تر مي توان از آن موضوع حرف زد. هيج کس شکي ندارد که بخش عمده موفقيت عصر ارتباط طي يک سال و اندي قبل حاصل کار تحريريه خوب اين نشريه بود و همه هم مي دانند که يک تحريريه خوب بدون حمايت و پشتيباني بخش هاي اجرايي قادر به کار نيست.

گاهي وقت ها فکر مي کنم اگر نتوان بين ايمان بيک و علي شميراني به عنوان روزنامه نگار و مهدي بيگلري به عنوان يک کارفرماي مطبوعاتي که ناآشنا به روزنامه نگاري هم نيست ارتباط برقرار کرد و اين ارتباط را براي مدت يک سال ، دو سال ، پنج سال درست و سالم نگاه داشت پ اساسا مي توان يک کار خوب در اين عرصه ارايه داد يا نه؟

کار مطبوعاتي يک کار متوالي است ، نشريات خوب به خاطر يک شماره و اتفاق نشريه نشده اند و موفقيت آن ها حاصل سالها کار آنهاست. به نظرمن و خيلي هاي ديگر استارت خوب عصر ارتباط ضامن شناخت بعدي و گسترده آنها بود و ادامه نسبتا خوب آن باعث شد که اين نشريه در غياب يک نشريه خبري - نه فرسوده و از کار افتاده مثل ماهنامه هاي کامپيوتري و نه خيلي سطحي و دستمالي شده مثل بعضي روزنامه ها - کار خود را روي ميز افراد صاحب اعتبار در اين عرصه ببينند.

اما همچنان که در مراسم يکسالگي اين نشريه هم گفتم نشريه موفق لزوما نشريه اي نيست که همه صفحاتش تبليغات باشد( و البته تبليغ براي ادامه کار يک نشريه بي تعارف ضروري است)
عصر ارتباط اين اواخر به سمتي مي رفت که انگار فقط نيم تاي پايين صفحات برايش مهم بودند و متاسفانه اين شيوه برخلاف تصور کساني که در عرصه تبليغات کامپيوتري کار مي کنند اصلاتاثير مناسبي روي خواننده ندارد. اين کار نامناسبي است که نشريه علم الکترونيک و کامپيوتر و نوه نوچه هايش راه انداختند و همين الان هم که شما صفحات آن با باز مي کنيد هفتاد درصد صفحات آگهي است و واقعا در ازاي اين مقدار آگهي و درآمد بايد مجله با قيمتي بسيار پايين به دشت مشتريان بدهد که اين گونه نيست ، تازه داخل آن راکه باز مي کنيد باز همون مطالب تکراري رجيستري و ويندوز و ... است و اگر تاريخ را از صفحه اول اين نشريه حذف کنيد اساسا مطالبي را نمي يابيد که نمايانگر تاريخي باشد. چنين مجله اي در غياب يک سيستم تبليغاتي مناسب در عرصه کامپيوتر کشور و به لطف متاخربودن آگهي خوب مي گيرد و نوش جانشان باد و زيادتر و بيشتر باد ( جالب است که به اين آگهي هم بسنده نمي کنند و کارت اينترنت هم مي فروشند و ...) اما در عوض به عرصه تخصصي آي تي ايران هيچ کمکي نمي کند.
اگر کسي دوست دارد فقط از نشريه اش پول دربياورد خوب اين راه را ادامه دهد اما من مي گويم اگر مي خواهيد فقط به پول فکر کنيد برويد يک جاي بهتر سرمايه گذاري کنيد نه مطبوعات. وضعيت روزنامه نگاري ما از دست ويزيتورهاي آگهي بگير مطبوعاتي به جايي رسيده که شما جرات نداريد به مدير يک شرکت زنگ بزنيد و خودتان را خبرنگار معرفي کنيد.منشي شان با آن ناز و ادا در صدا - که گويي جزو شرایط استخدام است - مي گويد که ببخشيدگفته اند به همه خبرنگاران بگويم که ما فعلا قصد آگهي دادن نداريم!. من البته بعدا در مطلبي خواهم نوشت که آگهي هاي مطبوعاتي ما نه تنها باعث رشد مطبوعات نشده اند بلکه مطبوعات ما را از داخل فاسد کرده اند و واقعا هم از نظر مالي و هم ازنظر کيفي رو به زوال مي برند.شما که غريبه نيستيد حتي تيترهاي يک بسياري از روزنامه ها و مجلات به راحتي قابل خريدو فروش است و قبح اين موضوع کاملا شکسته شده است .

عصر ارتباط اما از اين جهت براي ما نمونه بود که کساني را با خود داشت که در موج جديد آي تي نويسي حضور موثر داشتند. اين موج جديد معتقد به حضور و تاثير آي تي در زندگي روزمره داخل کشور و در کارکردها و خدمات رساني هاي دولتي بود. به همين دليل همزمان با رشد آي تي در بخش هاي مختلف دولتي و خصوصي آي تي نويس ها که عمدتا در روزنامه ها و سايت هاي اينترنتي مشغول به کار بودند هم اين موضوعات را به صحنه مطبوعاتي کشاندند و واقعا به مطبوعات اين عرصه جاني بخشيدند و حالا شما شاهد هستيد که کمتر روزنامه و نشريه اي است که صفحه اينترنت نداشته باشد و کمتر روزنامه نگاري است که آقاي جهانگرد و مصطفي محمدي و طرح تکفا و انجمن صنفي آي اس پي ها را نشناسد.حالا مدير شرکت ديتاي مخابرات وقتي جلوي جمعي ازخبرنگاران مي نشيندميداند که نمي تواند با چند کلمه فني وافاضاتي درباب توسعه و افزايش وپيشرفت سرو ته مصاحبه را هم بياورد. حالا خبرنگار گروه اقتصادي فلان روزنامه بزرگ کشور هم مي داند که مخابرات در جريان تلفن هاي اينترنتي چه کرده و چرا کرده است و اين بدون ترديد حاصل کار روزنامه نگاران آي تي بوده است.

عصر ارتباط يک نمونه موفق در عرصه آي تي نويسي و گروه روزنامه نگاراني بود که به اين عرصه پا گذاشته بودند ، پيگيري خوب و البته با احتياط موضوعات آن را به عنوان يک منبع موثق در اين عرصه تبديل کرده بود و به نظرمن تلاش هاي بچه هاي آن به عنوان يک تجربه خوب در اين عرصه باقي خواهد ماند و واقعا حيف شد و فکر مي کنم زمان زيادي خواهد برد که باز به چنان جايگاهي نزديک شود و آنچنانکه به آقاي بيگلري در تماس تلفني هم يادآوري کردم کار کردن با تحريريه مرعوب هيچ افتخار و کيفيتي را به همراه نخواهد داشت.
مديريت مطبوعاتي يک مديريت بسيار حساس است، در شرايطي که تعداد نشريات و روزنامه ها بسيار افزايش يافته و فضاي کار بسيار بيشتر شده براي کساني چون بيک و شميراني و حتي ديگرهمکارانشان در تحربريه که استعفا داده اند کار سختي نخواهد بود که بلافاصله مشغول به کار شوند اما براي عصر ارتباط فعلي کار سختي خواهد بود که به فرم قبلي خود بازگردد وگرنه انتشار صفحات با هر کيفيتي که کاري ندارد.

راستش را بخواهيد خسته شده ام از اين آمدن و رفتن هاي جمعي که سالهاست دارد در مطبوعات اتفاق مي افتد. آخر همين است که وقتي جلوي روزنامه فروشي مي رسيد با يک مشت روزنامه رنگ و رو فته بي حال روبه رو هستيد نه روزنامه نگار رغبت کار کردن دارد و نه کارفرمايان از نتيجه کار راضي و نه اصلا مردم آن را جدي مي گيرند( تيراژ هاي چند هزار تايي و نه حتي صدهزارتايي يک فاجعه براي اين کشور چند ده ميليوني است) و آن وقت مقايسه کنيد با همين کشور همسايه ترکيه که هيچي هم که از روزنامه هايشان نفهميد ، حس مي کنيد که چقدر مطبوعات زنده و پويايي دارند.

به هر حال به ايمان و علي و ديگر بچه هاي عصر ارتباط خسته نباشيد مي گويم معمولا در ايران همين گونه است پاسخ کار خوب شما را چنان مي دهند که تا عمر داريد پشت دستتان را داغ کنيد کار خوبي ارايه ندهيد تا ديگران از شانه هاي شما خودشان را بالا نکشند.

نويسنده: شهرام | 06:20 AM | نظرها 4 | دنبالک 0


 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/communication/index.php on line 3212

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/communication/index.php on line 3212