سياست

سه شنبه 12 تیر 1386

چاوز و صدام

همزمان با سفر تاریخی هوگو چاوز رییس جمهورونزوئلا به تهران، سایت فیلتر شده بازتاب عکس هایی از سفر تاریخی هوگو چاوز به عراق و دیدار صمیمانه وی با صدام حسین را منتشر کرده است. ازنیک آهنگ کوثر کارشناس ارشد تغییر عکس های روسای جمهور معزول تقاضا می کنیم با بررسی کارشناسی صحت و سقم و جعلی یا غیر جعلی بودن این عکس ها را به همه ما ثابت نمایند.

نويسنده: شهرام | 04:52 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

چهارشنبه 19 مهر 1385

قدرت طلبی در فناوری اطلاعات

اخیرا در این لینک که البته نقل از ایسنا هست، خوندم که پاکستان هم خلاصه آستین بالا زده و گفته ما قدرت یک منطقه برای IT می شویم..فعلا در همین چهار وجب ضلع جنوبی و جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا چند تا کشور مدعی داریم...بگذارید نام ببرم. یکیش که خود ما ایران هستیم...که خوب قراره تا 10 20 سال دیگه، بهترین باشیم در این منطقه...بعدش هند هستش..که خوب اونها خداییش رفتن بالا...یکیش امارات هستش..که خوب کوچولو هستن و زود می رن بالا..یکیش مصر هستش..که خیلی شبیه ما هستن..معلوم نیست بالاخره ما جلو میفتیم یا اونها..یکی هم الان پاکستان شده ..که اونم فعلا زیاد نمی دونم اوضاع داخلیش چیه..در مورد بحرین و عربستان صعودی هم که حرف زیاد هستش..یعنی اونها هم دارن از داخل چاه نفت، پول تزریق می کنند در IT....خوب با این تفاسیر، رقابت داره سنگین می شه.. باید بجنبیم تا هنوز عراق و تاجیکستان ما را دور نزدن، یک کاری کرده باشیم..

نويسنده: علیرضا کاشیان | 11:26 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

چهارشنبه 29 شهریور 1385

تد ترنر و ایران

تد تر نر، میلیاردر معروف، اخیرا در یک نشست مطبوعاتی، نظرات جالبی رو در مورد ایران گفته ..شاید رسانه های ایران پوشش نداده باشند..ولی جالب است بدانید که تد ترنر از موافقین ایران هسته ای است.. جنگ عراق را جنگی تاریخی دانسته که مشابه Pear Harbor یا حمله آلمان به روسیه، در تاریخ خواهد ماند..ایشان معقتد است وقتی اسرائیل بیش از 100 کلاهک هسته ای دارد و یا امریکا 28000 کلاهک دارد، چرا ایران نباید 10 کلاهک هسته ای داشته باشد ولی پاکستان، هند و روسیه نیز دارند...حتی معتقد است که مردها مدیریت جهانی را کثیف کرده اند و دیگر باید فرصت را به زنها داد تا بتوانیم این جهان را از این همه اغتشاش نجات دهیم..تد تر نر، علاوه بر کمکهای میلیون دلاری به سازمان ملل در سالهای گذشته، جزو مووسین CNN نیز بوده و جزو 50 مرد ثروتمند جهان است...
این تد ترنر چه می کنه.... فکر کنم مثل ضربه سر زیدان، ترنر نیز کم کم محبوب ایرانیها شود...

نويسنده: علیرضا کاشیان | 11:42 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

شنبه 14 مرداد 1385

شرق و سیلی کیهان!

شرق این روزها هیچ چیزش به هیچ چیزش نمی‌آید. امروز سرمقاله‌اش را به مرگ اکبر محمدی اختصاص داده و تیتر اولش را «حمایت اعراب از حزب الله لبنان» انتخاب کرده. این ریاکاری محض است، حاصل اضطراب و ترس پس از سیلی کیهان است ... ( شرق و سیلی کیهان! )

نويسنده: شهرام | 12:05 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

پنجشنبه 5 مرداد 1385

Iran is winning

itoonet.JPG
صفحه نخست Slate

نويسنده: شهرام | 11:47 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

دوشنبه 25 اردیبهشت 1385

طرح جلد مجله اکونومیست

چند روز پیش، در حین گشت و گذار در یک کتابفروشی کوچک، توجهم به پوستری روی دیوار جلب شد. عکس روی جلد هفته نامه اکونومیست، چیزی نبود بجز چهره رئیس جمهوری کشورمان آقای احمدی نژاد. قسمتهایی از تحلیل اقتصادی اکونومیست در مورد فعالیتهای هسته ایران، بازار نفت و بحران فعلی گرانی سوخت در آمریکای شمالی را خواندم. ولی نکته ای که بیشتر برایم جالب بود، تصویر انتخابی اکونومیست برای جلد نشریه بود. اشاره انگشت آقای احمدی نژاد به مخاطب با چهره ای مصمم و استارت یک موشک در پشت صحنه، فضای تلقینی خاصی دارد. اينطور نیست؟
Dr Ahmadi Nejad On Economist Cover - May 2006

نويسنده: علیرضا کاشیان | 01:54 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

شنبه 12 فروردین 1385

به نظر شما همه اون خارجی هایی که در این چند ماهه در ادامه تبلیغات یک طرفه و جهت دار رسانه های بین المللی ، امروز خبر آزمایش موفقیت آمیز موشک ایرانی رادارگریزی که قابلیت حمل چند کلاهک! را دارد و در مانوری به نام پیامبر اعظم ( ص ) شلیک می شود چه فکر می کنند؟
و به نظر شما رسانه های دانمارکی نمی توانند توجیهی پیدا کنند که ایها الناس ببینید این ها در ام القرای اسلام به نام پیامبر اسلام موشک و کلاهک تست می کنند؟

نويسنده: محمد میثاقی | 11:01 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 11 بهمن 1384

امید بیهوده

بله همانطور که به خوبی پیش بینی می شد روسیه و چین هم به ایران وفادار نماندند و دیشب در نشست لندن تصمیم گرفتند که پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع شود. در واقع وقتی در این مرحله که ایران به طور ضمنی حتی پیشنهاد هسته ای روسیه را پذیرفته آنها چنین تصمیمی می گیرند نشان میدهد که امید بستن به وتوی یکی از آنها در جلسه اصلی شورای امنیت که ظاهرا در اواسط ماه مارس برگزار می شود، کار بیهوده ای خواهد بود.

نويسنده: شهرام | 01:08 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 18 مهر 1384

برکت و رحمت

نه طرح جامع، نه عریض کردن خیابان ها و نه زوج وفرد کردن خودرو ها ،بلکه دو سه سریال آبکی آق قندی ( پولدار بدبخت معتاد) و هاشم آقا به اضافه حلیم های سنگین و پرملات تهیه شده با روغن کرمانشاهی دوای درد بی درمان ترافیک تهران بود. بعد از افطار عجب بهشتی شده تهران ، امروز مسیر یک ساعت و نیمه تا خانه بیست دقیقه ای طی شد. طاعاتتان قبول حق انشاالله .

نويسنده: شهرام | 09:04 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 4 شهریور 1384

شان پن تقديم مي کند

گزارش شان پن از انتخابات ايران را شايد بتوان پيش از خواندن آن مهمترين گزارش از انتخابات اخير کشورمان دانست، گزارشي که بسياري مدت هاست انتظارش را مي کشند اين بيش از همه به شهرت - و البته رفتار ويژه و خبرساز او در طي اقامت - اين هنرپيشه برمي گردد و کنج کاوي در نوع نگاهش به فضايي است که هر روزه در مقابل ماست. فکر نمي کنم اظهار نظر پيش از خواندن تمام گزارش درباره آن چندان جالب باشد اما اين که وبلاگها توانسته اند زودتر و کامل تر از ساير رسانه ها اين گزارش ها را ترجمه و منتشر کنند بسيار جالب است.

گزارش نخست متن اصلي - ترجمه
گزارش دوم متن اصلي - ترجمه
گزارش سوم متن اصلي - ترجمه
گزارش چهارم متن اصلي - ترجمه
گزارش پنجم متن اصلي - ترجمه

نويسنده: شهرام | 05:50 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

یکشنبه 9 مرداد 1384

و خاتمي از پله قدرت پايين آمد


after khatami press confrence
Originally uploaded by best4you.
امروز خاتمي در مراسمي باعنوان سلام خاتمي با رياست جمهوري خداحافظي کرد، براي من او با هشت سال قبل هنگامي که نخستين بار او را در شبي شمع باران در امامزاده صالح چندان تفاوتي نکرد جز آنکه آدم مي تواند از محافظه کاري و کندي او به شدت حرص اش بگيرد اما به هر حال قبولش داشته باشد.امشب او همچنان گذشته زماني که احساساتي شد راحت تر حرف زد و شايد تندتر. در مراسم کاملا خسته کننده و پس از چندين سخنران حراف - که با بي دقتي فراوان براي چنين مراسمي انتخاب شده بودند - خاتمي حدود دو ساعت يکسر و در ميان تشويق حضار سخنراني کرد، از آغاجري و گنجي ( هر چند زير لب و غرغرکنان) و ... گفت. فکر مي کنم مهم ترين ويژگي خاتمي اين بود که همچنان محبوب از پله هاي رياست جمهوري پايين آمد.

نويسنده: شهرام | 11:10 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

جمعه 3 تیر 1384

کیارستمی ، تورا بيشتر دوست دارم

نامه کیارستمی به احمدی نژاد که در سایت بازتاب منتشر شده است حاوی مطالب ارزشمندی است. حرفها و دلایل وی جای تامل بسیار دارد.

دوست عزيز، به‌سادگی بگويم ما نمی‌توانيم خود را در سال ۵۷ متوقف کنيم. ديگر آن آن باورها از زندگی واقعی رخت بربسته است و در معادلات سخت کنونی، ما تنها تصميم‌گيرندگان بازی کنونی نيستيم. تو درست‌تر از آن و اصولگراتر از آن هستی که بتوانی در بازی پيچيده‌ی سياستگزاران آلوده به قدرت بازی کنی، پس به قول مدرس " اکنون کسی لازم است که قاعده‌های بازی اين جهان را آموخته باشد."

ادامه در سایت بازتاب

نويسنده: | 10:26 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

پنجشنبه 2 تیر 1384

خطر جدي راي كم

يك كارشناس تحليل آمار، در گفت‌وگو با «بازتاب» : بر پايه نظرسنجي‌هاي انجام‌‌گرفته، در صورتي كه مشاركت عمومي در انتخابات حدود بيست ميليون نفر باشد، شانس احمدي‌نژاد براي پيروزي بيشتر از هاشمي رفسنجاني است و در صورتي كه بيش از 24 ميليون نفر در انتخابات شركت كنند، شانس پيروزي هاشمي رفسنجاني، بيش از احمدي‌نژاد خواهد بود.

در چنين شرايطي صحبت هاي خانم شيرين عبادي در راي ندادن دور دوم انتخابات و اعلام آن به صورت عمومي ( در جهت جلب حمايت ديگران براي تحريم) در واقع تبليغ براي چه كسي است؟ با چنين روشنفكراني
چالش توسعه نيافته گي فكري بخش عمده مردم كشور ما خيلي عجيب است؟

نويسنده: شهرام | 09:21 PM | نظرها 2 | دنبالک 0

چهارشنبه 1 تیر 1384

حاشيه هاي آخرين شب آخر تبليغات

وقتي امروز روي شعار تبليغاتي که طرفداران احمدي نژاد در شهر پخش مي کردن خواندم که :" هر کس با هر مدل مو و لباس مورد تاييد آقاي احمدي نژاد هستند" به اين نتيجه رسيدم که اصولگراترين نامزد اصولگرايان نيز نتوانسته يکي از مهمترين شعارهايي را که همه هفت کانديداي ديگر بارها در اين انتخابات تکرار کردند( آزادي روابط و پوشش جوانان) را تکرار نکند و در اين زمينه بيش از اين سکوت کند. افسوس که فرصت احمدي نژاد براي جبران اين غفران چندان کافي نبود وگرنه به جز گل دادن بسيجي ها با احترام و لبخند به دخترها و پسرها صحنه هاي بديع تري را نيز مي ديديم.

***
آقاي دکتر در حالي که داشت دو آمپول پني سيلين را داخل سوزن تست مي کرد گفت: وقتي رييس جمهور از قبل مشخص شده چرا من بايد برم راي بدم؟
- اگر مشخص شده بود چرا به دور دوم کشيد و دردسر و ...؟
- من بين اين دو نفر هيچ تفاوتي نمي بينيم حتي دور اول هم هم راي ندادم
- ببين دکتر ... آاااااخ...

***
براي دومين هفته متوالي ديدن عده اي که وسط ميدان جمع شده اند و با حرارت مشغول بحث هاي سياسي هستند براي بسياري از رهگذران تازه و عجيب است ولي عجيب نيست که در نخستين واکنش معمولا کل آن به مضحکه گرفتن باشد. براي مردمي که پيش از اين جز براي جنگ و دعواي خياباني بر سر ناموس و تصادف ماشين و يا شيرين کاري و دوره گردي و زنجيرپاره کني و... دور هم جمع نشده اند بحث کردن و جمع شدن و حرف زدن (آن هم با حرارتي که ياداور سالهاي اول انقلاب است) در مورد موضوعي مثل سياست که برونگرايي مشخصي در لحظه ندارد کار بيهوده اي به نظر مي رسد. اما از نگاهي ديگر فضاي جديدي هم هست، فضايي براي حرف زدن ( و تند هم حرف زدن و حتي شعار دادن) ولي نه يقه گرفتن و تحميل کردن.(نميدانم چرا امروز ياد يونان باستان افتادم).
نکته مهم در اينجا اين است که اين کار نبايد توسط هر کوتوله اي انجام شود چون باعث مي شود اصلا کل بحث از سوي بسياري از مردم طرد و بي نتيجه شود.

***
به نظر مي رسد طرفدارن هاشمي نسبت به هفته قبل کمتر کار مي کنند اما شکل تبليغات تغيير کرده، ضبط ها خاموش شده،از دخترهايي که برچسب هاشمي را روي بدن شان مي چسباندند خبري نيست و شعار هاشمي 2005 به نظر کهنه مي آيد. از آنجا که پيش بيني مي شود راي هاي "نه" در اين دور نقش اصلي را بازي مي کنند، با توجه به راي پايين هاشمي در تهران در دور نخست به نظر مي رسد طرفدارن هاشمي هم روي اين "نه" دهندگان زياد حساب باز کرده اند.

***
حدس نمي زنم روز جمعه با يک حماسه از نوع دوم خرداد( اختلاف آراي فراوان) روبه رو شويم، بسياري از افراد به دلايل مختلف حاضر نيستند به هاشمي راي بدهند و شعارهاي فقر و مردم احمدي نژاد هم تاثير خود را روي قشرهاي پايين دست جامعه گذاشته است. مصاحبه هايي که طرفداران احمدي نژاد در مجلس در مورد مسايل فرهنگي و جداسازي زنان و مردان انجام دادند به نظرم از ميليون شب نامه هم تاثير بدتري روي اذهان گذاشت که به سادگي قابل جبران نيست، همان سادگي هاي درون مردم که احمدي نژاد به خوبي از آنها بهره گرفت تا به اينجا برسد به سادگي مخالفان فراواني را براي او ايجاد کرده ، بعضي مواقع سکوت بهترين تبليغ است، در مورد هاشمي هم اين موضوع صدق مي کند.

نويسنده: شهرام | 11:21 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

شنبه 28 خرداد 1384

پيام 27 خرداد


امشب شب جشن و شادي در اردوي آبادگران و بخشي از اصولگرايان است، به واقع شيريني اين پيروزي دور از انتظار( شايد براي ما البته) پس از دو شکست متوالي در انتخابات رياست جمهوري و چند پيروزي انتخاباتي ( شوراي شهر و مجلس) حالا با (نيم)گام سوم دو چندان شده است. اين پيروزي البته به هيچ وجه با نتيجه مطلوبي به دست نيامده( احمدي نژاد با حمايت تنها 5 ميليون حالا شانس 50 درصدي و حتي بيشتر براي پيروزي دارد) و حتي اگر هفته آينده اين موقع در انديشه تعيين مسير قطار آبادگران به سمت کاخ رياست جمهوري هم باشد او نخستين رييس جمهور اين حکومت است که با راي بسيار ضعيف( 17-18 درصد) و به شکلي ناپلئوني در مرحله دوم انتخاب مي شود. با اين حال همه مي دانيم اين حرفها درست پس از انتخاب شدن او رنگ و بويي از بهانه است و گروه مخاطب کلام نيز نشان داده چندان تجميع آرا برايشان اهميتي ندارد( نگاه کنيد به انتخابات شوراها).
در پراکنده ترين انتخابات رياست جمهوري تاريخ اين حکومت شايد درسي که بتوان آموخت فهم اين موضوع است که گروه هاي سياسي و اجتماعي ما هيچ فهم درستي از رفتارها و نگرش هاي مردم ندارند و بيشتر بر اساس حدسيات و خواست هاي خودشان اين گروه ها را تعريف مي کنند، برخلاف اين که مي گويند مردم ايران قابل پيش بيني نيستند تصور من اين است که ما بلد نيستيم رفتارهاي مردم را پيش بيني کنيم مثلا نگاه کنيد يک وعده احساساتي و ساده ( 50 هزارتومان براي هر ايراني) مي تواند 5 ميليون نفر را به پاي صندوق راي بکشاند و گوينده اش را تا مرز دور دوم انتخابات پيش ببرد و يا نامزد کاملا ناشناسي را که از ابزار تمايز طبقاتي و فقر و تعدادي شعارمعمولي بهره گرفته در آستانه رياست جمهوري قرار دهد.
به تصور من کساني مثل معين و لاريجاني چوب پيچيده کردن شعارهايشان را خوردند،آنها برنامه دشوارتري را پيش گرفتند و انرژي بيشتري را هم صرف کردند اما چون مخاطب آنها از طيف هاي سرخورده اجتماعي گرفته تا طرفداران پروپا قرص عمدتا اقشار تحصيل کرده را در برمي گرفت به خودي خود مردم عادي را از دايره توجه خارج مي ساخت. از طرف ديگر براي اصلاح طلباني که يک شبه نام شان را به جبهه دموکراسي خواهي تغيير داده بودند وضعيـت دشوارتر هم بود چراکه آنها نماينده حزب حاکمي بودند که عمده مردم به دلايل مختلف چندان از آنها راضي نشان نمي داد. مصطفي معين باهمه شخصيت دوست داشتني اش وقتي در مصاحبه هاي تلويزيوني هم صحبت مي کرد انگار داشت در برابر دانشجوياني سخن مي گفت که هر روز روزنامه شرق مي خوانند و بااصطلاحات رايج سياسي روز آشنا هستند در حالي که مخاطب او مردم عادي بودند که به قولي حاضرند تمام آزادي شان را بدهند تا مفت و مجاني 50 هزارتومان به جيب بزنند. علاوه بر اين نه معين و نه هيچ کدام از اصلاح طلبان يا دموکراسي خواهان ديگر نه بيان و نه شخصيت کاريزماتيک خاتمي را ندارند که مي توانست مجموعه اي از گروه هاي اجتماعي و سياسي پراکنده و انواع طيف هاي مردمي را با زباني ساده و صميمي به سمت خود جلب کند.
با چنين نتايجي حالا برخي منتقدان اصلاحات هم خواهند توانست گفت که مجموعه شعارها وخواست هايي که کانديداي آنها در جريان تبليغات انتخاباتي مطرح کرد در واقع بيش از آنکه به حمايت منجر شود به حساسيت هاي طرف مقابل مبدل شد، و اين تهييج همان چيزي بود که آن طرف انتظار آن را مي کشيد( درست شبيه بيانيه بوش که براي گرم کردن تنور انتخابات هيزم خوبي بود)وگرنه چه کسي است که باور کند برخي از آن وعده هاي عمدتا سياسي به اين راحتي و توسط رييس جمهور به تنهايي قابل اجرا باشد.
با اين به تصور من با اين نتايج نه همه چيز به پايان رسيده و نه فضا هنوز آنقدر نااميدکننده است.هشت سال قبل جشن و شادي اينجا بود و حالا آن طرف(هر چند آن جشن را چه کسي مي تواند با اين يکي مقايسه کند)، کساني که از قدرت و نيروهايشان درست استفاده کردند موفق بودند و با يکي دو شکست هم عقب نرفتند حالا مزدشان را مي گيرند، برخلاف تصور آنها پيام دوم خرداد را خوب دريافتند آيا ما پيام 27 خرداد را مي گيريم؟

نويسنده: شهرام | 09:50 PM | نظرها 7 | دنبالک 0

لينک نتايج

* نتيجه پاياني: رفسنجاني و احمدي نژاد به دور دوم رفتند - ايرنا

*رفسنجاني و احمدي نژاد برندگان انتخابات - مجموعه اخبار خارجي - گوگل نيوز
* نتايج غير رسمي از شمارش 28 ميليون راي توسط وزارت کشور اعلام شد - ايرنا
* وزارت کشور از ساعت چهار تا کنون آماري ارايه نداده است- فارس
* رويتر: رفسنجاني و احمدي نژاد پيشگامان انتخابات - سايت احمدي نژاد
* هاشمي و احمدي نژاد در دور دوم - ايسنا
* راهيابي احمدي‌نژاد و هاشمي رفسنجاني به دور دوم انتخابات قطعي شد - فارس
* احمدي نژاد با اختلاف 20 هزار راي نسبت به هاشمي در مکان نخست - سايت احمدي نژاد
* اولين نتيجه رسمي شمارش آراي تهران - ايرنا
* آمار غير رسمی شمارش ۲۹ميليون رای: احتمال اول شدن احمدی‌نژاد- بازتاب
* احمدي نژاد برنده شهر ري - مهر نيوز
* نتايج رسمي به‌دست آمده از ‌٢٦ ميليون و ‌٤٧٤ هزار و ‌٣٧٠ راي شمارش شده- ايسنا
* در تهران: آراي احمدي‌نژاد در تهران 10 برابر كروبي است
* شمارش رسمي 22 ميليون راي - مهر
*نتايج شمارش غير رسمي 25 ميليون راي - فارس
*شمارش غير رسمي حدود 25 ميليون رای ؛ رقابت تنگاتنگ هاشمی و احمدی نژاد - سايت احمدي نژاد
* مهر عليزاده در اردبيل اول شد - فارس
* احمدي نژاد در اصفهان اول شد - فارس
* قاليباف در مشهد اول شد - مهر
* مهدی کروبی در کرمانشاه اول شد - مهر
*شمارش غير رسمي حدود 26 ميليون راي - مهر از شوراي نگهبان
* نتايج رسمي بدست‌آمده از ‌‌٢١٦٧١١١٤ راي شمارش‌شده- ايسنا از وزارت کشور
* نتایج نهایی شمارش آراء در استان مازندران - مهر
*برتري کامل احمدي نژاد بر رفسنجاني در تهران - سايت احمدي نژاد
* ۴ميليون رای: رفسنجاني اول، احمدي نژاددوم، کروبي از رقابت عقب افتاد - بازتاب
*کروبي در کردستان اول شد - فارس
* اعتراض مهدي كروبي به عدم راهيابي خود به دور دوم انتخابات - خبرگزاري فارس
* اطلاعيه ستاد انتخابات وزارت کشور از 19 ميليون راي رفسنجاني، کروبي اول و دوم - ايسنا

* آخرين نتايج انتخابات در IRIB
* احمدي نژاد فاصله خود با اكبر هاشمي رفسنجاني را به يك درصد رساند - فارس

***
* اخبار واطلاعات به لحظه شمارش آرا در سايت احمدي نژاد
* جدول رتبه کانديداها - خبرگزاري فارس

نويسنده: شهرام | 10:51 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 27 خرداد 1384

تازه از سر صندوق!

من همین الان از حوزه رای گیری می آیم. به نظرم که وضعیت احمدی نژاد بهتر از بقیه کاندیداهای اصولگرا بود و خیلی از پیرمردها و کاسبهای محلی و البته بسیجی ها و .. به احمدی نژاد رای میداند و شاید دلیلش این بود که او را به عنوان فردی که اهل کار و بدون سابقه سوء استفاده های مالی پذیرفته بودند. البته این خود نوید دهنده این هست که از ارای دیگر محافظه کاران و به خصوص قالیباف با آن کارهای حرفه ای در زمینه تبلیغات کاسته خواهد شد و اما وضعیت معین حداقل در حوزه ای که من رفته بودم چندان خوب نبود و برای خیلیها چندان آشنا نبود . خیلی از خانوادها و افراد بین سی و چهل هم صحبت از هاشمی می کردند. به نظر بهترین شکلی که بتوان متصور شد ورود هاشمی و معین به دور دوم هست

نويسنده: | 06:55 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

پنجشنبه 26 خرداد 1384

والا کلام

با تو، آسان می شد از دست سیاهی ها گریخت
رو به سوی ظلمت شبهای بی فردا گریخت

بی تو ای آزادی ای والا کلام
گر نباشی در میان، باید که از دنیا گریخت

نويسنده: | 03:17 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دلتنگي هاي يک چهارشنبه متفاوت


شب هاي آخر تبليغات انتخاباتي هميشه پرشور است، حداقل از هشت سال قبل تا به حال. هشت سال قبل وقتي ماشين را در پارکينگ امامزاده صالح پارک مي کرديم نور شمع هايي که جوانان در استقبال از خاتمي روشن کرده بودند جلب توجه مي کرد فضا حس و حال داشت از آن جنسي که وقتي وارد خيابان مي شوي کاملا تفاوت آن را با روزهاي عادي حس مي کني.
هشت سال بعد همان نقطه يا کمي بالاتر در ميدان قدس و تجريش جوانان ( و البته به همراه افراد مسن) را مي توان ديد که هنوز عکس خاتمي را در دست دارند و شعار مي دهند.نام خاتمي به نوعي در اين هشت سال با انتخابات گره خورده،چهره اش حداقل هميشه طعم پيروزي داشته و بعد از هشت سال سخت گيرترين منتقدانش هم شعارهاي او را تکرار مي کنند. تصور من اين است که در اين دوره از انتخابات رقابت اصلي بر سر دادن آزادي بيشتر به زنان و جوانان بود و ديديم که محافظه کارترين نامزدها براي آنکه چنين مقبوليتي را که زماني در شعارهاي خاتمي بيشترين انتقاد را به آن داشتند، به جوانان القا کنند چه کارها که نکردند. ديروز در ميدان تجريش ياد جاي خالي خاتمي در انتخابات امسال افتادم،هنوز هم فکر مي کنم اگر مي توانست در انتخابات شرکت کند و مي کرد نمي دانم چگونه مي توانستم با همه انتقادهايي که بهش دارم به او راي ندهم و نمي دانم چرا بايد به کساني که نيمي از جذابيت و قدرت هشت سال قبل او را هم ندارند راي بدهم،قدم هايي که او برداشت خيلي آهسته بود اما نخستين جاي قدمهايش را از حالا مي توان ديد.
اين تازه آغاز دلتنگي است.

* چند عکس ديگر در همين زمينه
*عکس هاي جذاب فرهاد رجبعلي را هم ببينيد

نويسنده: شهرام | 09:44 AM | نظرها 2 | دنبالک 0

سه شنبه 24 خرداد 1384

انتخابات و چند نکته

اول اینکه احتمالا دریافته اید که آقای هاشمی هر وقت در برابر سوال خبرنگاران آمریکایی و شاید اروپایی در رابطه با حقوق بشر و دمکراسی در ایران قرار می گیرند. جواب آنها را با سوالی در رابطه وضعیت دمکراسی و آمریکا میدهند و یا اینکه مقایسه نه چندان مقبول بین آمریکا و ایران انجام میدهند.شاید این را بتوان به قدرت پاسخگویی و یا زرنگی ایشان گذاشت. اما تکرار اینگونه پاسخها نشان از این دارد که ایشان نمی خواهند درباره وضعیت دمکراسی در ایران پاسخی صریح بدهند.درباره رد صلاحیتها، درباره وضعیت روزنامه نگاران و مطبوعات و درباره خیلی چیزهای دیگر. چیزهای که به مراتب وضعیت بهتری در آمریکا و اروپا دارند.

دوم اینکه آقای معین انتخاب خوبی (شاید بهترین) هستند اما ایشان و تیم مدیریت ایشان چگونه میتوانند وعده ها و نظرات خویش در رابطه با آینده سیاسی و اجتماعی ایران را تضمین کنند.و ایا اگر برگ برنده خاصی در کار بود نباید آنرا در رد صلاحیتها انتخابت مجلس و یا در بررخود با روزنامه و روزنامه نگاران رو میکردند؟به نظرم گرایشهای سیاسی و اجتماعی اصلاح طلبان مورد قبول بسیاری از طبقات جامعه بخصوص بخش تحصیلکرده هست اما بسیاری نیز از اینکه وضعیت چند سال گذشته و دوره های باطل همچنان تکرار شود و از عدم موفقیت ایده سیاسی این طیف نگران هستند.

انتخاب آقای هاشمی را تنها میتوان اینگونه توجیح کرد که حداقل تمام قدرت در اختبار بخش محافظه کار و به شدت اصولگرای سیاسی قرار نخواهد گرفت و اینکه میتوان انتظار داشت که در بدنه احزاب چپ که احتمالا بخش اصلی کابینه و دولت هاشمی را تشکیل دهند افراد واقع بین بیشتری وجود دارند که شرایط فعلی جامعه را بهتر درک کرده اند.
به نظرم آقای محس رضایی یکی ار بهترین کاندیداهای این دوره هستند. کمتر کلی گویی کردند ودر حقیقت من تا حدودی معتقدم که سیاستها و ایده های اقتصادی ایشان که نسبت به بقیه کاندیداها با جزییات بیشتری بیان شده می تواند در کشور پیاده و تاثیر مثبتی همراه داشته باشد . البته متاسفانه در جنبه های سیاسی و اجتماعی حرفهای ایشان به قوت بخش اقتصادی نبوده است.

چند روزی است که در برنامه تا انتها از پروفسور مولانا دعوت کرده اند که در رابطه با انتخبات صحبت کنند. به احتمال زیاد نوشته های این استاد دانشگاه های آمریکا را در روزنامه کیهان خوانده اید .مطالب ضد آمریکایی ایشان و در دفاع از بسیاری از عملکردهای جمهوری اسلامی واقعا قابل بحث است و البته این فرد ساکن آمریکا در شرایط خاصی (از جمله در همین روزها )در ایران حاضر می شوند و ضمن انتقاد از امریکا با دید یک استاد دانشگاه امریکا از شکل انتخابات ایران در ایران دفاع میکنند. من واقعا از ایشان میخواهم که این آمریکای جهانخوار را بی خیال شوند و در این سیستمی که این چنین تاییدش میکنند فعال شوند تا ضمن اینکه دیگر به آمریکای امپریالیسم و شیطان خدمت نکرده اند با وضعیت اصلی ایران نیز آشنا شوند تا ببینیم وقتی صورت اصلاح کرده و سه تیغشان در پیشرفتهای ایشان در سیستم ایران تاثیر منفی گذاشت و وقتی با درآمد یک ایرانی زندگی کردند و یا چند مطلب انتقادی از حکومت دچار مشکلات جدی شدند چگونه از سیستم دفاع خواهند کرد.من ضمن اینکه این حرفهای این آقا در انتقاد از آمرسکا و دفاع از سیستم حکومت ایران را اصلا قبول ندارم به نظرم تعارضهای در رفتار و نوشته های ایشان هستد که جای تامل جدی دارد.

همانطور که معماریان نیز اشاره داشت بایستی در مورد سوال ونظر خواهی درباره پیراهن آستین کوتاه از فیلمهای تبلیغات دو تن از کاندیدا بیشتر فکر کرد.راستی چرا از این کاندیداها در مورد زندانی شدن برخی از روزنامه نگاران و روشنفکرات و برخورد با روزنامه ها و البته برخی از انتظارت اجتماعی مهمتر مردم سوال نشد؟ اما به هر حال خوب هست که بعد از بیست و شش سال از نظر بسیاری از آقایان پیراهن آستین کوتاه دیگر گناه نیست و البته باید ببینیم چند سال باید سپری شود تا توقعات مهم اجتماعی مردم مورد قبول آقایان قرار گیرد.

و در آخر اینکه به نظرم شرکت در انتخابات نه یک وظیفه شرعی است و نه وظیفه سیاسی و یا اجتماعی شرکت در انتخابات یک حق سیاسی و اجتماعی است ولی بایستی تاکید کرد که هر شهروندی این حق را دارد که از این حق استفاده نکند! و البته به نظرم چنین شهروندی تنها وقتی خویش به این نتیجه رسید باید چنین کند . شرکت در انتخابات به معنی آری گرفتن و یا الزاما قبول داشتن کامل فرد یا سیستمی نیز نیست. من باید از کسانی که هشت سال پیش به جای تحریم انتخابات رفتند و به آقای خاتمی رای دادند تشکر کنم.آنها با انتخاب خویش شرایط بهتری را برای نسل ما و شاید نسلهای بعدی رقم زدند.

نويسنده: | 06:47 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

دوشنبه 23 خرداد 1384

با عینک بدبینی!

آقای معین چهره ای خشک و حرفهای کلی ، تکراری و کسل کننده . حتی در بهترین برنامه تبلیغاتی اش ستاره فیلم معاونش خاتمی بود.به نظر میرسد که قرار است که مشارکتی ها نقش اصلی در کابینه معین را بازی کنند. اما یادمان نمیرود که همین مشارکتی ها وقتی با آرای اکثریت و قاطع مردم به مجلس رفتند چه کسی را رییس مجلس خویش کردند و در برابر حکم حکومتی چه کردند! درباره زندانی کردن روزنامه نگاران و حتی رد صلاحیت گسترده در انتخابت مجلس فعلی چه عکس العملی نشان دادند. مجلسی که عجز و ناتوانی اش مورد قبول بسیاری است. گفته اند که نگذاشته اند که کارهای مد نظرشان را انجام دهند؟ اگر چنین بود چه کسی قرار بود این مشکلات را حل کند؟ دولت و مجلس در زمانی که نزدیک ترین رابطه را با یکدیگر بودند نتوانستند اینگونه مشکلات را حل کنند حال چگونه انتظار دولت جدید را نیز دارند؟آیا معین بهترین انتخاب اصلاح طلبان بود؟وزیری که با هر دولتی ساخته و هرگز در طول دوران فعالیتهای خود به عنوان فردی با عقاید و سخنرانیها و گرایشهای سیاسی اصلاح طلبی شناخته نشده است(البته شاید به خاطر این است که اصلاح طلبان واقعی یا زندانی هستند یا فراری یا اینکه هرگز مدیریتهای کلان را تجربه نکرده اند).هنوز هم بسیاری از مردم کوچه و بازار یا معین را نمیشناسند یا اینکه سخنان او و قیافه و گفتارش نتوانسته مردم را جذب کند.

آقای رفسنجانی! میگویند قرار است نقش منجی را برای شرایط فعلی کشور داشته باشد؟! از گفتار با آمریکا، آزادی های اجتماعی و حتی جهانی شدن سخن می گوید؟!
کافی است در موتورهای جستجو اسم ایشان را جستجو کنید تا ببیند آنچه که قبلا درباره استفاده از اسلحه اتمی بر ضد اسرائیل گفته اند ! یا آنکه سری به آرشیو روزنامه ها بزنید تا ببینند که صریح ترین و سخت ترین موضوع گیریها علیه آمریکا در نماز جمعه توسط چه کسی گرفته شده است؟یا آنکه در زمان ریاست جمهوری ایشان چقدر آزادی سیاسی اجتماعی وجود داشت؟! و در سیاست خارجی و بخصوص اروپاییها با ایران چگونه رفتار کردند؟راستی ایشان گفته اند که هنوز در مورد کابینه اشان فکری نکرده اند ! عجیب است.

اقای قالیباف! بهترین قسمت این کاندیدا عکسهای او با لباس خلبانی و در کنار هواپیماست! جایی که به قول خودشان تنها یک روز را صرف آن میکنند و البته ما هرگز در تصاویر تبلیغاتی ایشان وی را لباس نیروی انتظامی (یعنی دیگر روزهای کاری ایشان )ندیده ایم.این کاندید اصولگرا از بهترین تبلیغات و به نظر از گرانترینشان برخورد دار است. به راستی چه کسی این هزینه سنگین را پرداخت کرده است؟مگر نه اینکه هزینه ها توسط جناحها و گروهای اصول گرا پرداخت میشود؟ با این شرایط میتوان تصور کرد که کابینه ایشان از کدامین جناح خواهد بود.

لاریجانی! آنقدر شعارهای خوب میدهند که انسان را به تعجب وا میدارند. از نقش زنان، جوانان و نخبه سالاری و عدم سیاسی بازی میگویند. گویی نمی توانیم مدیریت چندین ساله ایشان بر صدا و سیما را ارزیابی کنیم؟ چقدر از شعارها و به اصلاح باورهای فعلی ایشان را میتوانیم در مدیریت سابق ایشان ببنیم؟راستی آن مونتاژهای کنفرانس برلن چه تاثیری بر زندانی شدن برخی روشنفکران و جریانهای اصلاح طلبی داشت؟

احمدی نژاد! واقعا فرد جالبی است حداقل تظاهر به آنچه که نیست نمیکند. می گوید که چه اعتقاداتی دارد، همان ریش و تیپ شناخته شده را دارد و دوران کوتاه شهردار بودن خویش را هم پنهان که نمیکند هیچ به آن افتخار هم میکند؟راستی آن حرفها درباره آموزش موسیقی در موسسات تحت نظر شهردار و لزوم جایگزینی آن با آموزشهای مذهبی و نوع زیبا سازی شهر تهران را نیز از سمت ایشان دیده یا شنیده ایم.

نويسنده: | 10:50 PM | نظرها 5 | دنبالک 0

چهارشنبه 18 خرداد 1384

درباره کاندیداها

این مطلب را می نویسم چون شهروند ایران هستم.هر روز درباره انتخابات و رقابت کاندیداها می خوانم و یا می بینم.آنچه می گویم برداشت شخصی (تاکید میکنم) از رقابتها و حرفها و اخبار کاندیدهای ریاست جمهوری است.
از آقای معین شروع میکنم

به نظر میرسد که معین کاندید بسیاری از اقشار تحصلیکرده و دانشگاهی است .اما معین آنقدرها در بین اقشار مختلف مردم شناخته شده نیست.و من اینرا به عینه و در بین مردم دیده ام. از طرفی معین نماینده یک گرایش سیاسی مهم در جامعه ماست که اگرچه هنوز طرفداران زیادی دارد اما نوعی سرخوردگی در بسیاری از مردم نسبت به طیف وجود دارد سوابق سالهای اخیر دولت و تجربه مجلس به نوعی بسیاری را نامید کرده است و شاید بسیاری از خود سوال کنند که آیا قرار است چهار سال دیگر این کشمکشها ادامه پیدا کند؟آیا دولت همچنان زندانی کردن روزنامه نگاران و تعطیلی روزنامه ها را فقط محکوم میکند؟و آیا میتواند در برابر مجلس جدید و قدرت یافتن جناح محافظه کار حرکت جدید و موثری کند؟برداشت من از گفتگوها و مصاحبه های ایشان به خصوص در صدا و سیما نوع کلی گویی و حرفهای شعاری است که به نظرم ایشان باید با با جزییات و لحنی صمیمانه تر صحبت کنند.

اما کاندیدای بعدی آقای هاشمی رفسنجانی است که به قول دوستی همه میگویند او رئیس جمهور میشود ولی وقتی میگویم خودت به کی رای می دهی نام فرد دیگری را میبرد!. به هر حال هاشمی یکی از بختهای ریاست جمهوری است.حمایت بخشی از صاحب نظران از ایشان و البته کارهای تبلیغاتی و حمایتهای پنهانی و عیان برخی از روزنامه ها و نشریات با نفوذ از ایشان و همچنین یک نوع باور عمومی مبتنی بر بهبود وضعیت اقتصادی در صورت رییس جمهور شدن وی را میتوان از نکات مثبت در ارزیبای موقعیت هاشمی دانست.از طرفی نیز این باور در برخی وجود دارد که ایشان و جناح ایشان میتواند به شکل بهتری از پس قدرت یافتن محافظه کاران براید. اما موقعیت هاشمی آنچنان هم محکم نیست این باور که بخصوص از سمت جناح راست نیز دامن زده میشود که هاشمی و جناح ایشان بیشتر برای جنبه های اقتصادی خود و خانواده خویش تلاش کرده اند تا اقتصاد مردم بسیار رایج است و از طرفی موقعیت کشور ما نیز تغییر کرده است اقشار تحصیلکرده و دانشگاهی در کشور بیشتر و با وجود هشت سال دوران خاتمی توقع مردم از رییس جمهور نیز بالاتر رفته است و توقع یک رییس جمهوری روشنفکر و تحصلیکرده تبدیل به یک نوقع مهم در بین مردم شده است.من به شخصا هاشمی را یک اصلاح طلب به شکل رایج سیاسی آن در ایران نمیدانم اما به هر حال هاشمی و طیف طرافدار ایشان به این باور رسیده اند که نباید در طرز زندگی خصوصی یا پوشش مردم چندان دخالت کنند وبه اصلاح مردم را محبور به رفتن به بهشت کنند و این البته چیز کمی نیست.

کاندیدای مهم دیگر آقای قالیباف است. به نظر پدیده این دوره از رقابتها ایشان هستند. فردی با سابقه فعالیت در سپاه و نیروی انتظامی ولی با تیپ و حرفهایی که بیشتر بوی اصلاح طلبی میدهند و به نظرم خود این باور که دیگر آن تیپهای انقلابی جوابگو نیست خود یک مرحله از درک جامعه و خواستهای جامعه هست.اکثرا مدیریت ایشان را بر نیروی انتظامی موفقیت آمیز میدانند و همچنین تبلیغات ایشان نیز شکل جدی تر و برجسته تری نسبت به دیگر کاندیداها دارد به نظرم قالیباف در بین مردم از محبوبیت خوبی برخوردار است و او را میتوان یکی از سه بخت ریاست جمهوری دانست.

به نظرم بخت احمدی نژاد برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری چندان بالا نیست اما احمدی نژاد نیز طرفداران خاص خود را دارد بسیاری از مذهبیون و طرفداران جناح اصولگرا علاقه خاصی به ایشان دارند و در واقع این باور هست که ایشان نسبت به دیگر کاندیداها کمتر به منابع مالی و قدرت وابسته هستند و البته عده ای نیز مدیریت ایشان بر شهرداری و به خصوص در کم کردن فساد مالی در آن را موفق می خوانند اما نقطه منفی و برحسته شاید در قیافه و حرفهای ایشان باشد و فکر میکنم ایشان انتخاب بسیاری از مردم نخواهند بود.در مور احمدی نژاد همیشه به یاد به روزهای اول شهردار شدن ایشان می افتم که از کلاسهای موسیقی در موسسات زیر نظر شهرداری گله کرده بود و گفته بودند که باید کلاس قرآن شود.!

و آقای محسن رضایی. راستش من تا حدودی از ایشان خوشم می آید بخصوص اینکه حداقل کمتر کلی گویی می کنند و اینکه طرحهای اقتصادی خاص و قابل ذکری دارند به نظرم یک قوت هست و همچنین نزدیک بودن و شناخت به مراکز قدرت و سابقه تصمیم گیری در سطح کلا کشور از نقاط قوت ایشان و از نظر من هست. اما اقای رضایی علاقه خاصی دارد که خود را در جناح اصولگرا بگنجاند و در عین حال آنچه در بین مردم درک کردم عدم استقبال از ایشان هست که شاید به خاطر قیافه و شاید به خاطره سابقه نظامی ایشان هست.به هر حال رضایی اگرچه یک کاندید خوب است اما شانس چندانی برای ایشان متصور نیست و البته شاید در کابینه دولت بعدی نیز ایشان حاضر باشند.

و اما آقای لاریجانی، او نماینده جناحی هست که البته قدرت زیادی دارند اما چندان در بین مردم محبوب نیست .لاریجانی فردی شناخته شده است و سابقه او در صدا و سیما و بخصوص برخی از سیاستها و برخوردهای صدا و سیما در رابطه مسائل و رویدادهای سیاسی در گرایش و یا عدم گرایش مردم تاثیر زیادی دارد و بر خلاف احمدی نژاد که بیشتر شبیه یک بچه بسیجی ساده هست ایشان بیشتر نماینده گروهای قدرتمند جناح راست است. در مورد شعار های ایشان و هزاران پوستر هوای تازه و دولت امید ،برداشت شخصی من عدم برانگیختن حس مردم است .به نظرم لاریجانی اگرچه کاندید مهمی هست اما در شرایط فعلی که من می بینیم نباید توقع انتخاب ایشان را داشت.

فکر می کنم فقط عده ازکسانی که بصورت سنتی رای میدهند به آقای کروبی رای دهند . شعارهای ایشان چندان با استقبال مواجه نشده و البته جو جاری چنان موافق ایشان نیست که تقریبا میتوان گفت فقط طیفی از روحانیون و دوستانشان از ایشان حمایت میکنند. در حرفهای کروبی در سیما دو جمله خوب شنیدم یکی آنکه گفتند من وعده هایی میدهم که ظرف مدت کوتاهی مشخص میشود که میتوانم آنها را پیاده کنم یا خیر و اینکه مانند برخی از کاندیداها حرفهای کلی نمیزنم که بعد از پایان دوران ریاست جمهوری بگویم مثلا به آنها رسیده ام و یا اینکه بگویم مردم خودشان را چند صد سال قبل مقایسه کنند و بببند آن موقع کجا بودند و مثلا بعد از دوران ریاست من کجا هستند.

و آقای مهر علیزاده نیز که بسیاری از آمارها و البته برداشت من از سطح جامعه نشان از عدم موفقیت ایشان دارد . به هر حال عدم وابستگی بارز به جناحهای سیاسی و در واقع مستقل بودن ایشان از نکات مثبت در ارزیابی ایشان هست.

امیدوارم با این بحثها باعث رنجش کسی نشده باشم اینها نظرات خود من است و اولین اصل این هست که ممکن است اشتباه باشد و براستی چه کسی میتواند بگوید که کاملا صحیح فکر میکند و تصمیم میگیرد؟

نويسنده: | 01:05 AM | نظرها 2 | دنبالک 0

یکشنبه 15 خرداد 1384

یک کم سیاسی

به نظرم در مورد نامزدهای ریاست جمهوری مهمترین نکته ای که بایستی ارزیابی و توجه شود تیم و مجموعه مشاوران و حتی مدیریت آتی آنها هست.در واقع نظرات و حرفهای یک کاندیدا نمی تواند تنها عامل برای شناخت یک نامزد ریاست جمهوری باشد. حرفهای نامزدها این روزها شبیه به هم و حتی متفاوت با حرفها و نظرات سابق آنهاست.متاسفانه تا به امروز تیم مشاوران و حتی تیم پیشنهادی کاندیداها برای مدیریت بر وزراتخانه ها و سازمانی دولتی به شکل روشن و واضح مشخص نشده است.معرفی یک فرد مثلا به عنوان مشاور اول نمیتواند راضی کننده باشد.البته در مورد برخی کاندیدا میتوان حدس زد که چه کسانی هستند اما یا این افراد برای مردم مشخص نشده اند و یا توسط نامزدها تایید شده اند. شاید در مورد افرادی چون دکتر معین بتوان حدس زد که تیم مشاوران چه کسانی و یا از کدام حزب باشند اما مثلا در مورد آقای لازیجانی ، رضایی یا احمدی نژاد چه کسانی هستند؟
یک مورد منفی از نظرم من در این روزها شعاری و کلی بودن حرفهای نامزدهاست . حتی کسانی چون دکتر معین نیز حرفهای بسیار کلی در مصاحبه های خود در صداد وسیما زدند.بطوریکه اگر فردی بدون شناخت سابق از این شخص بخواهد در مورد حرفهای او ارزیابی کند جز حرفهای کلی چیز دیگری کسب نخواهد کرد.البته مثلا افرادی چون اقای رضایی حرفهای مشخصی مثل تشکیل فدراسیونها اقتصادی و یا خوشه های اقتصادی گفته اند که خوب حال چه اشتباه و چه درست میتواند مورد ارزیابی قرار گیرد و یا اینکه در صورت رییس جمهور شدن در سالهای آتی میتوان میزان نزدیکی آنچه انجام شده به حرفهای نخست آنها را ارزیابی کرد.
وقت آن رسیده که کاندیداها (بخصوص آنها که علاقه و اراده بیشتری برای پیروزی دارند )واضح تر سخن بگویند بطوریکه که بتوان نامزدها را براساس شعارها و نظرات آنها به خاطر سپرد.

و نکته دیگر آنکه چند روز پیش یک بررسی در مورد وبلاگهای طرفداران کاندیداهای ریاست جمهوری داشتم .به نظر میرسد که وبلاگهای آقایان معین، قالیباف و احمدی نژاد نسبت به دیگر کاندیداها بیشتر است و شاید این برداشت نشان از گرایش بیشتر به این کاندیداها در نسل جوان یا حداقل آشنایی بیشتر طرفداران آنها با این پدیده است.

و آخرین نکته اینکه من با تحریم انتخابات بصورت یک جریان و تصمیم جمعی مخالفم. اصولا یک چنین تحریمهایی نمیتواند چندان تاثیرگذار باشد چونانکه تا قبل از این نیز نبوده است . اما هر فردی میتواند براساس نظر شخصی خویش و اینکه مثلا نامزدی را برای انتخاب خویش اصلح نمیداند در انتخابات شرکت نکند و این فقط و فقط بایستی به انتخاب خود وی باشد. در عین حال هیچ جریانی حق ندارد افراد را ملزوم به تحریم یا شرکت در انتخابات کند . کی میخواهیم به این باور برسیم که خودمان برای کشورمان تصمیم بگیریم و حرکت کنیم و منتظر منجی و یا جریان خاصی نباشیم.

نويسنده: | 08:15 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 10 خرداد 1384

دکتر

قديم قديم ها، همين اواخر و حتي الان هم مي توان کساني را پيدا کرد که جلوي يک پديده جذاب و دور از دسترسشان مثل قطار دودي، ماشين آخرين مدل يا ساختماني خاص بايستند و عکس بگيرند . در سال 2005 و در حالي که سالها از اختراع هواپيما توسط برادران رايت مي گذرد قبول کنيد گرفتن عکس کنار هواپيماي مسافربري معمولي بي کلاسي به حساب مي آيد که حتي همين الان کمتر مسافري را مي توان يافت که در فرودگاه چنين کاري را کند حالا تصور کنيد اگر يک خلبان يک عکس يادگاري در کنار هواپيماي مسافربري اش بگيرد و آن را به عنوان عکس انتخاباتي روي در و ديوار بزند.

نويسنده: شهرام | 12:07 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 2 خرداد 1384

دست به مهره حركته!

وقتي فهميد حركتش اشتباه بوده سريع خواست برگرد گفتم آقا دست به مهره حركته. گفت: آره ولي هميشه راهي براي بازگشت بايد وجود داشته باشه ما كه جدي بازي نمي‌كنيم.من قبول نكردم اما چند روز قبل كه داشتم با كامپيوتر بازي مي‌كردم و CLT+T را زدم حس كردم خيلي خوب است كه مي‌توان حركت اشتباه را برگرداند و دوباره فكر كرد.
حالا اما دارم فكر مي‌كنم حتي در جدي ترين بازي‌ها هم مي‌توان مهره را برگرداند، هرچند با شكل و شمايلي كه نتوان خيلي هم تشخيص داد قانون به هم ريخته است. خوشحالم كه حالا حداقل توسعه در بخشي از اين كشور يك قدم به جلو رفته تا به اين فهم كمك كند كه هميشه دم دست‌ترين حركت‌ها بهترين حركت براي پيروزي نيست.

نويسنده: شهرام | 09:44 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

الک!

فهرست تایید صلاحیت شدگان اعلام شد . معین رد صلاحیت شد و احمدی نژاد و قالیباف تایید شدند. واقعا عجیب است و فکرش را نمیکردم معین را رد صلاحیت کنند.این یک شوک برای دانشگاهیان و اصلاح طلبان هست .با این فرض دور از تصور نیست که آقای هاشمی رئیس جمهور شوند و احتمالا آقای قالیباف وزیر کشور و...باید منتظر فردا ماند و اینکه سیاستمداران چه خواهند کرد

نويسنده: | 01:02 AM | نظرها 3 | دنبالک 0

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1384

کانادا روابط خود با ایران را محدود کرد

خوب آقایان باید بدانند که کشورهای دیگر برای شهروندان خود(حتی اگر زاده کشور دیگری باشند) ارزش قائل هستند . دیگر کشورها را که نمی توان بازی داد!بی بی سی خبر داده است که کانادا روابط خود با ايران را به شدت محدود میکند.
پی ير پتيگرو، وزير خارجه کانادا روز سه شنبه در بيانيه ای گفت: "رويدادهای روز گذشته يک بار ديگر نشان می دهد که نظام قضايی ايران از ظرفيت و اراده لازم برای رودررويی با عاملان قتل بی رحمانه زهرا کاظمی برخوردار نيست."

وزير خارجه کانادا در بيانيه خود نوشت: "ما تماس های خود با مقام های ايرانی را از اين لحظه به بعد به پرونده کاظمی، سابقه حقوق بشر ايران و عملکرد ايران در زمينه عدم گسترش (سلاح های) اتمی محدود می کنيم."

وی افزود: "کليه برنامه های همکاری ميان آژانس های دولتی کانادا و همتاهای ايرانی آنها متوقف خواهد شد."

به علاوه اتاوا بازديد مقام های ايرانی از کانادا را ممنوع می کند و به ديپلمات خود نيز دستور می دهد تنها در مورد پرونده کاظمی، مسائل حقوق بشر و گسترش تسليحاتی با مقام های ايرانی تماس بگيرند.

نويسنده: | 09:07 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

جمعه 23 اردیبهشت 1384

Mr president

سه کانديداي رياست جمهوري با روش هاي تبليغاتي متفاوت.

نويسنده: شهرام | 02:45 PM | نظرها 5 | دنبالک 0

با من از یاران بگو

با نزدیکی به انتخابات و تغییر فضای سیاسی کشور ( مهربانیهای ظاهری و سخت گیری های پنهانی ) برای آنچه حضور پر شور در انتخاب میخوانند ، وقت آن رسیده است که دولتمردان و حاکمان کیسه فضل و بخشش حکومتی خود را باز کنند و آنچه از عمر دهها جوان و فعال سیاسی و هر که به جرمی سیاسی (یا همان بیان عقیده ) اسیر شده است را بر آنها و برای عزیران آنها ببخشند.عمر جوانانی که در دیوارهای اسارت پرپر میشود، پدر و مادرهایی که در غم اسارت فرزندانشان می سوزند و کودکانی که خواب پدر اسیر و غایب خویش را میبنند آنقدر ارزش دارند که با خرید آنها فضای دلخواه حاکمان فراهم شود و چنین بخششی نه تنها برای اسیران سیاسی و عزیزان آنها لذت بخش است بلکه از دید مردم نیز پنهان نخواهند بود.بی تردید چیزی شبیه یک فرمان بخشش از طرف حاکمان بلند مرتبه ایران و یا پیگیری خاص برای آزادی روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی میتواند انتخاباتی پرشورتر را تضمین کند.

یاور از ره رسیده با من از ایران بگو
از فلات غوطه ور در خون بسیاران بگو
باد شبگرد سخن چین پشت گوش پرده هاست
تا جهان آگه شود بی پرده از یاران بگو
با من از ایران بگو

نويسنده: | 04:27 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

دوشنبه 5 اردیبهشت 1384

ده سوال بي اهميت از آقاي دکتر معين

این مطلب وبلاگ fmsokhan و ده سوالی که نویسنده از آقای دکتر معین پرسیده است به راستی که پرمعنی و جالب است! راستی اگر آقای معین به این سوالها فقط پاسخ بدهد!من حاضرم به ایشان رای بدهم!(اینرا میگویم چون حداقل تا الان هیچ دلیل قانع کننده ای برا رای دادن به ایشان ندارم)

ده سوال بي اهميت از آقاي دکتر معين

نويسنده: | 05:56 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

مصاحبه با محسن رضايي در مورد IT

یکی از بچه های عصر ارتباط (عبدللهی) گفتگویی را با محسن رضایی در رابطه با نظرات ایشان در مورد IT داشته است که مختصری از آنرا قبل از چاپ در وبلاگش منتشر کرده است.
متن مصاحبه را اینجا بخوانید
آقای رضایی صحبتهای جالبی در این زمینه داشته اند که اگر چه برخی از آنها شعاری به نظر میرسد اما به هر حال نشان از آشنایی ایشان با این حوزه دارد.البته سوال من این است که آقای رضایی که اینگونه در مورد سکون دولت در این زمینه صحبت میکند به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت بخصوص اینکه این مجمع در جلسات متعددی ورود اینترنت به ایران و نحوه برخورد با آنرا بررسی کرده است چه کمکی به ورود و نفوذ اینترنت در ایران داشته اند؟
در عین حال کاش عبداللهی سوالات بیشتری بخصوص در زمینه نظرات ایشان درباره فیلترینگ و یا جزئیات برنامه ها و یا نحوه برخورد با اینترنت را از ایشان میپرسید و در واقع مصاحبه را از یک حالت معرفی و تبلیغاتی به سمت پاسخگویی می کشاند.
نمیدانم نظرم را تا چه حد صحیح است اما فکر میکنم آقای رضایی و آقای قالیباف نسبت به دیگر نامزدهای ریاست جمهوری با فن آوری اطلاعات بیشتر آشنا هستند.البته آنها نیز بی اشکال نیستند. من تا حدودی با برخی از پروژه های IT نیروی انتظامی آشنا هستم اگرچه میتوان گفت که نیروی انتظامی در پیاده سازی پروژه ها و درک توانمندیهای فن آوریهای اطلاعاتی و ارتباطی از بسیاری از سازمانها جلوتر است اما قیمتهای برخی از پروژه ها نیز نشان از عدم نظارت و صریح تر بگویم حیف و میل سرمایه های ملی است.قراردادهای چند میلیونی برای کارهایی که شاید تنها کار یک برنامه نویس در چند روز باشد و ارتباط محدود با چند شرکت برای انجام پروژه ها! در مورد آقای رضایی نیز حداقل من در گذشته درباره دیدگاهها و اظهار نظر صریح از ایشان در مورد وقایعی که در دنیای اینترنت و IT اتفاق افتاد نخوانده ام.همچنین من نمی توانم وبلاگ آقای معین را درک کنم! یک وبلاگ تبلیغاتی و چند روزه نمی تواند نشان از دید باز آقای معین و علاقمندی ایشان به حوزه آی تی باشد بلکه بیشتر شبیه موج سواری و جذب هزارات کاربر اینترنتی است.
این حق کاندیداها ست که از هر چیز قانونی برای تبلیغات خود استفاده کنند اما دیگر این بی انصافی است که به خاطر یک وب سایت و یا وبلاگ چند روزه ، آقایان را صاحب نظر و علاقمند به حوزه آی تی بدانیم.


نويسنده: | 05:42 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 30 فروردین 1384

فرومایگان

واقعا آدم باید خیلی فرومایه و پست باشه که به خاطر نژادش که اگر پست تر نباشه قطعا بهتر نیست بخواهد از کشوری که هزاران سال متعلق به آن بوده جدا شده و ادعای استقلال کنه.
طرف نه تمدنی درخشانی در گذشته داشته که بتونه بهش افتخار کنه! نه هیچ کار درست و حسابی برای وطنش انجام داده ونه حتی تمایلی به افزودن به سواد و بالا بردن سطح فرهنگش داره آنوقت ادعای استقلال میکنه!
نمیدانم اگر اینهمه پارسی که جانشان را برای همان تیکه از وطنی که حالا آقایان مدعی آن هستند فدا نمی کردند این مدعیان الان زیر پرچم و فرمان صدام سابق یا جانشینانشان چه میکردند؟
هیچ واژه ای نمی تواند بیانگر اینهمه حماقت و پست فطرتی باشد.

بعد از تحریر:
منظور از فرومایگان آنهایی هستند که به خاطر نژاد، منافع خاص حزبی و... به دنبال جدایی از ایران هستند. آنها که نام ایران و ایرانی را برای خود افتخار نمیدانند. چه عرب، چه کرد و چه فارس . هر زاده ایرانی که به جای کسب افتخار برای کشورش به فکر تجزیه این خاک شریف است از نظر من پست و فرمایه هست. حالا اسمش را هر چه میخواهید بگذارید! ناسیونالیسم ، وطن پرستی ، نژاد پرستی و...نمی دانم باید از که نالید؟ آن شیخ خنگ که در هوس جزایر ایرانی هست یا آن هموطن احمق که فریاد استقلال و تجزیه سر میدهد!

نويسنده: | 01:45 PM | نظرها 11 | دنبالک 0

یکشنبه 21 فروردین 1384

ضرورت تنبیه امارات

بی شرمی امارات هر روز بیشتر میشود و این کشور علاوه بر همراهی با دیگر کشورهای عربی در تغییر نام خلیج فارس مدعی قسمتی از خاک کشور ما نیز هست و بعید نیست اگر همچنان پیش برود در چند سال آینده حداقل شاهد تغییر نقشه های جهان و درج عناوینی چون اشغال شده در کنار برخی جزایر ایرانی باشیم.
صادرات امارات به ایران میلیاردها دلار است و بسیاری از سرمایه های ایرانیان نیز در این کشور در جریان است و بی تردید ایرانیان نقش برجسته ای در شکوفایی اقتصاد این کشور بی جنبه دارند.البته تا حدودی نیز ایرانی و ایران در این ادعاهای بی شرمانه مقصر است. دور از ذهن نیست که شیخ عربی پس از یک سوء استفاده لذت بخش از دختر ایرانی هوای خاک ایرانی نیز کند.
در چنین شرایطی می توان یک تنبیه اقتصادی علیه این کشور بررسی و اعمل کرد . این میتواند از خود مردم شروع شود و مثلا ایرانیان مقیم کشورهای مختلف در اعتراض به سیاستهای امارات حداقل به مدت یکماه به دوبی و شهرهای دیگر این کشور سفر نکنند. و در ابعاد حکومتی میتوان واردات و حتی صادرات به امارات را برای مدتی ممنوع کرد و یا اینکه عوارض گمرکی واردات از این کشور را برای مدتی چند برابر کرد. وقتی تفریحگاه های دوبی خلوت و بنادر این کشور بی رونق شود آن وقت شاید شیوخ عرب حداقل به نفع جیب خویش نیز از این ادعای دروغین دست بردارند.

نويسنده: | 02:34 AM | نظرها 3 | دنبالک 0

یکشنبه 29 شهریور 1383

انچه که باید بدانیم

سه ميليون ايرانى در خارج كشور به سر مى‏برند كه 300 هزار نفر آنها داراى مدرك دكترا هستند.
هزار و نهصد استاد تمام وقت و 3000 استاد پاره وقت در آمريكا زندگى مى‏كنند.
سرمايه ايرانيان مقيم خارج از نظر كارشناسان 400 ميليارد دلار اعلام شده است .
پانصد نفر از اساتيد هاروارد، جرجيا و استانفورد، استادان ايرانى تبار هستند

در هفته 100 پرواز به امارات صورت مى‏گيرد كه در سال 5200 پرواز مى‏شود. ميانگين مسافر در هر پرواز 150 نفر است. اگر هر نفر حداقل 2000 دلار هزينه كند ۵/۱ ميليارد دلار مى‏شود.

بالغ بر 400 نفر از جوانان ايرانى طى سال هاى 66 تا 83 در المپيادها درخشيدند و 240 مدال به ارمغان آوردند. 120 نفر از اين جمع جذب كشورهاى توسعه يافته شدند كه 90 نفر آنها جذب آمريكا گرديدند. هزينه تحصيل هر دانش‏آموز در آمريكا تا مقطع ديپلم 200 هزار دلار است

و موارد دیگر را در این خبر سایت شریف نیوز بخوانید

نويسنده: | 08:42 PM | نظرها 2 | دنبالک 0

شنبه 14 شهریور 1383

گروگانگيرها را ول کن روسيه را بچسب!


از اين به بعد توصيه شديد مي شود هنگام گروگانگيري در روسيه همه ؛ گروگانگيرها را ول کنند و دولت روسيه را بچسبند که چنين گندي به بار نياورد.بي تدبير ترين دولت عالم که تصور مي کند قدرت مي تواند در هر حالتي چاره ساز باشد حالا بايد در مقابل رسوايي چنين حمله بي منطق و خشمگينانه اي سرزنش بين المللي را پذيرا شود.اسم اين عمليات نجات گروگانها نبود بلکه کشتن آنها براي رسيدن به 17 گروگانگير بود که گفته مي شود تازه 12 نفر از آنها فرار کرده اند! اين نخستين بار نيست که روس ها چنين خشمگينانه به بهانه حمله به گروگانگيرها ، گروگانها را از زندگي آزاد مي کنند! دو سال قبل هم در حمله به گروگانگيرها در يک تئاتر آنها با چنين خشونتي انزجار همگان را به خود ديدند.
يکي از دوستان صحبتي را به طنز مي گفت که به نظرم به واقعيت نزديک است: اگر روس ها اين سه روز را هم صبر کرده بودند به خاطر انجام مذاکره و اميدبه تسليم شدن گروگانگيرها نبود آنها بلافاصله بعد از انجام چنين اتفاقاتي تصميم به حمله حتي با سلاح هاي هسته اي مي گيرند اما به دليل کندي روند کار در سيستم پوسيده شان کار با چنين تاخيري انجام مي شود که مثلا ناشي از استارت نزدن ماشين يا گيرکردن گلنگدن اسلحه هاست!

نويسنده: شهرام | 12:04 AM | نظرها 11 | دنبالک 0

چهارشنبه 4 شهریور 1383

عراقیها، موجوداتی مفلوک

مردم عراق واقعا مردم مفلوکی هستند. این مفلوکی زمانی آغاز شد که پشت آن خر مجسم (صدام حسین) هلهله کردند و هورا کشیدند. آن زمان که حس ناسیونالیسم عربی آنها گل کرده بودند و خواستند عجم کشی را بیاندازند.آن زمانی که خرمشهر را غارت کردند ، آن زمانی که هواپیماهای آنها کابوس مردم ایران بود و زمانی که موشکهایشان خواب را از مردم ما را می ربود. مردم عراق چه از سر حماقت و چه از ترس با صدام و طرفدارانش همصدا شدند و بالاخره زمانی میبایست جریمه آن حماقتها و یا ترسها را پرداخت میکردند.صدام آنچنان تندروی کرد که دنیا را علیه خود شوراند و بالاخره زمانی که کشورهای اروپایی به عنوان شرکای نظامی و اقتصادی صدام مطرح بودند و مبارزات مردمی و سیاستهای کشورهایی مانند ایران نیز بی تاثیر بود آمریکا نقش منجی را برای مردم عراق بازی کرد.
و البته طبیعی است که هیچ کشور عاقلی جان سربازان ، اقتصاد و اعتبار کشورشان را برای نجات این چنین ملتی هدر نمیدهد و منطقی است که بپذیریم ملت عراق باید از سرمایه های ملی خود تاوان ترسها و حماقتهای خود را بپردازند .
حالا برای من عجیب است که دولتمردان کشوری که بزرگترین ضربه ها را از حماقتهای عراقیها خورده است و هزاران گلش پرپر شدند و بیست سال از اقتصاد دنیا عقب ماند به جای استفاده از شرایط موجود پرچم دفاع از مردم عراق را علم کرده اند. آنچه در عراق اتفاق می افتد به خاطر حضور نظامی آمریکا در آنجا نیست بلکه درس عبرتی به ناسیونالیستهای ابلهه عرب و ترسوهای عراقی است که هر بزی را به رهبری نپذیرند.

نويسنده: | 01:09 AM | نظرها 3 | دنبالک 0

دوشنبه 26 مرداد 1383

اولین برنده ایرانی المپیک مشخص شد!

رئیس تیم المپیک گفته است که آرش میر اسماعیلی برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی خود در مسابقات المپیک
می بایست 115,000 هزار دلار (نزدیک صد میلیون تومان) دریافت کند!. به نظر میرسد زحمات آرش چندان در سالهای گذشته چندان هم بی حاصل نبود. او چه به خاطر اعتقادش و چه برای سیاست ملی کشور این مبارزه را رد کرد.(همه میدانیم که او نمیتوانست رد نکند!) .اگر سخنان رئیس تیم المپیک به واقعیت بپیوندد جایزه آرش قطعا از هر مدال طلای المپیکی که برگزار شده است با ارزش تر است.
شکی نیست که آرش برای مدال طلاو افتخار ملی سالها تلاش کرده است و مدال طلا نیز برازنده او بود. ولیکن با آنچه رئیس تیم المپیک گفته است به نظر میرسد او اولین و شاید بهترین برنده ایرانی در این دوره المپیک باشد.
خبرها از این حکایت دارد که دیگر شرکت کنندگان ایرانی حاضر در المپیک نیز دست دعا برداشته و خواهان رقبای اسرائیلی هستند:) .
کار آرش برای من قابل درک است. سوال من از مسئولین المپیک ایران این است که فلسفه المپیک چیست؟ و ما برای چه آنجا رفته بودیم. مگر نه این است که همه شرکت کنندگان برای ورزش،رقابت دوستانه و صلح به المپیک میروند؟

لینک مرتبط:
خبر در دیلی استار
خبر در ایندیا دیلی

نويسنده: | 02:10 AM | نظرها 9 | دنبالک 0

جمعه 9 مرداد 1383

وضع سیاسی کشور

هیچ مطلبی جالبتر از این پست ابطحی در وبلاگ وب نوشت نمی تواند وضعیت کنونی کشور در سطح کلان را نشان دهد.

يک نگاه عبوري تنها به تيتر روزنامه هاي هفته گذشته در عرصه رفتارهاي سطوح بالاي حکومت حکايت از آن دارد که همه در حال سيلي زدن به هم هستند: وزارت بازرگاني به طور قاطع اعلام مي کند که اقتصاد کشور وقتي که هنوز نمايشگاه ديگري نداريم با تعطيلي يک مرتبه نمايشگاه بين المللي تهران آسيب جدي مي بيند، شهرداري قاطعانه اعلام تعطيلي آن را مي نمايد. وزارت راه مي گويد جاده چالوس باز شده، نيروي انتظامي مي گويد بسته است. دولت مي گويد قصد راه اندازي فرودگاه امام را دارد، نيروهاي رسمي مي گويند نخواهيم گذاشت. سخنگوي دولت مي گويد وزارت اطلاعات مي تواند قاتل زهرا کاظمي را پيدا کند، دادگستري تهران مي گويد اين حرف هم سخني با استکبار و در راستاي تامين خوراک براي راديوهاي بيگانه است. وزارت ارتباطات مي گويد که قرارداد ترک سل بهترين و اقتصادي ترين قرارداد است، نماينده محترم مجلس اعلام مي کند اين قرار داد هزار برابر بدتر از ترکمن چاي است.

با اين حساب آيا سيلي رد و بدل شده در تيم ملي نمادي از اين حرکت حکومتي نيست؟
اصل مطلب در وبلاگ وب نوشت

نويسنده: | 10:58 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

جمعه 2 مرداد 1383

جنبش سوم ( بیان عقاید بصورت هماهنگ در وبلاگها)

شاید شما نیز با من هم عقیده باشید که فضای حاکم بر وبلاگهای فارسی آن جذابیت و حرارت سابق را ندارد.با وجودیکه وبلاگ و وبلاگ نویسی از سمت حکومت هم جدی گرفته شده است با اینحال دیگر مطالب وبلاگها اینقدر جدی نیست که بتواند تاثیر گذار باشد.
تب وبلاگ و وبلاگ نویسی فروکش کرده است و حالا زمانی است که محتوای وبلاگها حرف اول را میزند. من پیشنهادی دارم مبتنی بر راه انداختن جریانی که میتواند باعث اهمیت و جذابیت بیشتر وبلاگها شود.هر وبلاگ نویسی جدا از آنکه در وبلاگش در چه زمینه ای می نویسند یک ایرانی است و به نظر من بهترین جایی که میتواند نظراتش را به گوش دوستان و خوانندگان برساند همین وبلاگ اوست. با این فرض من پیشنهاد میکنم از این پس هر چند وقت یکبار یک موضوعی مطرح و هر کس نظر خود را در این زمینه در وبلاگ خود بنویسد.
بطور مثال میتوان انتظارات از حکومت، خواسته ها از مجلس، یا نظر شخصی خود را درباره یک قانون و بصورت هماهنگ بنویسیم. بطوریکه مثلا اکثر نویسندگان وبلاگها در فاصله یک هفته نظر خود را در یک مورد مشخص در وبلاگ بنویسند. این کار علاوه بر آنکه میتواند به شخصیت نویسندگان و شهروندان ایرانی در وب رسمیت و اهمیت بیشتری دهد میتواند یک تابلوی اعلانات برای بیان نظرات شهروندان باشد و اینبار دیگه همه کاربران نمی توانند عیادی شیطان بزرگ یا گمراه و.. باشند. اجازه دهید به جای فحشهای زیر زبانی به برخی رفتارها و قوانین و یا بیان نظرات خود در محافل دوستانه اینبار نظرات و انتظارات و حتی نقدهای خودی را بصورت هماهنگ با دیگر هموطنانمان و در بهترین جایی که میتوانیم و برای همه دنیا بگوییم.

نويسنده: | 11:46 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

شنبه 20 تیر 1383

آیا فلسطینی ها سود میکنند؟

ما در ایران فقط یک گونه از اخبار را می شنویم! در طی عملیات شهادت طلبانه چند صهیونیسم به هلاکت رسیدند!
فکر میکنم بسیاری از شما نیز همانند من به این فکر کرده اید که وقتی صدا و سیمای ملی از هلاک صهیونیستها صحبت میکند منظورش چگونه افرادی هستند؟ آیا انها سربازان اسرائیلی هستند؟ آیا آنها سران و رهبران احزاب افراطی یا سیاستمداران اسرائیل هستند؟ جواب میتواند هیچ کدام از آنها نباشد و حقیقت آن است که اکثر آن افرادی که به اصلاح به هلاکت می رسند شهروندان عادی ، زنان و کودکان هستند، آنها هنگامی کشته میشوند که در حال رفتن یا برگشت از سر کار یا مدرسه یا ... هستند . در برخی از اینگونه عملیات حتی کودکان و نوزدان نیز کشته میشوند و البته اخبار کشته شدن کودکان اسرائیلی هرگز از سیمای ملی پخش نمی شود . آنها می خواهند ما اسرائیلی ها را فقط به یک اسم بشناسیم و آن صهیونیست است جدا از آنکه مرد یا زن یا کودک و نوزاد باشد و جدا از آنکه سیاسی ، صلح طلب و حتی غیر یهودی باشند.متاسافانه برخی از دوستان اینگونه عملیات را با عملیات مشابه لبنانی ها مقایسه میکنند. اما آنچه که حزب الله یا دیگر گروهای نظامی لبنانی انجام میدادند بر علیه ارتش اسرائیل بود و نه شهروندان معمولی آن و این در حالی است که عملیات به اصلاح شهادت طلبانه گروههای فلسطینی تا امروز بیشتر کشته های غیر نظامی داشته است تا نظامی! و البته تنها کمی تفکر و بررسی اقتصادی و اجتماعی مردم فلسطین نشان میدهند که آنها با شروع مجدد و شدت اینگونه عملیات سطح اقتصادی ، اجتماعی مردم فلسطین کاهش قابل توجه ای داشته است و با کاهش نرخ رشد اقتصادی مردم فلسطین دچار بحران کار شده اند وبعید نیست اگر این جریان همچنان ادامه یابد ضررهای بیشتر و غیر قابل جبرانی بر جامعه فلسطینی وارد شود.
همچنین اگرچه ما خبر کشته شدن یک کودک اسرائیلی را نمی شنویم ولی مردم و سیاستمداران اروپا و آمریکا می شنوند و این قطعا به سود مردم فلسطین نخواهد بود. فلسفه اینگونه عملیات هرچه باشد از نظر من دلیلی بر کشتن شهروندان غیر نظامی و کودکان نیست. یک کودک چه فلسطینی و چه اسرائیلی یک کودک است ، بی گناه است و کشتن او حداقل از نظر من مردود است

نويسنده: | 08:38 PM | نظرها 10 | دنبالک 0

عمليات در بدترين زمان ممکن

انفجار اتوبوس در اسرائيل که مسئوليت آن را يک گروه فلسطيني برعهده گرفته بي شک در اين موقعيت اسرئيلي ها را بيشتر خوشحال مي کند. درست در زماني که دادگاه لاهه راي خود را درباره ديوار حايل به مجمع عمومي سازمان ملل مي خواهد بفرستد و درست در زماني که اسرائيل زيرشديدترين فشاربراي توقف ساخت ديوار حايل قرار دارد. حالا اسراييل با مانور خبري روي اين انفجار مي تواند دلايل ملموس ساخت اين ديوار را توجيه کند.
اين بدترين زمان ممکن براي يک عمليات بود.

نويسنده: شهرام | 07:59 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

یکشنبه 7 تیر 1383

قوز ملی!

داستان مضحک ما از آنجا شروع میشود که غربیها گفتند ایران در زمینه تکنولوژی هسته ای مسائل و فعالیتهای مشکوک و پنهانی دارد.!ناگهان مسئولین ایرانی گفتند انرژی اتمی و نیزوگاهای اتمی حق ما ایرانیهاست. بعد کلی عکس و مستند منتشر شد که ایرانیها در حال غنی سازی هستند.غربیها گقتند که ایران باید اینکار را متوقف کند! مسئولین ایرانی گفتند که اینکار به شکل محدود انجام شده! و این تکنولوژی بومی هست. حالا بماند که اصولا کشوری که هنوز نیروگاه هسته ای آن راه نیافتاده است. و حتی اگر هم راه بیافتد طبق قراردادها سوخت آن توسط روسیه تامین میشود چه نیازی به هزینه های آنچنانی برای این تکنولوژی بومی دارد!
بعد غربیها گفتند که باید الحاقیه قرارداد NPT را امضاء کنید . مسئواین ایرانیها مجددا گفتند تکنولوژی اتمی ایران بومی است و این حق ایران است و ما چنین نمیکنیم. روزنامه ها از قول مسئولین و رهبران و حتی توده مردم! گفتند که پذیرش این قرارداد پذیرش ذلت است!!خلاصه در حالیکه روزنامه ها و مسئولین و البته صدا و سیمای ملی در حال تکرار چین کلماتی بودند.
اروپا ضرب العجل هم تعیین کرد! و این مسئولین ایرانی بودند که فریاد ما ذیر بار ذلت نمی رویم سر میدادند. اما هنوز زمان ضرب العجل به اتمام رسیده بود که مسئولین ایران قراداد الحاقیه (همان مایه ذلت )را پذیرفتند. ناگهان لحن همه عوض شد و اگر تا دیروز پذیرش این قرارداد ذلت بود از امروز یک پیروزی بزرگ برای دیپلماسی ایران و شکست آمریکا اعلام شد!.ایران هم در حضور مسئولین سه کشور اروپایی پذیرفت که فعالیت غنی سازی را به شکل داوطلبانه متوقف کند! یعنی توقف همان تکنولوژی بومی و میلیونها دلاری که بابت آن هزینه شده بود.!
بعد از واقعه چند اتفاق جالب افتاد بطور مثال در کمتر از یک هفته یک قرارداد یک میلیارد دلاری با صنایع خودرو سازی فرانسوی بسته شد! و در خبر ها هم آمد که ایران در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد دلار تجهیزات نظامی از انگلستان خریده است و...
پس از بررسیهای آژانس یک دانشمند اتمی پاکستانی به جرم فروش و انتقال تکنولوژیهای هسته ای به ایران بازداشت شد و به چند کشور دیگر هم تذکر داده شد. و صحبت از میلیونها دلاری بود که ایران به باندها و دلالان پاکستانی و کشورهای دیگر بابت خرید قطعات و تکنولوژی پرداخت کرده است!پس از مدتی آژانس اعلام کرد که در برخی از تاسیسات ایرانی علائم غنی سازی آنها به شکل خطرناک را یافته است و همچنین تعداد زیاد و بی دلیلی از دستگاه های سانتریفیوژ! ایران گفت که این موارد به ایران ربطی ندارد و قطعات در کشورهای مبدا و سازنده آلوده بودند که البته آن کشورها را هم معرفی نکرد!
و ناظران متعجب که عجب تکنولوژی بومی باحالی که کلی باند زیر زمینی در کشورهای مختلف برای کسب آن فعالیت میکنند و اغلب قطعات مهم آنهم از کشورهای دیگر میرسد (چیزی شبیه همین خودرو ملی!)
حالا ایران قرارداد الحاقیه را امضاء کرده است و البته در این میان با خر فرض کردن طرف اروپایی کم و بیش فعلیتهای پنهانی نیز داشته است! و حالا غربیها و همان دوستان اروپایی ایران میگویند ایران تخطی کرده است! و باز ایران تهدیدات را آغاز کرده است! گویی که فقط این طرف اروپایی خواهد بود که ضرر میکند و نه ملت ایران!
حالا ملت ایران مانده اند که بالاخره این تکنولوژی غنی سازی که با صرف میلیونها دلار و واردات قطعات آن از کشورهای دیگر در حال پیاده سازی است به چه درد مردم ایران میخورد و اگر واقعا بدرد میخورد چرا داوطلبانه آنرا قطع کردید!
راستی در کشوری که هر یک میلیون دلار سرمایه گذاری در صنایع معمول (مانند پتروشمی)هزاران موقعیت شغلی ایجاد میکند و در کشوری که بایت ساخت سد، سرمایه گذاری در مناطق نفتی و حتی مترو میلیونها دلار وام از کشورهای دیگر میگیرد چرا باید میلیونها دلار بابت این قوز ملی به هدر رود!
سالهاست که به روسیه بابت ساخت یک نیروگاه کوچک اتمی باج میدهیم،بیش از یک میلیارد دلار فقط بایت نیروگاه بوشهر خرج شده درحالیکه میزان تولید نهایی آن تنها اندازه یک نیروگاه معمول سوختهای فسیلی است و جالب آنکه طبق صحبتهای وقولهای مسئولین روسی این نیروگاه بایستی چندین سال قبل راه می افتد.و نمی توانیم حدس بزنم که قرار چندین میلیون یا میلیارد دلار دیگر هم بابت این نکنولوژی بومی باج دهیم یا در تحریمها ضرر کنیم.

نويسنده: | 08:03 PM | نظرها 2 | دنبالک 0

سه شنبه 2 تیر 1383

حد و مرز خويشتن داري

شمخاني: خويشتن داري هم حد و مرزي دارد - ايسنا 18:45:20
نظاميان انگليسي ظرف ساعات آينده آزاد مي شوند. - ايسنا 19:18:59

نويسنده: شهرام | 07:25 AM | نظرها 2 | دنبالک 0

سه شنبه 1 اردیبهشت 1383

عدالت

آن افسونکار به تو می آموزد که عدالت از عشق بالاتر است
دریغا اگر عشق در کار می بود
هرگز ستمی در وجود نمی آمد
تا به عدالتی نابه کارانه از آن دست
نیازی پدید آید
احمدشاملو

نويسنده: شهرام | 05:28 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

پنجشنبه 21 اسفند 1382

تكميلي براي مطلب عراق امروز

مطلب قبليم درباره عراق امروز و چند سوال در همين مورد همانطور كه فكر ميكردم واكنش خوانندگان را در پي داشت.من براي كامننتهاي خوانندگان ارزش زيادي قائلم دارم و سعي هم ميكنم آنها را بي پاسخ نگذارم . قبل از هر چيز از حسين(حسين عليزاده) خواننده محترم وبلاگ معذرت خواهي ميكنم . همانطور كه در كامنت ايشان نيز ذكر كردم قسمتي از مطالب ايشان را حذف كردم. دليل آن نيز توصيه دوست خوبم شهرام بود و اينكه ممكن است مشكلاتي ايجاد شود.از همانهايي كه براي سينا مطلبي پيش آمد!
يك مخالف در كامنت خود از خفقان و بي تاثيري فتواي آيت الله سيستاني در زمان صدام نام بردند و در نهايت مرا به جوگرفتگي سياسي يا حسين درخشان زدگي متهم كرده است!آري شايد نطر ايشان پاسخي باشدبراي سوالهاي من اما دوست مخالف ايا هر زماني كه خفقان بود و يا كسي مثل صدام وجود داشت ميتوان ساكت بود؟اصولا فرق امام خميني، مدرس و دهها روحاني ديگر با آيت الله سيستاني چيست؟جز اين است كه آنها آنقدر شجاع بودند كه با وجود خفقان و ترس حاكم در زمان خود باز هم حرف خود را زدند؟اصلا به خاطر همين شجاعت ها بود كه خميني شد رهبر انقلاب و يا مدرس نام ماندگار در تاريخ كشور ما و گرنه در زمان همين آقايان بودند بسياري از روحانيون ديگر در آن زمان كه به خاطر ترس و خفقان حاكم ساكت ماندند و تاريخ نيز البته همگي را به فراموشي سپرد.فرق مبارزان و يا اشخاص بزرگ تاريخ اين است كه شجاعت بيان حرف خود را داشتند حتي اگر جانشان در خطر بود. حضرت محمد در زمان بربريت عربي و عيسي در زمان تعصبات يهودي و موسي در زمان فرعون ... و خلاصه آنكه تاريخ را شجاعان شكل دادند.
كامنت دوست ديگري بنام حسين و ايميل ali بسيار جالب و كامل بود و اگر مورد دومي كه اشاره كردند درست باشد كه من ترديد دارم پاسخ مناسبي است براي سوال من.

اما در مورد سوم كه آمريكا را مسئول ديكتاتوري صدام دانستند . شكي نيست كه حكومتهابه فكر منافع خود هستند و در اين ميان ممكن است از ديكتاتورها حمايت كنند و يا چشم خود را بر بعضي ظلمها ببندند.
در مورد كشور خودمان شايد اين حرف صادق باشد آيا در اين چند سال شنيده ايد كه ايران به فكر جامعه مسلمان چچن باشد و حال آنرا مقايسه كنيد با مواضعش درباره فلسطين. همچنين آمريكا يا بسياري از كشورهاي ديگر هميشه مدعي اين بودند كه به فكر منافع خود هستند و اصولا مقايسه آنها با مرجعيت شيعه كه مدعي اصلاح و راهبري معنوي و شرعي جامعه را دارد كاملا اشتباه است.
به همين ترتيب عدم امضا قراداد كيوتو توسط آمريكا را نمي توان مقايسه كرد با مرجعيتي كه براي ورود به عراق، انتخابات،و هزاران چيز جرئي ديگر حكم حلال و حرام دارد ولي در مورد سيگار مردد است.آري در اسلام احكامي در رابطه حرام دانستن هر چيز مضر براي بشر دارم اما چرا از اين اصل براي اعلام قطعي حرام بودن سيگار استفاده نميشود خود پرسشي است و اگر بخواهيم اين حكم را بصورت كلي بپذيريم پس سيگار حرام است و حال باز سوال پيش مي آيد
كه چگونه در كشوري با حكومت اسلامي چنين چيز حرامي به مقدار انبوه توليد و فروخته ميشود؟.ايا جنبه اقتصادي ميتواند بهانه مناسبي باشد كه در اينصورت هم مشروبات الكلي و دها چيز حرام ديگر هم ميتواند صرفه اقتصادي خوبي داشته باشد!!!!)
اما نظرات حسين عليزاد عزيز،كه مجبور به حدف قسمتي از آن شدم.در پاسخ بايد بگويم ايشان نيز همچون من شك و سوال خود را مطرح كردند و به طور خلاصه نظر انتقادي خود درباره واكنش مرجعيت داخل ايران در مورد جنگ را گفتند. اما در مورد بخش دوم صحبتهايشان ،دوست عزيز آيا مي توانيد تعداد كشته شدگان غير نظامي در جنگ جديد آمريكا با عراق را بگوييد كه اينچنين با حرارت از قتل و عام صحبت ميكنيد. چه كسي براي مردم عراق خطرناك تر است؟
موشكهاي كروز يا حزب بعثي كه صدهها هزار نفر از مردم عراق كشته است؟!آري دوست من حمله آمريكا به عراق به هر بهانه اي كه بود كه مردم عراق را از دست يك ديكتاتور و دشمن بشريت به نام صدام و حزب بعثش نجات داد، و چه آزادي مهمتر از اين. پس به من حق بدهيد كه حمله آمريكا را آزايبخش بخوانم.
البته اين جنگ هم مانند بسياري از جنگهاي ديگر قربانياني است ولي باز هم معتقدم بسيازي از آنچه كه امروز بر مردم عراق ميگذرد تاوان آن هله هله هايي كه در زمان حمله عراق به ايران يا كويت سردادند. دوست من ايا فراموش كرديد كه هزاران جوان كشورمان حداقل در همان دو سال اول توسط سربازان عراقي كه امروز جزو همان مردم به اصلاح مظلوم عراق هستند كشته شده اند!

نويسنده: | 02:12 PM | نظرها 8 | دنبالک 0

سه شنبه 19 اسفند 1382

عراق امروز و چند سوال

بعد از پايان جنگ عراق و آزادي آن از دست حزب بعث بارها نام آيت الله سيستاني را شنيده ايم.ايشان كه هوشمندانه طرفدار عدم دخالت روحانيون در حكومت و سياست هستند و يا حداقل قبلا اينگونه وانمود ميكردند.در اين چند ماه اخير به تعداد بيانيه هاي خود براي مسائل سياسي و يا حوادث عراق افزوده اند. بطوريكه اينك تبديل فردي محبوب براي برخي از دلتمردان و روزنامه هاي ايران شده اند.يكي از آخرين بيانيه هاي ايشان حرام كردن ورود غير قانوني به عراق است. خوب در اين حكم بحثي نيست. اما اين مصلح عراق و اين حافط منافع شيعه كه براي چنين چيزهاي فتوا صادر ميكنند چرا در زمان جنگ عراق با ايران،كه صد ها هزار ايراني شيعه و عراقي در آن كشته شدند حكمي در حرام اعلام كردن آن يا حرام اعلام كردن شركت شيعيان در آن صادر نكردند؟به نظر شما كدام مهم تر بود؟
يك مورد ديگر اينكه برخي از دولتمردان ايران و عراق مسئوليت حادثه انفجار در روز عاشورا را متوجه آمريكا ميدانند، ميدانيم كه شيعيان عراق پس از سالها و تنها پس از آزادي عراق توسط آمريكا توانستند در محرم و بدين شكل عزاداري كنند.و به عبارت ديگر شيعيان عراقي اين امكان را از بابت به خطر افتادن جان و كشته شدن سربازان ، و خرج ميليونها دلار آمريكا دارند آيا كسي از آنها تشكر كرد كه حال آنها مسئول هستندد؟ خوب ميدانيم كه اگر حمله آزاديبخش آمريكا نبود شايد براي سالهاي متمادي ديگر همچنان مردم عراق براي صدام هورا مي كشيدند!
و باز مورد ديگر اينكه چند درصد ايرانيان موجود در كربلا بصورت رسمي و با كنترل مسئولان ايراني وارد عراق شده بودند؟آيا بهتر نيست دولتمردان ايراني نيز براي افزايش امنيت مردم عراق كمي به فكر كنترل مرزها باشند؟و در نهايت آنكه من هنوز نمي فهمم مرجعيت شيعه كه در مواردي مثل ورود غير قانوني به عراق، انتخابات ايران و... به آساني حكم حرام صادر ميكند چگونه در مواردي مثل سيگار كه ميدانيم هر سال هزاران مسلمان را به كام مرگ ميكشاند و سلامتي آنها را تهديد ميكند هنوز دو به شك است.

نويسنده: | 12:40 PM | نظرها 9 | دنبالک 0

پنجشنبه 30 بهمن 1382

نقض قانون انتخابات در سايت پرشين بلاگ

همانطور كه ميدانيد امروز پنج شنبه (روز قبل از انتخابات) هيچ كانديدايي حق تبليغات را ندارد و رسانه ها نيز حق چاپ و منتشر كردن اينگونه تبليغات را ندارند.
اما همين امروز و در ساعت 5:45 بعد ظهر (زمان نوشتن اين مطلب)در تمامي وبلاگهاي سايت پرشين بلاگ موجود در اين سايت آگهي تبليغاتي دكتر محمدرضا عباسي فر و دكتر حسين جولايي كانديدهاي نمايندگي مجلس ديده ميشود و مشخص است كه اين نقض دقيق قانون انتخابات است.

نويسنده: | 03:25 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

شنبه 25 بهمن 1382

پارادوكس

در انتخابات شركت كردن يا شركت نكردن مسئله اين است! اگر شما هم مانند من با نوع برخورد شوراي نگهبان در رد صلاحيتها مخالف هستيد و يا طرفدار اصلاحات باشيد احتمالا به اين نيز فكر كرده ايد كه بالاخره راي دهيد يا ندهيد ،انتخاب سختي است اگر بخواهيم در اعتراض به رد صلاحيتها و عمكرد شوراي نگهبان راي ندهيم نتيجه آن ميشود كه با توجه به راي دهندگان ثابت نظام و محافظه كاران ، جناح راست اكثريت مجلس را بدست خواهد آورد. حتي نميتوان به اميد عدم شركت اكثريت مردم در انتخابات و از اعتبار افتادن انتخابات بود چرا كه بسياري از مردم ايران بخصوص در شهرستانهاي كوچك اصولا توجه به شرايط پيش آمده ندارند و تنها اخبار را از صدا سيما دنبال ميكنند و خوب طبيعي است كه با توجه به تبليغات و عادت در انتخابات شركت ميكنند . از طرفي ميتوان فكر كرد كه در اختيار گرفتن مجلس توسط محافظه كاران چندان هم بد نباشد . هرچه باشد مجلس اصلاحات چندان هم در قانون گذاري حداقل بدليل رد مصوبه ها در شوراي نگهبان موفق نبوده است و حتي ميتوان اميد داشت كه بدليل همخواني بيشتر بين مجلس و شوراي نگهبان قوانين به شكل روان و مفيد و بدون كارشني تصويب شود. اما يك احتمال ديگر هم هست اگر مجلس اصلاحات قوانين خوب چنداني تصويب نكرد اما حداقل قوانين محدود كننده اي را نيز تصويب نكرد و يك جريان قانوني براي اعتراض بود.در حاليكه ممكن است مجلسي كه در اختيار محافظه كاران است دست به تصويب قوانين محدود كننده (مانند قانون مطبوعات در مجلس پنجم) بزند و در عين حال بدليل كم شدن اعتراضات و شايد حتي استقبال از طرف مجلس برخي نهادها مانند سپاه دست به مانورهاي قدرت بزنند.حال ممكن باز فكر كنيم كه خوب حداقل براي اينكه مجلس به دست محافظه كاران نيافتد در انتخابات شركت كنيم. كه در اين صورت اول اينكه آبرو باقيمانده برخي اصلاح طلبان در دعوت تلويحي به عدم شركت در انتخابات خواهد رفت و حكومت مانور خواهد داد كه ديديد مردم در انتخابات شركت كردند و كيهان نيز خواهد نوشت مردم با شركت در انتخابات به اصلاح طلبها نه گفتند! در ضمن بالاخره در جواب عملكرد شوراي نگهبان در در صلاحيتها بايستي حركتي كرد و اگر در انتخابات شركت كنيم به نوعي گفته اين كه زياد هم مهم نيست و به نوعي آنرا قبول خواهيم كرد و در ممكن است حتي اين شركت كردن به نوعي مجوزي براي رد صلاحيتها و نمايشي كردن انتخابات رياست جمهوري شود.

نويسنده: | 11:09 AM | نظرها 4 | دنبالک 0

چهارشنبه 22 بهمن 1382

بدون لينک

ديشب عروسي سعيد نوري پسر عبدالله نوري بود، سر يک ميز بزرگ بزرگان قوم موافق انتخابات از روحانيون مبارز شامل کروبي، حسن خميني، ... نشسته بودند و سر ميزي ديگر در آن سوي مجلس مخالفان شرکت در انتخابات ، تلفيقي از مشارکت و ملي مذهبي و اپوزوسيون و ... شامل تاج زاده، جلايي پور، باقي ، حکمت ، زندي ، عليرضا رجايي ، سحرخيز .
خاتمي ، ابطحي و دو سه وزيرش وقتي آمدند يکراست رفتند سر ميز روحانيون( که از قضا همه روحاني بودند) و نشستند .البته رييس جمهور چند بار از راه دور براي چند نفر از اين طرفي ها دست تکان داد و خوش و بشي کرد.
عبدالله نوري تا پايان مجلس کنار در خروجي ايستاده بود.

نويسنده: شهرام | 03:59 AM | نظرها 4 | دنبالک 0

یکشنبه 19 بهمن 1382

مهاجراني: رابطه

عطاللله مهاجراني وزير دست راست خاتمي در ابتداي راه دولت و سخنور چيره دست در بد مخمصه اي افتاده است. مدت هاست شايعه وجود همسر ( و يا همسران) در محافل مختلف مطرح است. استفاده از ابزارهاي ضد اخلاقي در تمام دنيا مرسوم است اما با توجه به بافت جامعه ايران موضوع رابطه يک سياستمدار مثل يک بمب صوتي پخش مي شود.
من نمي خواهم اراجيف ضد و نقيض در اينباره را تکرار کنم اما در واقع کثيفتر از اين نمي شود که موضوعي در زندگي شخصي يک نفر که قطعا به خود او و خانواده اش مربوط است درست نزديک انتخابات با بهره گيري سياسي چنين در بوق شود. متاسفانه سکوت نسبي مهاجراني در طي چندماهي که اين شايعه مطرح شده و همچنين کناره گيري بي سروصدا از رياست مرکز گفت و گوي تمدن ها هم به اين شايعه دامن زده است.
ياد مصاحبه هاي مطبوعاتي مي افتم که او در زمان وزارتش در ساختمان بهارستان برگزار مي کرد. کيهان بهترين خبرنگارانش را با کوبنده و تندترين سوال ممکن ارسال مي کرد اما پاسخ آرام و منطقي و در عين حال مستدل او آنچنان بر خبرنگار فرود مي آمد که طرف چاره اي جز تاييد نداشت. آنچنان که مجلس پنجم با تمام عزمش مبني بر کنارگذاشتن او از وزارت محسور سخنوري اش شد و راي اعتمادش داد.

نويسنده: شهرام | 01:46 AM | نظرها 4 | دنبالک 0

پنجشنبه 16 بهمن 1382

عفو و سياست هاي هوشمندانه مشرف

عفو ژنرل عبدالقدير خان که به پدر بمب اتمي در پاکستان معروف است و پيشتر به ارسال اطلاعات مربوط به فناوري هسته اي به کشورهايي چون ايران و کره شمالي اعتراف کرده نوع جالبي از برخورد با يک فرد داراي شخصيت و در عين حال خطاکار و حتي خائن را در همين همسايگي کشور ما به نمايش مي گذارد.تصور کنيد اگر در داخل کشور ما کسي چنين کرده بود آيا عفو مي شد؟ يا کشوري مثل ايالات متحده کسي مي توانست در مقابل موج رسوايي که رسانه ها به راه مي انداختند زندگي راحتي داشته باشد؟
من نه طرفدار ژنرال مشرف هستم که بر اساس زور به قدرت رسيده و ديکتاتورگونه به حکومت مي پردازد و نه مي توانم سياست مداري هاي او را در طي يکي دو سال گذشته ناديده بگيرم که در بدترين موقعيت منطقه اي و قومي به خوبي توانسته کشورش در مقابل تهديدهاي خارجي و داخلي سالم نگاه دارد و حتي بهره برداري هاي اقتصادي و نظامي خود را نيز داشته باشد.
البته اين را هم بگويم که همکاري عبدالقدير خان حداقل با مقامات ايراني چيز پنهاني نبود و قطعا مقامات پاکستاني در جريان کارهاي او قرار داشتند اما حالا در وضعيت رسوايي که يک دفعه گريبان يک کشور را مي گيرد سياست مداري است که مي تواند شما را هم در داخل و هم در خارج به سلامت نگاه دارد.
به راستي رهبري پاکستان ( کشوري که واقعا حفظ امنيت در آن بسيار دشوار است )در هر دو زمينه در طي يکي دو سال اخير بسيار هوشمندانه رفتار کرده است.

نويسنده: شهرام | 09:24 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

چهارشنبه 15 بهمن 1382

چهار سخنراني

چهار سخنراني کوبنده در قم برگزار شده که به اختصار به بخش هاي مهم آن اشاره مي کنيم:
آيت الله يزدي: منظور اصلاح طلبان اين است که نظام و سيستم و حاكميت را اصلاح كنند...
آيت الله خزئلي: شوراي نگهبان خداوند شما را تاييد كرد و من 19 سال با شما همكاري كردم...
آيت الله مصباح يزدي: در موقعيت حساسي هستيم كه در ظرف يك روز ممكن است جرياني اتفاق بيفتد كه اسلام پيشرفت كند يا بر عكس ورق برگردد.
روح الله حسينيان:آن زماني كه بچه‌هاي مردم زير رگبار دشمن به خاك و خون كشيده مي‌شدند، همين آقاي(اسدلله) بيات به قاچاق پنبه مشغول باشد و ميليون‌ها تومان به جيب بزند.

نويسنده: شهرام | 11:14 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

دو چهره يک اصلاح طلب رد صلاحيت شده

آقاي احمد شيرزاد از سران جريان اصلاح طلبي ما و يکي از نويسندگان ثابت روزنامه ياس نو ارگان جبهه مشارکت است که چند ماه قبل به خاطر يک نطق قبل از دستور چه بلاها که سرش در نياوردند، و ما چقدر دلمان برايش سوخت که بابا يک نفر جرات کرد حرف راست زد.
آقاي احمد شيرزاد يک هفته قبل نه تنها فرصت مناسب داشتن يک سايت را در موقعيت ممتاز بين المللي از دست داد بلکه با مصاحبه خود با ايسنا عملا زحماتي را که به رايگان براي تبليغ او و جريان تحصن روي اينترنت صورت گرفته بود را "توطئه اي براي بدنام کردن متحصنان و نمايندگان " خواند و نه تنها هدف حرکت اصلي را ناديده گرفت بلکه با اعلام اين که از مخابرات خواسته سايت مذکور را فيلتر کنند عملا نشان داد نه به شعارهاي آزادي خواهانه خود در همان نطق قبل از دستور پاي بند است و نه در اصولگرايي چيزي کمتر ازمحافظه کاران دارد.
آقاي شيرزاد واقعا کدام يک از محافظه کاران تا به حال به طور علني از مخابرات خواسته اند که يک نشاني اينترنتي را فيلتر کنند؟
اين شما نبوديد که به خاطر فيلترينگ اينترنت و خصوصا سايـت امروز محافظه کاران را مزمت مي کرديد؟
آقاي شيرزاد و دوستان شان تصميم گرفته اند در انتخابات شرکت نکنند. شوراي نگهبان با رد صلاحيت آنان بهترين هديه را به اصلاح طلبان داد. چرا که کمي آبرومندانه از قدرت کناره گيري کردند. در بهترين حالت اصلاح طلبان اصلا اميدي براي ورود به مجلس نداشتند و با ترس و محافظه کاري ذاتي شان حتي از تبليغات افکار عمومي بين المللي نيز نتوانستند بهره ببرند.
بعد از تحصن وضعيت اصلاح طلبان درست مثل تيمي شده که 6 بر صفر عقب است و حالا توپ را در زمين خودي مي دواند تا بيشتر از اين گل نخورد. افسوس که تماشاگران خيلي زودتر سوت پايان را کشيده اند.

نويسنده: شهرام | 03:05 AM | نظرها 4 | دنبالک 0

پنجشنبه 9 بهمن 1382

قدرتنمايي رسانه و سياست

دومين استعفاي يک مقام بلند پايه بي بي سي در طول دو روز گذشته و در اعتراض به گزارش واقعا نشان از استقلال مثال زدني اين رسانه وابسته به دولت بريتانيا دارد. چگونه يک رسانه دولتي که مدير آن توسط نخست وزير تعيين مي شود در مقابل دولت و مقامات بلند پايه وزارت دفاع مقاومت مي کند و حال که گزارش هاتن نه دولت بلکه بي بي سي را به نداشتن دليل براي طرح ادعا عليه دولت بريتانيا محکوم مي کند، سران اين رسانه يکي يکي در حال استعقاي اعتراض آميز هستند به طوري که هر بار خبر استعفا مثل بمب منفجر مي شود و توجه جهاني به اين اقدام جلب مي گردد.
مديران بي بي سي قدرت سياسي دولتمردان توني بلر را ندارند اما قواعد رسانه اي را به خوبي آموخته اند اگر نمي توانند گزارشي افشاگرانه مثل گزارش اندرو گيليگان خبرنگار راديو چهار بي بي سي تهيه کنند حداقل با قدرتي که به دست آورده اند مي توانند با استعفا توجه جلب کنند. گرگ دايک مديرعامل بي بي سي البته هنگام اعلام استعفا در مقابل خبرنگاران گفته است که بابت گزارش اندرو گيليگان معذرت مي خواهد. جالب است که توني بلر هم همين الان گفت که اين معذرت خواهي را مي پذيرد اما آنقدر عصباني بود که حاضر نشد به سوالات ديگر خبرنگار پاسخ دهند.
چند شب قبل بي بي سي فيلم بازسازي شده اي از ماجراي قتل دکتر کلي را در برنامه پانوراماي خود به نمايش گذاشت که کل ماجرا به صورت تلفيق تصاوير بازسازي شده و تصاوير واقعي روايت مي شد. فيلم از نوع فيلم هاي خاص جاسوسي و اطلاعاتي بود که بي بي سي ها در درست کردن آن ها استاد هستند. فيلم زواياي پنهان پرونده را روشن نمي کرد و صرفا مروري بر وقايع اتفاق افتاده در مورد اين پرونده هاتنجنجالي بود اما در نهايت هر بيننده اي نتيجه مي گرفت که چقدر قتل کلي ( نقطه ضعف دولت در پرونده ) مبهم و مشکوک است.
مي خواهيد بدانيد مردم درباره استعفا و آينده بي بي سي چه مي گويند؟ جالبه که يکي نوشتهBlair Broadcasting Corporation (BBC) I fear.

نويسنده: شهرام | 04:50 AM | نظرها 3 | دنبالک 0

سه شنبه 30 دی 1382

درباره بست نشيني نمايندگان (تحصن)

من معتقد نيستم كه بست نشيني نمايندگان مجلس را فقط به پاي يك بازي نمايشي بگذاريم اما از طرفي هم خيلي به اين حركت خوش بين نيستم نه از آن جهت كه ممكن است به نتيجه نرسد بلكه حتي حدس هم ميزنم به نتيجه هم خواهد رسيد.
اما حرف من روزهاي كاري ديگرنمايندگان مجلس است.نمايندگان مجلس اصلاحات ما پس از آن حمايتهاي مردمي چه كردند؟ وقتي با آراي مردم به مجلس رفتند چه كردند؟ درست در اولين لوايح كه بزرگترين انتظار از مجلس اصلاحات بود يعني قانون مطبوعات گفتند حرف حرف آقاست!حرف آقا براي ما حجت است! .هنگامي كه بسياري از قوانين تصويب شده آنها توسط شورا نگهبان رد ميشد جز اعتراضي ساده چه كردند؟ حقيقت آن است كه آنها بايستي اين بست نشيني را همان روزها انجام ميدادند. در همان زمان كه روزنامه را مي بستند.روزنامه نگاران را زنداني ميكردند و در همان زماني كه شوراي نگهبان عملا با رد لوايح ،مجلس را عقيم كرده بود. اين بست نشيني بيشتر از آنكه از غم حق انتخاب مردم باشد از غم رد صلاحيت خودشان و يا اعضاي حزبشان است.

نويسنده: | 10:49 AM | نظرها 4 | دنبالک 0

جمعه 26 دی 1382

مفهوم دخالت

كشور ما يكي از نسبي ترين سياستهاي خارجي را دارد و از اينرو تمامي مفاهيم و تعاريف موجود در مباحث بين الملل و سياست نيز معني خاصي در زمانهاي و يا مكانهاي متفاوت ميدهند!
يكي از اين مفاهيم دخالت است! اگر آمريكا از رد صلاحيت گسترده كانديداهاي نمايندگي مجلس بگويد به عنوان دخالت بيگانگان در كشور مقدس ما به حساب مي آيد. اگر اروپا و يا فرانسه از وضع حقوق بشر ر ايران گلايه كنند دخالت بيگانگان به حساب مي آيد.اگر كشورهاي دنيا نسبت به سياستهاي اتمي ما نگران باشند و آنرا در قالب بيانيه از ايران بخواهند دخالت در سياستهاي داخلي ايران به حساب مي آيد و حتي اگر اتحاديه اروپا و يا كانادا نسبت سرنوشت يك نفر در ايران حساس و نگران باشند و يا از برخورد نسبت به روزنامه ها و روزنامه نگاران كشور ناراضي باشند بازهم دخالت در نظام جمهوري اسلامي به حساب مي آيد.
و البته كلي كارشناس و مسئول مملكتي ناگهان پيدايشان شده و چه مصاحبه ها و برنامه هاي تلويزيوني در تقبيح اين حركات زشت بيگانگان!
اما اگر مسئولين از فرانسه به خاطر قانون جديد در مورد حجاب در كشور خودشان گلايه كنند و خواستار حذف آن شوند و يا نسبت به برخورد با مسلمانان در آمريكا در تريبونهاي رسمي صحبت كنند و يا حتي از كشورهاي دنيا در هربار بازديد از آن كشورها بخواهند در روابط خود با اسرائيل تجديد نظر كنند نه تنها دخالت در امور ديگر كشورها نيست و نه تنها عمل زشت و قبيحي نيست بلكه شايد حركتي مقدس براي دفاع از مردم جهان و يا منافع كشور است.
خلاصه اينكه اظهار نظر در عرصه روابط بين الملل وخوب است ولي تا وقتي كه يك طرفه باشد!

نويسنده: | 05:50 PM | نظرها 2 | دنبالک 0

پنجشنبه 18 دی 1382

اولين مصاحبه سينا مطلبي در هلند

سينا مطلبي که هم اکنون در هلند به سر مي برد در گفت و گويي با Mark Glaser ستون نويس online journalism review به بيان آنچه بر او در جريان بازداشت اش گذشته مي پردازد.او مي گويد: آنچه باعث شد که مرا آزاد کنند امضاي چهار هزار نفر در حمايـت از من روي وب و پوشش رسانه هاي خارجي بود.

نويسنده: شهرام | 09:05 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

یکشنبه 23 آذر 1382

طلوعي سرخ براي ديكتاتور

نيروهاي آمريكايي صدام حسين را در طي عملياتي به نام طلوع سرخ دستگير كردند.صدا و سيما صحنه هايي از نحوه بازداشت و همچنين صحنه هاي بعد از دستگيري او را نشان داد.سردار قادسيه و قهرمان ملت عرب همچون جانوري در دستان ماموران آمريكايي بود كه در حال بررسي دهان و همچنين هويت وي بودند. صدام كه زماني اميد و قهرمان ملت عرب بود و هنوز هم هستند اعرابي كه او را دوست دارند، همچون موشي در سرداب خانه اي زندگي ميكرد جايي كه حتي از زندانهايي كه براي مخالفينش ساخته بود دلگيرتر و كوچكتر بود.بازداشت زنده وي تاثير بسيار بهتري نسبت به پيدا كردن جسد صدام دارد ، چرا كه نشان داد كه او كه در مقام يك رهبر به مردمش دستور داده بود تا دم مرگ مبارزه كنند خود بدون حركت و مبارزه خاصي بازداشت شد.همچنين شايد مرگ او ميتوانست از وي يك قهرمان بسازد و حال آنكه هم اكنون هر روز و با نمايش صحنه هاي بازداشتش او بيشتر خوار و كوچك ميشود.امروز بدترين طلوعي بود كه صدام آنرا ديد.

نويسنده: | 08:20 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 7 آذر 1382

حرف درست

در اين كشور هر چند سال يك نفر آدم صاحب مقام ، قدرت يا منصب پيدا ميشه كه حرف درست بزنه و خوشبختانه چند روز پيش چنين اتفاقي افتاده است. اين آقاي شيرزاد واقعا دل شير دارد و خوش بحال كساني كه به او راي دادند و او نماينده آنها در مجلس است. (سخنراني ايشان در مجلس)

نويسنده: | 05:39 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

چهارشنبه 5 آذر 1382

باز هم تيتر يک

باز هم ايران در تيتر اول اخبار جهان قرار دارد. اين يکي اما نه خيلي منفي است و نه چندان مثبت ( در مقايسه با خبر منفي مرگ و لاله و لادن و خبر مثبت جايزه صلح نوبل به شيرين عبادي). شعبده بازي محمد البرادعي مديرIAEA واقعا به گونه اي بوده که به حالا همه طرف هاي درگير راضي اند. البته هر چند پرونده ايران به شوراي امنيت سازمان ملل ارجاع نشد اما لحن قطعنامه تصويبي عليه ايران خيلي تند بود. به قول شيرزاد نماينده اصفهان که نطق قبل از دستورش اين روزها سرو صداي زيادي به پا کرده در جايي که شما به قول خودتان مشغول جنگ با دشمن هستيد کسي حلوا خير نمي کند.

نويسنده: شهرام | 05:55 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

شنبه 1 آذر 1382

تصوير مبهم تاريخ


لحظات مهم در تاريخ همواره کنجکاوي برانگيز است. چهل سال قبل در چنين روزي جان اف کندي رييس جمهور ايالات متحده در جريان بازديد از دالاس تگزاس هدف تيراندازي قرار گرفت و کشته شد. اين واقعه در طول چهل سال گذشته به دليل زواياي مختلفي که داشته مورد توجه تاريخ نويسان ، هنرمندان و روزنامه نگاران قرار داشته است. اين داستان جنايي – سياسي تا کنون آنقدر موارد ابهام آميز داشته است که هنوز کسي نمي داند واقعا قاتل اصلي او اسوالد ( تنها مظنوني که قبل از محاکمه به شکل مرموزي به قتل رسيد) است يا طرفداران جانسون رييس جمهور بعدي و يا کارتل هاي اسلحه سازي . چند سال بعد برادر کندي هم به جمع مقتولان اضافه شد تا بر پيچيدگي هاي اين معما اضافه شود. حالا چهل سال بعد از اين واقعه بي بي سي از کساني که لحظه به قتل رسيدن کندي را به ياد دارند خواسته است تا خاطره آن لحظه خود را بنويسند. يک کليپ کوتاه هم در اين زمينه تهيه شده و قرار است فيلمي کامل تر هم از اين واقعه فردا شب 23 نوامبر از همين شبکه پخش شود. بد نيست يادي از فيلم واقعا ستودني jfk ساخته اليور استون در همين زمينه داشته باشيم.
لینک: سایت کتابخانه و موزه جان اف کندي

نويسنده: شهرام | 12:51 AM | نظرها 6 | دنبالک 0

جمعه 16 آبان 1382

زحمت دختر ز مادر بود و لذتش داماد برد

آقاي معتمدي در دفاعيه خود در جلسه استيضاح تعداد كاربران اينترنت در ايران را از دستاوردهاي مخابرات و از افتخار نظام اعلام كردند .نمايندگان ايشان نيز قبلا در مجلس از تعداد جوازهاي صادره براي ISP ها سخن رانده بودند.خوب آقاي معتمدي و شركت مخابرات و ديتا چه قدر در اين افزايش نفوذ اينترنت در كشور و تعداد كاربران آن تاثير داشته اند؟
زماني نه چندان دور زماني كه اكثر كارمندان مخابرات از كلماتي چون E1 و روتر سر در نمي آوردند و در آن زمان شركتهاي خصوصي آمدند تا با ارائه سرويس اينترنت وارد تجارت ارتباطات شوند در آن زمان هر شركتي بايد خطوط خود را بصورت آزاد حدودا دويست هزار تومان خريداري ميكرد و حتي بابت هر خط اضافه خود نيز ميبايست پنجاه هزار تومان به مخابرات ميدانند و در حاليكه هنوز قوانيني براي سرويس دهندگان و استفاده از تجهيرات ماهواره نبود و آنها مجبور بودند با ترس و پذيرفتن ريسك اقدام به استفاده از تجهيزات ماهواره كنند.

شاهد آن بودم كه حتي مسئولين مخابرات يك منطقه تهران تلفنهاي يك شركت ISP را به خاطر آنكه فقط زنگ خور بود و براي آنها عجيب قطع كرده بودند.
بالاخره به خاطر تلاش و رقابت در بخش خصوصي قيمتها شكسته شد و اينترنت كم كم فراگير شد اينترنت با پروكسي كم كم كنار رفت و كيفيت بهتر شد . بالاخره مخابرات نيز به فكر افتاد اما قيمتهاي بالا و كيفيت پايين باعث شد كه سرويسهايش مورد توجه بخش خصوصي قرار نگيرد (دوستان فعال احتمالا از قيمتهاي خطوط E1 در ابتداي ارائه آن باخبرند ).خلاصه مخابرات در تلاشي ديگر اينبار با پشتوانه هاي قانوني آمد و در اولين گام بخش خصوصي قرباني بود . چندين شركت تعطيل شد و حتي تجهيزات ماهواره اي چند شركت نيز ضبط شد و حال تنها يك گزينه براي بخش خصوصي باقي ماند و آن همكاري با بخش دولتي بود خوشبختانه مسئولين مخابرات آنقدر هوش داشتند كه بدانند توانايي پاسخگويي به نيازهاي روزافزون به اينترنت را به تنهايي ندارد وگرنه پيش بيني وضع پيش آمده چندان سخت نيست.در اين ميان مسئولين در چه فكري بودند؟1- چگونه اينترنت را محدود و قابل كنترل كنند.2-چگونه به بهترين شكل وارد اين تجارت شوند.
همانطور كه پيداست با وجود آنكه اكثر زحمات و سرمايه گذاريها توسط بخش خصوصي انجام شده حال آقايان نتيجه را به نام خود ثبت ميكنند!

نويسنده: | 07:29 PM | نظرها 8 | دنبالک 0

سه شنبه 13 آبان 1382

قلعه حيوانات

قلعه حيوانات نام كتابي نوشته جورج اُرول است. اثري جالب كه من از نوجواني بارها آنرا خوانده ام و هرگز از خواندنش سير نميشوم.اين كتاب روايتگر داستان يك انقلاب است كه حيوانات يك مزرعه به پيشنهاد يك حيوان پير و فرزانه عليه انسانها كه از آنها بيگاري ميكشند انجام ميدهند.آنها پس از انقلاب با دلسوزي براي مزرعه خود كار ميكنند و حتي در جنگي كه بين آنها و انسانها صورت ميگيرد برنده ميشوند.

اما پس از مدتي بين سران و حيوانات باهوشتر اختلاف ميافتد و در اين ميان حيوان باهوشتر توسط يكي ديگر از حيوانات باهوش اما قلدر از مزرعه رانده ميشود و آن خوك قلدر رئيس حيوانات ديگر مي شود و هر روز نيز زورگو تر ميشود ولي بازهم pيوانات به خاطر آنكه مزرعه خودشان است كار ميكنند.كم كم حيوان زورگو و خوكها تحت عنوان آينكه از ديگران باهوشتر هستند و بيشتر ميفهمند و بايد ديگران را رهبري كنند شرايط ويژه اي براي خود قائل ميشوند و حتي خانه انسانها را محل زندگي خود ميكنند.
سالها پس از اين انقلاب وضعيت حيوانات حتي از روز هاي قبل از انقلاب نيز بدتر ميشود اما يك خوك ديگر با خواندن چندين آمار به مقايسه آن با قبل از انقلاب به آنها ميگويد كه وضعشان خيلي بهتر شده است.آنها كه قديمتر بودند كم كم به اين نتيجه ميرسند كه آنها از روزهاي قبل از انقلاب بيشتر كار ميكنند ولي كمتر غذا ميخورند و در نهايت شبي ميرسد كه حيوانات دزدكي به محل زندگي خوكها ميروند و مي بينند كه آنها با انسانها در حال صحبت هستند و انسانها به خوكها ميگويند كه رهبري شما خوكها بايد سرمشق ديگر مزارع باشد براي ما بسيار جالب است كه ميبينم شما از حيوانات بيشتر كار ميكشيد و حتي آنها را مجبور ميكنديد روزهاي تعطيل هم كار كنند و از همه مزارع نيز به آنها كمتر غذا ميدهيد و خلاصه اينكه مدتي بعد بين خوكها و انسانها دعوا ميشود و حيوانات هرچه تلاش ميكنند ديگر نمي توانند بين خوكها و انسانها تفاوتي قائل شوند.

نويسنده: | 10:07 PM | نظرها 4 | دنبالک 0

چهره هاي ماندگار!

دو مستند ساز صدا و سيما آزاد شدند درست بعد از 126 روز بازداشت در چنگال آمريکايي ها . حال با استقبالي عظيم که هر لحظه از صدا وسيما تبليغ مي شود و قرار است به صورت مستقيم هم پخش شود.حتما چندين گزارش و مصاحبه هم به دنبال آن خواهد آمد.
در جشنواره امسال مطبوعات که به لطف آقاي صحفي معاون وزيرارشاد فرمايشي ترين جشنواره مطبوعات در تاريخ آن بوده به جاي آنکه به روزنامه نگاران زنداني اشاره شود پيش از هر موضوعي به اين دو مستند ساز جايزه اي اهدا شد(. اين جايزه ها و ديگر جوايز به چند صدا و سيمايي ديگر البته با اعتراض روزنامه نگاران روبه روشد و خيلي ها جوايز خود را پس دادند. )
شيرين عبادي در حالي به تهران رسيد که دوربين همه رسانه هاي جهان را با خود به ايران آورده بود اما دوربين تنگ نظر صدا و سيما حاضر به پخش يک شات هم از مراسم استقبال او نشد چه برسد به پخش مستقيم.
اکبر گنجي از سال 79 در زندان است، دهها و صدها برابر دو مستند ساز محترم. آخرين تصويرخندان او ديروز در روزنامه ها منتشر شد در سلولي در کنار دهها مجرم عادي و در حالي که لبخند هميشگي اش را به همراه داشته است.
به راستي چهره هاي کداميک ماندگارتر است؟

نويسنده: شهرام | 02:32 AM | نظرها 5 | دنبالک 0

یکشنبه 11 آبان 1382

پيشنهاد براي تجمع اعتراض آميز

همه ما اظهارنظرات مقامات و مسئولين سازمانهاي مختلف دولتي را درباره اينترنت و محدوديت بر آن را شنيده ايم.
اين اظهار نظرات و همچنين سياستهاي كشور در اين زمينه هر روز پيشرفت ميكند و بعيد نيست كه دامنه محدوديتها از وضعيت كنوني بيشتر شود.اينترنت از آن رسانه هايي است كه كاربران و بخش خصوصي ايران حق بيشتري نسبت به آن دارند .اگر بخش خصوصي نبود هرگز اينترنت به چنين سطحي در كشور نمي‌رسيد و ميزان استفاده از اينترنت توسط نوجوانان و جوانان و مردم عادي از اكثر مسئولين و مقامات ايراني بيشتر است.نگاهي به وضعيت سايتها نيز نشان ميدهد كه بخش دولتي تنها در چند مورد از جمله سايتهاي خبري مطرح بوده است و عملا اكثر كارها توسط بخش خصوصي انجام ميشود.
با اين اوصاف اگر از وضعيت اينترنت ، سياستهاي محدود سازي آن در كشور ناراضي هستيم هم اكنون وقت آن است كه آنرا مطرح كنيم.واقعيت آن است كه حكومتهاي جهان سوم ناله ها و مخالفتهاي ذهني مردم را نمي شنوند و يا نمي خواهند كه بشنوند. در چنين شرايطي نياز است كه اين مخالفتها به صورت علني و در قالبي تاثير گذار مطرح شود. من فكر ميكنم اگر تنها همان تعدادي كه مثلا در گردهمايي وبلاگنوسها جمع شده بودند در يك تجمع اعتراض آميز شركت كنند ميتوانيم اولين گام را برداريم.البته من قصد ندارم كه در همين مطلب قرار چنين تجمعي را بگذارم اما بد نيست به چنين طرحي فكر كنيم والبته برايم جالب خواهد بود نظرات دوستان و خوانندگان را نيز بدانم.

نويسنده: | 08:40 PM | نظرها 10 | دنبالک 0

چرا بايد ما اعتراض كنيم؟

در در تكميل مطالب پست قبلي و با توجه به نظرات خوانندگان چند نكته را لازم ميدانيم را توضيح دهم.

1-چرا يك اعتراض واقعي و نه مجازي نياز داريم؟ من با اعتراض مجازي مخالفم و آنرا به دلايل زير تاثير گذار نميدانم .
*- با توجه به اكثريت جامعه ما كه دسترسي به اينترنت ندارند و يا چندان در محيط اينترنت نيستند چنين اعتراضي نميتواند به گوش اكثريت جامعه برسد.
*- ما ميخواهيم اعتراض خود را به گوش مسئولين برسانيم و همگي خوب ميدانيم كه آنها يك اعتراض مجازي را جدي نگرفته و در نتيجه اين اعتراض تاثير گذار نخواهد بود.
*- حتي رسانه هاي خارجي نيز نسبت به اعتراضهاي مجازي توجه خاصي ندارند و آنرا جدي نميگيرند درحاليكه حتي تجمع اعتراض آميز چند صد نفر نيز براي اكثر رسانه ها جالب است.
*- تجربه قبلي كه دو سال پيش توسط افرادي مثل سينا مطلبي آغاز شد نشان از عدم موفقيت مطلوب طرحهاي مجازي دارد. ...

2-چرا سرويس دهندگان اينترنت اينكار را نمي‌كنند؟ هر صنفي به دنبال منافع خود است نمي توان از اين صنف انتظار داشت تا خواسته هاي كاربران را بيان و دنبال كنند فعاليت انجمن سرويس دهندگان و همچنين عملكرد آنها نشان ميدهند كه تنها به فكر منافع خود هستند و جالب اينكه در بدست آوردن منافع خود در برابر بخش دولتي چندان موفق نبوده اند.برخي از فعالان و اعضاي اين انجمن تلويحا حتي فيلتر گذاري را لازم نيز ميدانند.شركتهاي مثل پارس آنلاين نيز كه حتي از محدوده فيلتر گذاري دولتي نيز پيش گرفته اند و حتي قبل از تصويب قوانين فيلتر گذاري نيز اقدام به فيلترگذاري برخي سايتها ميكرده اند. من فكر مي كنم تنها سرويس دهندگان هوست داراي منافعي مشترك با جامعه كاربران است.

3-بررسي اكثريت وبلاگها نشان ميدهند كه وبلاگنويسها به قضيه فيلترگذاري توجه بيشتر دارندو اغلب آنها پستهايي در اين زمينه دارند و همچنين اين جامعه به نسبت ديگر گروهاي كه مثلا چت ميكنند و يا فقط براي استفاده هاي خاص از اينترنت استفاده ميكنند داراي انسجام بيشتري هستند پس اين گروه از كاربرانبا توجه به بولتهاي خصوصي خود ميتوانند شروع كنندگان اين اعتراض باشند البته طبيعي است كه اين اعتراض بايستي كلي تر و در سطح بيشتري از جامع كاربران مطرح شود.

من از دوستان وبلاگ نويس ميخواهم كه اين مسئله را در وبلاگ خود مطرح كنند تا علاوه بر اطلاع ديگر دوستان نظرات كاربران را در اين مورد بدانيم.

نويسنده: | 08:14 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

جمعه 9 آبان 1382

دمكراسي كامل شد ،مجمع ملي جوانان نيز اضافه ميشود

باز هم دولت به فكر جوانان بود و قرار است با تشكيل مجمع ملي جوانان بخش بزرگي از مشكلات آنها را حل كند.
من نميدانم آقاي خاتمي چه نتيجه اي از شوراي شهر، مجلس دانش آموزي،شوراي محله و.. چندين مجمع و مجلس و شوراي ديگر ديده است كه اين چنين به دنبال چنين طرحهايي است. آنهم طرحي كه جز اتلاف درآمدهاي ملي چيز ديگري در بر ندارد. در كشوري كه مجلس شوراي اسلامي آن به عنوان يكي از اركان نظام در انجام وظايف خود ناتوان است چگونه ميتوان دل به موفقيت مجلس و يا مجمعي ديگر بست؟ اگر قرار است به جوانان آزادي بدهيد من و هزاران نفر جوان ديگر مثل من اين آزادي كودكانه را نميخواهيم. اگر قرار است كاري انجام شود بهتر است آن جوان بدبختي كه به خاطر چاپ عكسش با پيراهن خوني در يك نشريه چندين سال است كه در زندان است آزاد كنيد.
بد نيست آقاي خاتمي يا نماينده اي از دولت بگويد اين چنين طرحهايي چه نتيجه اي براي مردم داشته است! جز اينكه تنها امكان فيگور راي دادن را براي مردم بيشتر كرده است .وقتي تنها عده اي معدود مصلحت نظام را تشخيص ميدهند مشاركت مردمي جز نسخه اي نمايشي از دمكراسي نيست (حال بازهم براي جوانان ، نوجوانان ، كودكان ، خردسالان و نوزادن مجمع و شورا و مجلس را بياندازيد)

نويسنده: | 11:38 AM | نظرها 3 | دنبالک 0

پنجشنبه 8 آبان 1382

تراژدي كه انگار اتفاق نيفتاده

سراني گرد هم جمع شدند و ساعت ها در مورد موضوعي مهم به بحث و بررسي پرداختند. اين موضوع جنگي بود كه بايد اتفاق مي افتاد: جنگ عراق. در اين بحث ها آنچه كه به كشور عراق و گذشته و حال و آينده آن مربوط مي شد به دقت و موشكافانه مورد بررسي قرار گرفت اما حتي در يك جمله كوتاه ، اشاره اي گذرا هم به جنگ هشت ساله اين كشور با ايران نشد. سعيد ابراهيم فر كارگردان فيلم نار و ني كه شاهد پخش مستقيم اين مذاكرات از يك كانال تلويزيوني بود ه است در جمعي مي گفت:
"من ساعت ها نشستم و نگاه كردم تا ببينم بالاخره آيا اين ...ها اشا ره اي به اين تراژدي بزرگ مي كنند يا نه؟ اما دريغ از حتي اشاره اي به اين اتفاق"
اين مسئله باعث شكل گرفتن سناريوي جذابي در ذهن او مي شود و حتي براي ديدن و انتخاب لوكيشن هاي فيلم سفري هم به كرمان و اطراف آن مي كند. در مورد اينكه آن سناريو و فيلم به كجا رسيده چيز بيشتري نمي دانم ، اما اخيرا گزارش بسيار دقيق ، كارشناسانه و بي طرفانه اي در مورد جنگ هشت ساله ايران و عراق يافته ام كه قسمت هاي بسيار كوتاهي از آن را در اينجا ذكر مي كنم و علاقمندان را به خواندن متن كامل اين گزارش در آدرس http://www.fas.org/man/dod-101/ops/war/iran-iraq.htm دعوت مي كنم.

در اين سالها رويه تبليغاتي دستگاه هاي مختلف در داخل ايران بر مقدس سازي جنگ و مردان آن قرار گرفته و متاسفانه نه تنها موفق به ارائه تصويري واقعي و قابل ارج و احترام به خصوص از مردان شركت كننده در اين جنگ نشده بلكه با تكرار مكررات ، بزرگ و كوچك نمايي هايي متضاد و متناقض با واقعيت و فرازميني جلوه دادن بسياري از وقايع ، شايد ناخواسته ، به ايجاد نوعي دلزدگي و حتي تنفر دامن زده است.
در عظمت و بزرگي مرداني كه جان و خون خود را بر سر دفاع از سرزمين خود فدا كردند شكي نيست ، حتي همين گزارش هم كه به آن اشاره خواهم كرد به رشادت مردان ايران زمين صحه گذاشته ، گيرم كه تلويزيون و مطبوعات تبليغاتي تصويري قلب شده ، غير واقعي و آزار دهنده از اين مردان ارائه داده باشند ، انصاف نيست كه ما حرمت وجود اين مردان را ناديده بگيريم.چون مدتها در گوشه و كنار مطالبي شنيده و خوانده ام كه به نظر من با بي انصافي همه مسايل را با هم قاطي مي كنند و گاه حرمت اين مردان را زير پا مي گذارند ، اين را نوشتم.
در عين حال هيچ جنگي نمي تواند مقدس باشد و هيچ طرف درگيري نمي تواند خود را در هاله اي از تقدس پنهان كند .
گزارش مورد بحث من توسط FAS(Federation of American Scientists) كه يك شبكه تجزيه و تحليل نظامي است ارائه شده است. اين گزارش در بازه هاي زماني مختلف طي سال هاي 1980 تا 1988 جنگ 8 ساله ايران و عراق را با دقت و با ارائه آمار و اطلاعات شگفت انگيز تجزيه و تحليل كرده است. كه به اختصار و گذرا تنها به بخش هايي از آن اشاره مي كنم:
مقدمه

درپي انقلاب ايران نيروهاي اطلاعاتي بغداد به اين تحليل رسيدند كه چون ارتش ايران متكي به تكنولوژي آمريكايي است به علت قطع روابط و تحريم به شدت دچار ضعف است، و از سوي ديگر نيروهاي مردمي به وجود آمده نيز تجربه و دانش لازم را براي جنگ ندارند ، بهترين فرصت براي حمله به ايران فراهم شده است. از طرفي آنها تصور مي كردند مردمان عرب زبان استان هاي مرزي ايران و كردهاي ايران با آغوش باز از نيروهاي عرب عراقي استقبال كنند . در اين زمان ارتش عراق با در اختيار داشتن 12 بخش مكانيزه كامل كه با آخرين تسليحات نظامي ساخت اتحاد جماهير شوري مجهز شده بود ، ارتش 190 هزار نفري صدام ، 2200 تانك و 450 هواپيما در آمادگي كامل به سر مي برد . تسليحات نظامي ايران كه از زمان شاه سابق در مناطق مرزي تدارك ديده شده بود يا غير قابل استفاده و يا نيازمند تعميرات اساسي بود. طراحان نظامي عراق تنها در مورد توان نظامي نيروي هوايي ايران نگراني هايي داشتند كه با آخرين هواپيما ها ، تجهيزات و تكنولوژي آمريكايي تجهيز شده بود.از طرفي نيروي هوايي ايران توان بالاي خود را در سركوب كودتا ها و بحران هاي داخلي سال هاي آغازين انقلاب به خوبي به نمايش گذاشته بود نيروي هوايي ايران در شكست عمليات نجات گروگان هاي آمريكايي كه در آوريل 1980 از سوي آمريكا صورت پذيرفت نيز نقش اساسي ايفا كرده بود.
عراقي ها آنقدر نگران توان نيروي هوايي ايران بودند كه تصميم گرفتند به پيروي از اسراييل كه در جنگ 1967 اعراب و اسراييل با منهدم كردن يكباره و غافلگير كننده هواپيما هاي اعراب بر روي زمين و در آشيانه ها عملا نيروي هوايي آنها را فلج كرده بود ، نيروي هوايي ايران را بر روي زمين و در پايگاه هاي شكاري خود زمينگير و نابود كنند.

حملات عراقي ها ،1980-82
عراقي ها اگر چه از روي كار آمدن جمهوري اسلامي در ايران نا راضي بودند اما در ابتدا تلاش هايي براي ايجاد رابطه با اين رژيم انجام دادند. پرزيدنت بكر در يك پيغام شخصي به آيت الله خميني "بهترين آرزو هاي دوستانه خود را براي مردم ايران كه حكومت جمهوري اسلامي را در كشور خود بر پا كرده اند " فرستاد. در همين رابطه در اواخر آگوست 1979 مقامات عراقي از مهدي بازرگان اولين رييس جمهور جمهوري اسلامي ايران به منظور بازديد از عراق و تقويت روابط فيمابين دعوت كردند.
سقوط دولت ميانه رو بازرگان در اواخر سال 1979 و روي كار آمدن نيروهاي مذهبي مبارزه گر در ايران با عث سردي و تيرگي روابط ايران و عراق در بهار سال 1980 شد. در اوريل همان سال ايران در ماجراي الدوحه و ترور طارق عزيز ، وزير امور خارجه وقت عراق ، محكوم به همدستي و حمايت شد . كمي بعد از حمله نارنجكي نا موفق عليه طارق عزيز ،الدوحه متهم به دست داشتن در ترور لطيف نايف جاسم يكي ديگر از رهبران عراقي و وزير فرهنگ و اطلاعات اين كشور شد.عراقي ها در مقابل هزاران شيعه ايراني را از عراق اخراج كردند. در تابستان 1980 صدام حسين دستور دستگيري آيت الله سيد محمد باقر صدر رهبر الدوحه و خواهرش را صادر كرد. در سپتامبر 1980 بين نيرو هاي دو طرف در بخشي از قصر شيرين مبادله آتش انجام شد. چند هفته بعد صدام حسين با پاره كردن قرارداد 1975 الجزاير كه ميان ايران و عراق منعقد شده بود اعلام كرد شط العرب (اروند رود) با اقتدار به عراق بازگردانده شد.ايران اين عمل را محكوم و آن را رد كرد و اين سراغاز جنگي شد كه براي هر دو طرف گران تمام شد.
با درود و احترام به همه انسان هايي كه در اين جنگ 8 ساله قرباني شدند، ادامه اين گزارش را در آينده پي خواهم گرفت.

نويسنده: | 05:39 AM | نظرها 4 | دنبالک 0

چهارشنبه 23 مهر 1382

تحريف تاريخ در روزنامه ها

روزنامه ها در همه جا به نوعي تصوير کننده فضاي اجتماعي سياسي يک منطقه هستند. اما سالهاست به عنوان يک روزنامه نگار فهميده ام که نبايد به روزنامه ها به عنوان يک سند تاريخي نگاه کرد. بسياري از واقعيت هايي که در طي سالهاي اخير در کشور اتفاق افتاده توسط روزنامه ها و اتفاقا بيشتر توسط روزنامه هايي که سنگ واقع نمايي و مردم گرايي را به سينه مي زنند ، ناديده گرفته شده يا کاملا وارونه جلوه داده شده است. من در سالهايي که روزنامه ها بوده ام به چشم ديده ام که چگونه يک واقعه تاريخي کاملا وارونه جلوه داده مي شود تا به فلان کس برنخورد يا فلان گروه سياسي ناراضي نشود.

روز گذشته سيد محمد خاتمي رييس جمهوري که همه ما با شور و اشتياق به او راي داديم به خاطر اين که از اين پنهان کاري ها به دور نشان مي داد و به نظر از جنس ديگري مي رسيد، پس از 5 روز انتظار براي تبريک جايزه نوبل ، صاف در چشم هاي خبرنگاران پارلماني نگاه کرد و با عصبانيت گفت که جايزه صلح نوبل اصلا مهم نيست و يکسيري حرفهايي که ديگر همه ما از حفظ هستيم.
بلافاصله پس از اين موضوع طرفداران خاتمي در مجلس ، رياست جمهوري و مطبوعات به فکر اصلاح اين "گاف" بزرگ رييس جمهور اصلاح طلب افتادند. اما شجاعت خبرگزاري ايلنا واقعا ستودني است که عين جملات رييس جمهور را منعکس کرد . اما روزنامه هاي اصلاح طلب از دم ( به جز روزنامه همبستگي) سخنان خشمگين خاتمي را سانسور کردند و خبر را به گونه اي نگاشتند که گويي واقعا خاتمي تبريک گفته است.

خوشبختانه قبل از آنکه روزنامه هاي ما مثل کبک سرشان را در برف فرو کنند به مدد اينترنت و ابزارهاي نوين اطلاع رساني اين سخنان به همه دنيا مخابره شده و آب در جوي رفته بود و سخنان آقاي سحرخيز درگفت گو با راديو بي بي سي و ابطحي و ديگران و رفتن به فرودگاه براي استقبال کاملاغير موثر و خنده دار به نظر مي آمد.
اين نشان دهنده پيشرفت رو به رشد ابزارها و سايت هاي اطلاع رساني و تاثيرگذاري آنها در وقايع تاريخي نيز هست. يعني در لحظه اي که اشتباهي رخ مي دهد ديگر همه چيز تمام شده است چون ثانيه اي بعد همه دنيا از آن باخبر شده اند.

نويسنده: شهرام | 02:30 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

سه شنبه 22 مهر 1382

سيد محمد خاتمي :جايزه صلح نوبل خيلي مهم نيست!

رئيس جمهور امروز در جمع خبرنگاران پارلماني از اعطاء جايزه صلح نوبل به شيرين عبادي ابراز خوشحالي كرد و گفت: اين جايزه بر اساس ملاك‌‏هاي كاملاً سياسي به وي داده شده است.
سيد محمد خاتمي در پاسخ به پرسش به ايلنا، كه چرا به عنوان رئيس جمهور دولت ايران پيام رسمي براي تبريك به شيرين عبادي نداده است، گفت: مگر هر اتفاقي در كشور افتاده بايد پيام رسمي بدهيم. از ديدگاه من جايزه صلح نوبل خيلي مهم نيست، البته جايزه ادبي آن مهم است، اما صلح آن مهم نيست.

وي همچنين افزود: هيچ انساني نيست كه از موفقيت يك هموطن خوشحال نشود. من هم از اينكه يك هموطن موفقيت پيدا كرد خوشحالم و اميدوارم كه اين موفقيت در مسير و منافع كلي ملت و نيز كل جهان و مصلحت بشر به كار رود.وي ابراز اميدواري كرد خانم شيرين عبادي منافع جهان اسلام و ايران را در نظر داشته باشد و اجازه سوء استفاده از موقعيتي كه به دست آمده را ندهند.وي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري كه چرا فكر مي‌‏كنيد جايزه عبادي خيلي مهم نيست، گفت: چون اين جايزه بر اساس ملاك‌‏هاي كاملاً سياسي داده شده، افرادي مانند بگين، كارتر و انور سادات و پرز هم اين جايزه را دريافت كردند.
وي افزود:‌‏ البته خانم عبادي را هم رديف اين افراد نمي‌‏دانم، اما ملاك‌‏هاي سياسي عامل اعطاي اين جايزه بود.
آيا اعطای جايزه به مادر ترزا؛نلسون ماندلاو دهها چهره ديگر نيز به خاطر مسايل سياسی بوده ؟
پيشنهاد می شود نامه ای به جی ام کوئتزی برنده نوبل ادبی بنويسيم و از او بخواهيم جايزه خود را با خانم عبادی عوض کند.

نويسنده: | 12:30 PM | نظرها 10 | دنبالک 0

دوشنبه 21 مهر 1382

انجمن دوستي دختران جوان به جايزه شيرين عبادی معترض است

ما انجمن دوستي دختران جوان ضمن حفظ هوشياري و تلاش مستمر براي كشف حقيقت به همه جوانان توصيه مي‌كنيم، آگاه باشيد و نگذاريد غبار و هجوم تبليغت شما را از واقعيات دور سازد.
اين انجمن طي اطلاعيه ای خواستار پاسخگويي به اين سووالات شده است:
چرا به شيرين عبادي به عنوان زن مسلمان جايزه مي‌دهند در حالي كه جايزه را اين خانم مسلمان بدون داشتن حجاب دريافت مي‌كنند؟

داوران جايزه نوبل چه كساني هستند؟
طبق چه معياري كانديداها انتخاب مي‌شوند؟
چه كساني امسال كانديد نوبل بوده‌اند؟
تا به حال چه كساني اين جايزه را دريافت كرده‌اند؟
انورسادات به خاطر خيانت به مسلمين در مسئله فلسطين اين جايزه را دريافت كرده است اين خانم چرا؟
انها خاطر نشان کرده اند که :پس ما شك مي‌كنيم!
صبر مي‌كنيم و پس از گرفتن پاسخ سوال‌هايمان تصميم مي‌گيريم.

به نظر می رسد اين انجمن با اندکی جستجو در اينترنت می توانستند به پاسخ سووالات مهم خود دست يابند.اما واقعا هدف از طرح اين سووالها چيست؟

نويسنده: | 10:15 PM | نظرها 10 | دنبالک 0

یکشنبه 20 مهر 1382

بهترين فرصت براي مردم و بخصوص جامعه زنان

تعلق جايزه نوبل به شيرين عبادي هم اكنون براي او شرايط ويژه اي را ايجاد كرده است اين جايزه آنقدر اعتبار دارد كه حتي حكومت نيز ناچار به تبريك گفتن به او شده است.خانم شيرين عبادي هم اكنون ميتواند سخنگويي بسيار معتبر براي مردم و همچنين جامعه زنان باشد و خواسته هاي آنان را با پشتوانه اين اعتبار بين المللي بيان كند.
بخصوص آنكه ديگر زنداني كردن او براي حكوت جز بي اعتباري و خشم جهاني چيزي در برنخواهد داشت.

نويسنده: | 02:56 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

شنبه 19 مهر 1382

تلاش براي از بين بردن ارزش جايزه صلح نوبل آغاز شد.

مدت زيادي از تعلق گرفتن جايزه نوبل به خانم عبادي نگذشته است با اينحال محافظه كاران تلاش براي از بين بردن ارزش اين جايزه را آغاز كرده اند.مقاله درج شده در يكي از سايتهاي مرتبط با محافظه كاران نمونه اي از اينگونه تلاشهاست.
دراين مقاله با نمايش ليستي از برندگان اين جايزه تاكيد خاصي بخصوص بر روي اسامي برندگان اسرائيلي آن شده است و گفته شده است كه كميته انتخاب تنها براي توجيه و اعتبار بخشيدن به جايزه نام چند نفر از جمله كوفي انان را برده است!
سوال من اين است كه شيرين عبادي جزو كدام دسته است ؟ اسحاق رابين يا مادر ترزا؟
به هر حال قرار گرفتن نام يك ايراني در كنار اسامي افرادي چون نلسون ماندلا ،مادر ترزا ،مارتين لوترکينگ و هنري دونانت يك افتخار بزرگ براي ايرانيان است.
تكميلي: همانطور كه گفتم اكثر روزنامه هاي جناح راست سعي در سياسي جلوه دادن اين جايزه كردند يكي از بدترين و شرم آورترين مقالاتي در اين زمينه توسط روزنامه جام جم چاپ شده است در اين مقاله گفته شده است كه تنها نويسندگاني برنده نوبل مي شوند که اراداتي خالصانه و صادقانه نسبت به صهيونيسم دارند .

نويسنده: | 12:51 AM | نظرها 9 | دنبالک 0

جمعه 18 مهر 1382

گزارش تکميلی از اهدای نوبل صلح به شيرين عبادی

شيرين عبادی حقوقدان و فعال حقوق بشر کشورمان لحظاتی پيش موفق شد جايزه صلح نوبل را ازان خود کند.اين برای اولين بار است که يک ايرانی برنده جايزه نوبل می شود.وی به خاطر فعاليت های خود در زمينه ارتقای فرهنگ حقوق بشر و تلاش برای گسترش حقوق زنان برنده اين جايزه معتبر شده است.

از طرف ديگر خبرگزاری فرانسه از تهران گزارش داد که سخنگوی دولت از اهدای نوبل صلح به خانم شيرين عبادی ابراز خشنودی کرده و گفته است:از اينکه يک زن مسلمان ايرانی به خاطر فعاليت های خود موفق به گرفتن نوبل صلح شده خشنود است.رمضان زاده اظهار اميدواری کرده که ار نظرات خانم عبادی در ايران نيز استفاده شود.ابطحی معاون رياست جمهوری نيز با اشاره به نوبل خانم عبادی آن را نشانه نقش عمده زنان ايرانی در کشور دانسته است.وی گفته است خوشحالم از اينکه يک ايرانی و يک زن برنده اين جايزه شده است.وی همجنين ابراز اميدواری کرده که پيروری يک وکيل و حقوقدان باعث تغيير رويه قوه قضاييه خواهد شد.
در همين حال پيروزی خانم عبادی باعث دلسردی دوستداران پاپ شده است.اگر چه يک مقام رسمی پاپ اعلام کرده که پاپ از پيروزی يک وکيل زن ايرانی خشنود است و شخصا برای او پيام تبريک خواهد فرستاد اما برخی طرفداران پاپ بيمار می گويند او به خاطر کهولت سن و احتمال مرگ بايد اين جايزه را ازان خود می کرد.لخ والسا رييس جمهور سابق لهستان که در سال ۱۹۸۳ جايزه صلح نوبل را ازان خود کرد در يک گفتگوي تلويزيوني از اهداي نوبل صلح به حقوقدان فمينيست ايراني به شدت انتقاد کرد و آن را اشتباهي بزرگ خواند.والسا به تلويزيون لهستان گفت:من عليه اين زن نيستم اما تنها فرد مناسب براي اين جايزه پاپ بود.وي همچنين گفت سعي واهد کرد از علت اهداي جايزه به خانم عبادي سر در بياورد.والسا يک کاتوليک دوآتشه است و از همين رو سعي کرده انتخاب کميته نوبل را زير سووال ببرد.وي در انتهاي مصاحبه خود گفت دست به اعتراضات رسمي نخواهد زد چون پاپ را وراي همه اين جوائز مي داند.از طرف ديگر چند سازمان بزرگ مذهبي متعلق به کاتوليک ها از تصميم کميته نوبل در اعطاي جايزه به حقوقدان ايراني استقبال کرده و آن را تصميمي درست خواندند.
جيمي کارتر رئيس جمهور اسبق آمريکا و برنده سال پيش نوبل صلح نيز با تمجيد از عبادي گفت:وي ثابت کرد که حتي يک نفر نيز مي تواند تغييراتي بوجود آورد.سخنگوي واتسلاو هاول نيز گفت هاول از اين مساله بي نهايت خشنود است.بلا آندا سخنگوي گرهارد شرودر نيز در واکنش مشابهي گفت شيرين عبادي زني شجاع است.خاوير سولانا هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز از فعاليت ها و شخصيت خانم عبادي تمجيد کرده است.اما اولين قاضي زن مصر نيز به مخالفت با اهداي جايزه به شيرين عبادي برخاسته است.طاهاني ال گبالي گفت شيرين عبادي چون ديدگاههاي ضد غربي و آمريکايي ندارد برنده شده است.
خانم عبادي در حال حاضر در پاريس به سر مي برد و هفته آينده به تهران باز خواهد گشت.

نويسنده: | 12:32 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

قدرت بي رحم

فرماندار ديويس در اتاق کار خود از پنجره به بيرون خيره شده است. اين براي دومين بار در تاريخ ايالات متحده است که يک فرماندار قبل از پايان زمامداري خود از کار برکنار مي شود. در گفت و گو با لوس آنجلس تايمز فرماندار شکست خورده پنجمين قطب اقتصادي جهان - کاليفرنيا - مي گويد:" من مي دانم مردم بعد از مدتي از من خسته شده اند." هر اندازه که ديويس مغموم و دلمرده از آينده مي گويد ومثل همه سياستمداران شکست خورده مي خواهد مدتي را با خا نواده اش بگذراند در آن سوي ميدان دستان تنومند آرنولد به نشانه پيروزي بالا رفته است . سياست و قدرت مملو از چنين صحنه هاي تکراري است که سالهاست جذابيت خود را از دست نداده است.

نويسنده: شهرام | 10:20 AM | نظرها 0 | دنبالک 0

یکشنبه 13 مهر 1382

تكنولوژي اتمي ، فن آوري بومي يا روسي

با شروع فشار بر ايران براي پيوستن به پروتكل الحاقي و عدم ادامه فعاليتهاي غني سازي ، صدا و سيما نيز به توجيه اين فعاليتها پرداخته است و تقريبا هر شب در شبكه ها درباره اين قضيه بحث ميشود. نكته بسيار جالب در اين زمينه بيان كردن اين فن آوري به عنوان يك فن آوري بومي است!
در مصاحبه هايي كه با به اصلاح كارشناسان و يا مردم صورت مي‌گيرد آنها اين فعاليتها را حاصل كارشناسان ايراني دانسته و مايه افتخار ايران ميدانند.

عجيب است كه اكثر مردم ايران تازه با جزييات فعاليتهايي اتمي كشورشان آشنا شده اند و عملا تصاوير اين به اصلاح فن آوري بومي را ابتدا يا در اينترنت و يا در شبكه هاي خارجي ديده اند. پروژه نيروگاه بوشهر به عنوان گل سرسبد فعاليتهاي اتمي با قرار دادي هشت صد ميليون دلاري به دست روسيه سپرده شده است و شركاي ايراني قرداد تنها فعاليتهاي ساختماني آنرا انجام ميدهند ، ديگر قراردادها نيز به همين منوال است.
حال جاي تفكر دارد كه پروژه هايي كه با صدها ميليون دلار آمريكايي و ورود كامل فن آوري آن از روسيه صورت گرفته چگونه ميتواند يك فن آوري بومي بوده و جاي افتخار نيز داشته باشد.

نويسنده: | 10:16 PM | نظرها 3 | دنبالک 0

جمعه 11 مهر 1382

شش بار زيرآبي آرنولد، پنج روز قبل از انتخابات رو شد

کمتر از پنج روز به انتخابات جنجالي ايالت کاليفرنيا باقي مانده که امروز شش خانم محترمه که بعضي شان نخواسته اند نامشان فاش شود در گفت و گو با لوس آنجلس تايمز آرنولد شوارتزينگر را به دستمالي جنسي متهم کرده و با کمال وقاحت به تفصيل در اين مورد پرداختند. از شش زيرابي که آقاي شوارتزينگر رفته يکي در دهه هفتاد دو تا در دهه هشتاد دو تا در دهه نود و يکي در سال 2000 بوده است. خود آرنولد هم بيچاره در اين وضعيت اين موضوع را تاييد کرده و عميقا اظهار تاسف کرده و گفته رفتار من بد بوده است . ولي يک چيز اين که در امريکا سياست ديگه آخرشه ،لامصب ها به موقعش شش تا شش تا رو مي کنند.

نويسنده: شهرام | 12:14 AM | نظرها 2 | دنبالک 0

چهارشنبه 9 مهر 1382

مشکلات ترافيک تهران با 51 درصد سهم نمايشگاه حل شد

ايسنا - در شب ميلاد فرخنده امام حسين(ع) شهرداري تهران 51 درصد سهام نمايشگاه هاي بين المللي را از وزارت بازرگاني پذيرفت تا مشکلات به وجود آمده در باره نمايشگاه ها بين المللي و ترافيک ناشي ازآن حل و فصل شود. شهرداري تهران ضمن تقدير از وزارت بازرگاني ابراز اميدواري کرده است اين اقدام به رفع مشکلات ترافيک کمک کند.
مبارک است همين ديشب بود که شهردار در شبکه تهران با لحني حق به جانب مي گفت شهر کالاي اقتصادي نيست که بتوان بر سر آن معامله کرد.

نويسنده: شهرام | 10:06 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

سه شنبه 8 مهر 1382

سرنوشت ذلت بار

روزنامه هاي ما حالا آنقدر ضعيف و رنجور شده اند که مثل پيشينيان توقيف موقت شان تا ابديت طول نمي کشد . در حقيقت دليلي هم ندارد آنقدر به طول بينجامد وقتي جرات نوشتن چيزي هم ندارند و خواننده چنداني هم ندارند. از طرفي منبع مناسبي براي انتشار ديدگاه هاي مخالفانشان هم هستند. روزنامه ياس نو روز قبل از توقيف يک جوابيه 123 صفحه اي دريافت کرد هر چند بندگان خدا چند صحفه اي را کامل به اين جوابيه اختصاص دادند اما باز تمام نشد و همين بهانه مناسبي براي توقيف بود. حالا ياس نو قول داده است که جوابيه را در اولين شماره بعد از توقيف منتشر کند و از همين رو دوباره منتشر مي شود. حقير و خرد شده ياس دوباره برمي گردد. واقعا حالا خوشحالم از اين که روزنامه هاي تا ابد توقيف شده بازنگشته اند و گرنه سرنوشت ذلت بار ياس در انتظارشان بود.

نويسنده: شهرام | 11:02 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

حق با هيچ کس نيست

به عنوان يک روزنامه نگار بارها شده که با قضاوت شخصي خودم با موضوعات برخورد کرده ام . درست يا غلط معيارهاي خودم را براي برخورد با واقعيت هايي که مي ديده ام به کار مي برده ام . در زندگي پر از چالش خبري ما همواره دو يا چند قطب دربرابر هم قرار گرفته اند. در حقيقت ماجراي کهن سياه و سفيد و شيطان و فرشته و خو ب و بد و زشت و زيبا. اين که بالاخره کدام يک حق مي گويند و کدام ناحق هميشه بزگترين دلمشغولي ماست.

درجريان دعوا و مرافه هايي که يکي دوسال قبل باند اصغرزاده در شوراي شهر سابق با باند عطريان فر به راه انداخته بودند همواره اين سوال برايم مطرح بود که جدا از رقابت هاي سياسي و اقتصادي واقعا کدام يک حرف درست را مي زنند. آنکه از مردم دفاع مي کند و ژست مردمسالاري مي گيرد و يا آنکه تميز و اتوکشيده حرف مي زند و زمين داران و سرمايه داران را بر گرده خود دارد . براي مدت چهار سال من در شوراها به دنبال اين پرسش بودم که حق بالاخره با چه کسي است ؟ يکي از دلايلي که از کار در حوزه اجتماعي استعفا دادم اين بود که به اين نتيجه رسيدم حرفهاي هر دو طرف بوي گند مي دهد.
حالا درآغاز يک کشمکش ميان شهرداري و وزارت بازرگاني و مرکز توسعه صادرات فکر مي کنم هيچ کدام از دو طرف صالح نيستند. نه شهرداري دلش براي مردم سوخته و نه وزارت بازرگاني نگران وضع بازرگانان است. شهرداري که چند ماه بعد از نشستن بر مسند دست به خيابان ها نزده و حالا مي خواهد به دفن جسد شهدا در ميادين بپردازد و يا مترصد چراغ سبز براي کندن تابلوي ميدان آرژانتين است معلوم است که بايد يک موضوع جنجالي را در رو دنبال کند تا کارکردن ناشيانه و نابلدي شان آشکار نگردد. مرکز توسعه صادرات و وزارت بازرگاني هم که هم مي دانيم چه بر سر شرکت کنندگان يک نمايش گاه مي آورند و معلوم است الان نگران وضع بازرگانان هستند يا نگران حساب هاي خالي.
حالا دوست دارم باورهاي عاميانه را در مورد بي اعتنايي به همه چيز و همه کس و دلزدگي و بي اعتنايي را باور کنم . باورهايي که سالها تمسخرشان کرده ام .

نويسنده: شهرام | 10:18 PM | نظرها 1 | دنبالک 0

دوشنبه 7 مهر 1382

SAS Survival Secrets


شبکه دوم تلويزيون بي بي سي، شب گذشته بخش دوم از فيلم مستندي را پخش کرد در ارتباط با SAS يا Special Air Service. در اين فيلم علاوه بر مصاحبه با نيروهاي بجامانده از عمليات گذشته، صحنه هاي بازسازي شده اي نيز در ارتباط با موضوع نشان داده شد.
از ساخت حرفه اي اين فيلم که در استانداردهاي بي بي سي است هيچ نمي گويم بلکه مايلم اشاره کنم به موضوع جذاب و کمتر ديده شده آن و البته با پرداختي متفاوت.

از پرداخت متفاوت فيلم شروع مي کنم. معمولا بيننده عادت دارد که حتي در فيلم هاي مستند، با يک طرف موضوع هم ذات پنداري کند و با خيال راحت در دلهره و تعليق يا موفقيت هاي آن طرف غرق شود. اينجا اما تا به خود بجنبيد بايد از زاويه اي کاملا متضاد به ماجرا نگاه کنيد و به همان سرعت دل در گرو طرف جديد بسپاريد.

ماجرا چيست؟

خيلي خلاصه، اين گروه ويژه فرا مي گيرد که در صورت دستگيري توسط نيروهاي دشمن چه بايد بکند و در همين حال ياد گيرد که چگونه از دشمن اسير شده اطلاعاتش را تخليه کند. روانشناسي برخورد با نيروهاي اسير و بازجوهاي اسارت گيرنده جذاب ترين نکته اين فيلم است که شما را 60 دقيقه بي وقفه با آن همراه مي سازد.

اسير:
- به چشم هاي بازجو نگاه نکن، او همين را مي خواهد که بعنوان نيروي غالب موقعيتش را بپذيري؛
- براي يک سيگار هم پاسخي نده؛
- اگر هنوز زنده اي، پس تو را نخواهند کشت؛

بازجو:
- مجبورش کن با تو حرف بزند؛
- مجبورش کن به چشم هايت نگاه کند؛
- ثابت کن موقعيت برتر از آن توست؛
- براي تسليم اسير از روش بازجوي خشن، بازجوي مهربان، استفاده کنيد؛

اين فيلم بقدري جذاب است، که ناخودآگاه بيينده تصور مي کند با برنامه اي آموزشي طرف است و هرچند مسئله اش نبوده، خود را آماده بکاربندي اين روش ها مي بيند. خصوصا بکار بندي ضمير دوم شخص از سوي مصاحبه شونده ها اين حس را بيشتر القا مي کند: شما وقتي دستگير مي شوي ... وقتي طرف در دستان شماست ...
پخش اين برنامه به نظر مي آيد باعث همدلي بيننده (بريتانيايي ها) با نيروهايشان مي شود و آنها را در شرايطي که درگير در عراق هستند، قابل درک مي سازد.
بر اساس گفته بي بي سي هرگز پيش از اين در تلويزيون، تکنولوژي، اصطلاحات فني و سلاح هاي نيروي مخصوص ارتش انگليس، با اين جزئيات ديده نشده است.

نويسنده: | 07:57 PM | نظرها 0 | دنبالک 0

فوتبال و فاشيزم

گزارش خواندنی و البته ديدنی بی بی سی درباره فوتبال،قدرت،فساد.از فوتبال هميشه برای منافع ديکتاتورها استفاده شده است.
موسولينی ديکتاتور ايتاليايي(که برلوسکونی نخست وزير فعلی ايتاليا او را ديکتاتور خوش قلب می نامد)از فوتبال برای افزايش محبوبيت خود استفاده کرد و در اين کار موفق هم شد.

نويسنده: | 12:39 AM | نظرها 1 | دنبالک 0

یکشنبه 6 مهر 1382

من تشکر مي کنم

مهدي کروبي را که مي دانيد به مرد تشکر معروف است. سه سال قبل در جريان افتتاح خطوط پرسرعت ديتا بود که من رفته بودم براي سخنراني افتتاحيه آمده بود. چون موضوع جديد تکنولوژي اطلاعات بود و خطوط پرسرعت و ايشان هم چندان آشنا نيستند ، شروع کرد از رديف اول وزير معاونان و بعد بقيه همکاران تشکر کردن

و بعد يک خاطره و بعد از خيلي هاي ديگر باز تشکر کرد و مراسم تمام شد . د رآخر مراسم من که براي امتحان کردم سرعت خطوط پرسرعت لحظه شماري مي کردم پاي يکي از ده کامپيوتري که به همين منظور آورده بودند نشستم و هنوز آدرس را نزده بودم که مهدي کروبي براي بازديد آمد با من دست داد و از زحمات من هم تشکر کرد!
حالا حکايت ماست که من مي خواهم اينجا از همه شما تشکر کنم . از دوستاني که در همين اولين روز وبلاگ اين همه پيام فرستاند و لينک دادند ويا خبر افتتاح وبلاگ را نوشتند . شرمنده کردند واقعا . از آرمن و شمس که دعوت نوشتن در وبلاگ را پذيرفتند . و تشکر مخصوص از نمو . معرفي مي کنم کاپيتان نمو هم دعوت ما را براي نوشتن در وبلاگ پذيرفتند. کاپيتان با وجودي که به شدت درگير ناتيلوس غول پيکرش است تقريبا دو روز تموم است همه وقتش اش را روي اين وبلاگ گذاشته و به قول معروف صفايي داده اين چهره غبار گرفته را .حالا البته قول داده که مطلب هم بنويسد . تشکر مي کنم .

نويسنده: شهرام | 01:14 AM | نظرها 4 | دنبالک 0

جمعه 4 مهر 1382

... و در آغاز موويل تايپ بود

بدينوسيله به اطلاع مي رساند که ITiran v2.0 به صورت يک وبلاگ يا هر چه اسمش را بگذاريد از امروز شروع به کارکرده و قرار است فعلا ادامه پيدا کند. در مورد مزيت هاي وبلاگ که لازم نيست صحبت کنيم ، در مورد هدف از راه اندازي هم چيز زيادي قابل گفتن نيست مگر اين که قرار است مکاني باشد غير رسمي تر براي نوشتن حرف هايي که به صورت خبر ، مقاله و مصاحبه نمي شود نوشت و آدم هميشه ته گلويش گير مي کند، صد البته قرار نيست وبلاگ صرفا مطالب من باشد که به زودي نويسندگان خوب دعوت من را خواهند پذيرفت و خواهند آمد و نوشت.

در اين جا ما مي خواهيم درمورد همه چيز حرف بزنيم ، در همين حين از آي تي هم بگوييم. چند وقت قبل بود که هنگام انتخاب عکسي بزرگ براي يک مقاله در روزنامه عکس بادکنک بزرگي که يک کودک و مادرش درغروب خورشيد در حال بازي هستند خيلي نظرم را جلب کرد، به مسئول فني روزنامه گفتم اين به نظرت به آي تي مي خوره ؟ گفت آره بابا اين اصلا خود آي تي است. اون البته از آي تي چندان سر در نمي آورد اما به هر حال چون عکس لوکسي بود که رنگبندي اش مي توانست به چشم نوازتر شدن روزنامه کمک کند آن حرف را زد ، اما حالا فکر مي کنم آي تي حالا در همه جاي زندگي ما نفوذکرده بنابراين مي توان گفت آي تي يعني همه چيز. اين هم به لوکس شدن صحبت هاي ما کمک مي کند و هم نوشتن را ساده تر مي سازد و البته براي ما که اين همه تحت قواعد نوشته ايم و خوانده ايم کمي سخت و ممکن است نثر ما خيلي شق و رق به نظر برسد.
حالا به لطف اين ابزار استثنايي يعني مووبل تايپ و به لطف بيشتر دوست گرامي و پيشکسوت همه ما کاپيتان نمو اين وبلاگ راه اندازي مي شود تا ببينيم چه پيش مي آيد. در مورد کاپيتان نمو روزهاي آينده خواهم نوشت. فقط اين را بگويم که من بر اساس اين توصيه که هر کس به من يک تگ بياموزد من تا آخر اينترنت بنده اش خواهم بود واقعا مريد اين کاپيتان هستم . اگر مي دانستيد اين کاپيتان نمو در جزيره ناشناخته اش و به همراه تاتيلوس پيشرفته اش چه کارها که نکرده است ...

نويسنده: شهرام | 11:35 AM | نظرها 11 | دنبالک 0


 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/politics/index.php on line 3122

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/politics/index.php on line 3122